YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yapımcının ilk icraatı değilmiş!
Yapımcının ilk icraatı değilmiş!
23 Şubat 2012 08:10
Milletvekili Nur Serter'in adının Uçurum dizisindeki kadın satıcısına verilmesi tepki çekti. Yapımcı, "Tanıtımda hata oldu" derken, yapımcının benzer bir olayda Perihan Mağden ile davalık olduğu ortaya çıktı.

CHP Milletvekili Nur Serter’in adının, önceki akşam bir televizyon kanalında yayımlanan ‘Uçurum’ adlı dizide fuhuş organizasyonu içinde yer alan bir kadın karakterin ismi olarak kullanılması büyük tepki çekti.

Dizinin yapımcısı Ali Gündoğdu yanlışlığın tanıtım bülteninden kaynaklandığını savunurken, aynı yapımcının 2006’da yine Çapkın adlı dizideki bir karakterin adı nedeniyle yazar Perihan Mağden ile davalık olduğu ortaya çıktı.

Dün TV8’de Cengiz Semercioğlu ve Sema Eren’in sunduğu ‘Böyle Bir Şey Var mı?’ programına telefonla katılan Serter ismimin bu şekilde kullanılmasının tesadüf olmadığını söyledi. Serter, adının dizide geçtiğini gazeteden öğrendiğini ve ardından söz konusu televizyon kanalına ihtarname yolladığını belirterek, “Karakter, fahişeden ve mamadan da kötü. Siyaset yaşamında yeni bir insan değilim” dedi. Serter, özür dahi dilense artık bunu kabul edemeyeceğini de vurguladı. Aynı programa katılan yapımcı Ali Gündoğdu da şu açıklamayı yaptı: “Bize kimse bir yaptırımda bulunamaz. Dizideki bütün karakterler hayal ürünüdür. Dizinin içinde Serter soy ismi kullanılmıyor. Yanlışlıkla gazetede Serter olarak yazılmış. Kendisinden gerekirse özür dileriz.” Süreç Filimcilik’ten yapılan yazılı açıklamada da, “Karakterin adı, senaryo karakter analizinde ‘Nur Sertaç’ olarak kodlanmış, senaryo aşamasında sadece ‘Nur’ olarak anılmıştır. Sadece anılan habere kaynak teşkil eden tarafımızdan gönderilen bültenin yazımındaki bilgisayar hatası sonucu Nur isimli karakterin soyadı yanlış yazılmıştır” denildi. Ancak şirketin sadece gazeteye gönderilen tanıtımda bu hatanın ‘sehven’ yapıldığını savunmasına karşın, gazetedeki haberden çok önce dizilerin haberlerinin yer aldığı forumlarda bir süredir ‘Uçurum’un tanıtımlarında ‘Serter’ soyadının kullanılması dikkat çekti.

Mağden de dava etmişti

Bu tartışmalar sürerken, yapımcı Gündoğdu’nun daha önce de yazar Perihan Mağden ile benzer bir olay yüzünden davalık olduğu ortaya çıktı. Gündoğdu’nun yapımcılığını üstlendiği ve 2005’te yayımlanan ‘Çapkın’ adlı dizide Suna Pekuysal’ın oynadığı karakterin ‘Perihan’ adlı gelinine sürekli “Perihan Mağden, Perihan Mağden. İşte sen böylesin, böyle bir cadı, böyle bir belasın” şeklinde hitaplarda bulunması üzerine, yazar Mağden 2006’da Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 30 bin liralık tazminat davası açtı.
Bu arada RTÜK Başkanı Davut Dursun da, “Arkadaşlarımızın çalışmaları sonucunda dizide 3 kez ’Nur’ adının geçtiği, fakat söz konusu milletvekilinin soyadının geçmediğini tespit edildi” dedi.

‘İkna odası’ göndermesi mi?
CHP Milletvekili Nur Serter’in, 1998’de İstanbul Üniversitesi rektör yardımcısı olduğu dönemde başörtülü öğrencileri, başörtülerini çıkarmaları için üniversitede ‘ikna odaları’ kurduğu haberleri büyük tepki çekmişti. Daha sonra başörtüleri nedeniyle bu odalara alınan öğrenciler konuyu yargıya da taşımıştı. Dizide de kadın tacirlerinin tuzağa düşürdükleri kadınları ‘eğitmesi’ için emanet ettikleri ‘Nur’ adlı karakter, kadınları bir odaya alarak onlara ne yapmaları gerektiğini anlatıyor. Bu adınan odanın duvarında ‘Ağlama’, ‘İtaat et’, ‘Aileni düşün’ gibi yazıların asılı olması da dikkat çekiyor.

Diziye tepki yağdı

Milletvekilleri: Bu bir suç
TBMM Genel Kurulunda, AK Parti, MHP ve BDP’li milletvekilleri, Nur Serter’e sahip çıktı. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, “Serter’e yapılan tavrı, bütün kadın milletvekillerine işlenmiş bir tavır, bir suç olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum. Saygısızlık ve terbiyesizlik olarak gördüğümü söylemek istiyorum” dedi. AK Parti’li İsmet Uçma da ‘Serter’e yönelik çirkin yaklaşımı’ nefret ve şiddetle kınadığını belirtti. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise şöyle dedi: “Büyük ahlaksızlık yapılmıştır. Dizideki o karaktere onun adını vermek sizin zihinsel kodlarınızı ele verir. Bu konuda ne kadar sefil olduğunu gösterir.”

AKP’li Çelik: Utanç verici
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, dün Twitter’a yazdığı mesajında olaya şöyle tepki gösterdi: “CHP Milletvekili Serter’in isminin bir dizide o şekilde kullanılması utanç vericidir. Ayıptır. Serter’den çok güçlü özür dilenmelidir. Serter’in akademik-siyasi geçmişinde imza attığı zulümleri hatırlatan arkadaşlar: O davranışlar, bugün kendisine yapılan davranışı ismine ve şahsına yapılan hakareti mazur göstermez.”

Mazlumder: Kabul edilemez
Mazlumder Genel Sekreteri Üstün Bol da, tepki çeken tutuma ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Nur Serter, seçilmiş bir milletvekilidir. Adının bu şekilde ‘aşağılama’ unsuru olarak kullanılması kişilik haklarına saldırı olduğu gibi, seçmen iradesine de saygısızlıktır. Bu tutum geçmiş yıllarda bir radyo programında konjonktürel olarak başörtülülerin ‘fahişe’ olduğunu söyleyen karakterlerle aynı amaca matuf, yine günün şartlarına göre konjonktürel bir tutum olduğu izlenimi uyandırmaktadır.” (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler