YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yapmayana 329 lira ceza
Adres değişim bilgilerini 20 gün içinde nüfüs müdürlüklerine bildirmeyenlere 329 lira para cezası geliyor.
Yapmayana 329 lira ceza
28 Mart 2010 / 10:08 Güncelleme: 28 Mart 2010 / 09:14

Adres değişim bilgilerini 20 gün içinde bağlı bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne bildirmeyene ceza geliyor.

Turkcell'in, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile yaptığı işbirliğiyle, zorunlu adres bildirimi de Turkcell Mobil İmza ile gerçekleştirilebiliyor.Turkcell Mobil İmza kullanıcıları, ikametgah adresleri değiştiğinde, ilçe nüfus müdürlüklerine gitmek yerine Nüfus Vatandaşlık İşleri'nin internet sitesine girerek, mobil imza aracılığıyla bildirimlerini gerçekleştirebiliyor.

Konuya ilişkin olarak soruları yanıtlayan Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, ikametgahlarını değiştiren vatandaşların, 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni adreslerini kayıt ettirmemeleri durumunda 329 lira para cezası ile karşı karşıya kalabildiklerini anımsatarak, yeni işbirliğinin önemine dikkati çekti. Bayrakdar, bu uygulamanın hem bildirimde bulunması gereken kişiler, hem de Nüfus müdürlüklerinde operasyonel verimlilik açısından faydalı olacağına işaret etti. Mobil imzanın şirketlerin iç süreçlerinde verimliliği artırmak için de önemli bir rol oynayabileceğini belirten Bayrakdar, ''Artık sözleşmeleri de mobil imza ile yapar ve bunu bir hizmet olarak temin eder duruma geliyoruz. Şirketlerde iş akışı mantığıyla içeride kağıt doldurmak yerine buralara onay verirken imza attığınız her noktada mobil imzayı kullanabilirsiniz'' şeklinde konuştu. Bugüne kadar mobil imzanın 6 milyon kez kullanıldığını söyleyen Bayrakdar, ''Sadece 2009 yılında 2,4 milyon mobil imzalama işlemi gerçekleştirildi. Bu yılın ilk 2 ayına baktığımızda da yüzde 50'ye yakın artış var'' dedi.

NASIL YAPILIYOR?

Bayrakdar'ın verdiği bilgilere göre mobil imza başvurusunda bulunmak isteyen Turkcell abonelerinin ad ve soyadını yazarak 2929'a yollaması, çağrı merkezini araması ya da bir Turkcell bayisine gitmesi gerekiyor. Şu anda mobil imzanın sınırsız kullanımı 5 lira ile ücretlendirilirken, ileride başka ücret tarifelerinin de çıkarılabileceği öngörülüyor. Turkcell mobil imza kullanıcılarının adres bildirimi değişiklikleri için https://adres.nvi.gov.tr/pages/bildirim/internetbeyan/internetbeyan.aspx web adresini kullanmaları gerekiyor.
Bugün

oturum...
 // ibrahim çelikoğlu
Oturum muhtarlıklardan alınır.Oturumu olmayan yer altı na dalmış olur,hiç bir muamele yapılamaz.Mecbur kalır,gider oturum alır.
Maliye,nufus,oturum veremez.Muhtarlar zaten veriyor.
Demokrasi istiyoruz diyenler,ne yaptıklarını bilmelidirler...
Bu millet kimsenin köpeği değildir.İsteyen istediği gibi oynayamaz......
28 Mart 2010 12:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler