YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yapıcıoğlu: "PKK yandaş halkı silahlandırıyor"
Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu Kanal A'da yayınlanan Sınır İhlali programına konuk oldu. Yapıcıoğlu PKK'nın bölgede kendilerine ilk kez saldırmadığını ve yandaşlarını silahlandırdığını söyledi.
Yapıcıoğlu: "PKK yandaş halkı silahlandırıyor"
01 Ocak 2015 / 09:00 Güncelleme: 01 Ocak 2015 / 09:04

Mehmet Toprak'ın hazırlayıp sundunduğu "Sınır İhlali" programına konuk olan Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu yaşanan son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun konuşmasında öne çıkan kısımlar şöyle:

"PKK ve Hizbullah'ın Avrupa temsilcilerinin bir araya gelip görüşmesi konusunda ne görüşüldü neler konuşuldu bunun hakkında bir bilgimiz yok. Sadece Hatip Dicle ve bizim Genel Başkan Yardımcımız Hüseyin Yılmaz bey'in yapmış olduğu telefon görüşmesinde, kendisinin aktardığı bilgi var elimizde. Bizim başka her hangi bir kaynaktan elimize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Hatip Bey'in aktardığı bu bilgiler ne kadar doğrudur? Görüşme olmuş mudur? Olduysa kimler arasında olmuştur, ne zaman olmuştur? Bu konuda elimizde net bir bilgi yok."

Hatip Dicle'nin paralel yapı açıklamasına katılıyor musunuz?

"Yapılan KCK Operasyonlarının amacı, KCK içerisinde boşluk oluşturup bu şekilde kadrolara daha rahat sızacak ortamı ve zemini hazırlamaktı. Bir kısım sızmalar olduğu daha sonradan anlaşıldı. Bazıları KCK' dan yakalandıktan sonra mahkeme aşamasında ben MİT adına çalışıyordum ya da ajandım şeklinde açıklamalar yapanlar oldu. Hatta İmralı'ya Abdullah Öcalan ile görüşmeye giden avukatların içinde de bu şekilde sızan avukatlar olduğu basına yansıdı. Evet sızmalar var. Ama bunun çapı ve boyutu nedir bilemiyorum."

Demirtaş'ın açıklamalarına göre Hüda-Par'a provokatörler sızmış olabilir mi?

"Böyle bir ihtimal yok. Çünkü ben daha önce de dile getirdim. Biz hem partimizin genel merkezinde hem de taşra teşkilatlarımızda görev alan arkadaşlarımızın tamamını tanıyoruz. Bizim içimizde her hangi bir sızma yok. Ama onların içinde sızma olduğun açık. Belki de iki tarafta da sızma var deyip olayı dengeleyerek veya herkesi kendileri gibi zannederek bu açıklamayı yapmış olabilirler."

KCK'nın gençlik yapılanmasına baktığınızda ne görüyorsunuz?

"Genelde basında ve bu mesele üzerine konuşan akademisyenlerde hep şu bakış açısını görüyoruz. Sanki Kandil , İmralı veya HDP çözüm istiyor veya silahsızlanmayı, olayların tamamen durmasını istiyor. Ama içlerinde bir takım söz dinlemeyen başına buyruk, dik başlılık yapan gençler var da onları durduramıyorlar. Aslında böyle bir şey yok. Yani biz şöyle inanıyoruz. Alfabede harf kalmamış o kadar farklı yapılanmalar var ki... Ama bunların hepsi bir tek merkezden kontrol ediliyor. Ortada olan şey şudur. Farklı farklı ve birbirine nanik çeken yapılanmalar yok. Bir yapının bütünlüğü içerisinde yapılmış bir görev dağılımı vardır.  Bu dağılımda bazıları çiçek dağıtır, bazıları mavi boncuk, bazıları Molotof atar, bazıları ise kurşun atar. Olan budur."

Olaylarda öldürülen iki gencin PKK'nın gençlik yapılanması ile alakası var mı?

"Bu iki gencin PKK'nın gençlik yapılanmasının sosyal medya hesabından paylaşılan fotoğrafları var. Bu fotoğraflar PKK'nın üniforması içerisinde PKK flaması önünde çekilmiş fotoğraflar ve her birisinin bir kod ismi var"

PKK'nın teslim olmasında amaç farklı mı?

"PKK'lılar dikkat çekici bir şekilde 8'erli gruplar halinde gelip teslim oluyorlar. Acaba bir dönem gidip orada eğitim gördükten sonra, şehirlerde görev almak üzerine mi dönüyorlar. Ayrıca bir iddia da var. Cizre'de ki olaylarda hayatını kaybeden gençlerden birisinin evinde olaydan sonra yapılan aramada, evde uzun namlulu silah, silaha ait fişekler ve el bombalarının bulunduğu iddiaları yansıdı. Tabi bunlar doğru mu değil mi henüz teyit edebilmiş değiliz."

"Bu yeni gençlik yapılanmasının kuruluşunun Öcalan'ın çağrısından sonra olması sizinde dikkatinizi çekmiştir. En son Kandil tarafından yapılan açıklamalardan birkaç tanesi, "Bizim gündemimizde silah bırakma yok. Gerilla'nın yurt dışına çekilmesi de yok. Kürt meselesi nihai bir çözüme kavuşmadan, öz savunma birliklerinin durumu da tartışılamaz." Bu yapılara öz savunma birlikleri adını veriyorlar. Kandil olaylardan sonra öz savunmanızı güçlendirin çağrısı yaptı. Hatta bu Cizre olaylarından sonra bu grubun da bir açıklaması oldu ve "Her yer Cizre her yer direniş" dediler. Aslında bir senaryo yazılmış roller dağıtılmış herkes kendi rolünü oynuyor."

Çadır saldırısının arkasında Hüda-Par mı var?

"Öncelikle bahsettikleri çadıra bir saldırı olmuş mudur? Olmamış mıdır? biz bunu bilmiyoruz. Çadır dedikleri nöbet çadırı. Orada kanton ilan etmişler. Mahalle etrafına hendek kazmışlar. Diyorlar ki buranın hakimi biziz. Buranın asayişi de bizden sorulur. Buraya giren çıkan bizim hakimiyetimizi kabul etmek zorunda. Bu noktaya Hüda-Par'lı olduğu iddia edilen iki kişinin saldırdığı iddia ediliyor. Asla böyle bir şey söz konusu değildir. Bunlar yaptıkları saldırıya kılıf hazırlayıp halkı bize karşı provoke etme çabasındalar. Bunlar kamuoyu nazarında destek arıyorlar."

Hüda-Par'a yapılan saldırılar ilk değil

"Herkes 27 Aralık günü yapılan saldırıyı konuşuyor ama bundan 2 hafta önce 13 Aralık günü gece saat 20.30'da başlayıp sabaha kadar devam eden bu üyelerimizin evine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. İki haftadır o mahallede elektrik yok. Tedaş yetkilileri can güvenlikleri olmadığı için trafoyu yenileyemediklerini söylüyorlar."

"Devlet bunları görüyor ve biliyor"

Buradan soruyorum en son oraya devletin her hangi bir yetkilisi isterse muhtar olsun ne zaman gitmiş? Devlet tüm bunları biliyor ve görüyor. Çözüm sürecine zarar gelmesin diye ses çıkarmıyor. Orada vatandaş kendi kaderine terk edilmiş."

"PKK kuruluşundan bu yana sürekli kan ve nefretle beslendiği için başka bir dil bilmez. Geliştirdiği bütün söylemler bununla ilişkilidir. Dolaylı olarak sürekli bir düşmana ihtiyacı var. Devletle artık çatışmadığı için yeni bir düşmana ihtiyaç duydu o da Hüda-Par oldu. Suriye Kürdistan'ında Işid'i düşman edindiler. Irak Kürdistan'ında Barzani'yi düşman edindiler onunla çatışıyorlar."

Hüda-Par silahlanacak mı?

"Bizim hiç bir zaman silahımız olmadı. Biz bir siyasi partiyiz. Bizim işimiz silahla olmaz. Biz eğer mücadelenin silahlı olarak verilmesi gerektiğine inanırsak partinin kepenklerini kapatırız. Kongreyi toplar partiyi fesh ederiz ve silahlarımızı alıp dağlara sokaklara çıkarız. Biz bu değiliz biz siyasi bir partiyiz."

"Orada halk silahlanıyor"

"PKK'nın güçlü olduğu yerlerde hem PKK tabanı hem de halkın diğer kesimleri yoğun bir şekilde bireysel olarak silahlanıyor.  Biz PKK'nin silah bırakacağına inanmıyoruz. PKK hatta dağdaki milislerinin yanı sıra şehirlerde de silah dağıtıyor. Şehirlere yakın yerlerde silah bölgeleri oluşturuyorlar. Öcalan kendisi diyor ki, "Ben hiç bir şeyden vazgeçmedim. Gerekirse gerilla halkın içinde gizlenir. Uyanık olun her şey bitmiş değildir. Yoksa devlet bir gün gelir üç yüz uçakla tepenize çöker. Kadınlarınıza da el koyar." Aynen böyle diyor."

 

KANALAHABER / ÖZELİÇERİK

 

 

aynı mahalle hırsızları biribirini suçlar
 // Ömer
Hiç kusura bakmayınız! beyaz Kürtlerin hegemonyası altındaki bdp, hdp kck, vs demokrasi ve insan hakları kisvesi adı altında Kürtleri sömürmekte.Siz beyaz müslüman Kürtlerde Din ve Kur'an adı altında içlerinize dahil ettiğiniz savaş yanlısı derin devletçi beyaz Türkler ile aynı kaptan beslenmektesiniz. tek amacınız var Kan ve gözyaşı üzerinden saltanatınzı devam ettirebilmek.Daha net bir söylem terör devleti israilde ki muhalif partiler gibisiniz.asıl amaç malum.ne kadar kargaşa o kadar rant...
01 Ocak 2015 Perşembe 21:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler