YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yapanın yanına kar kalmıyor
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul gümrüklerindeki rüşvet operasyonu ile ilgili konuştu. Yazıcı, 'Kurumdaki iyileri korumak lazım, kötülerin de hak ettikleri cezaları bulmaları için ne gerekiyorsa yapıyoruz.' dedi.
Yapanın yanına kar kalmıyor
10 Ocak 2011 / 16:43 Güncelleme: 10 Ocak 2011 / 16:54

Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul gümrüklerindeki rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak, ''Kurumdaki iyileri korumak lazım, kötülerin de yaptıkları konusunda sıfır toleransla hareket ederek, hak ettikleri cezaları bulmaları için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz'' dedi.

Bakan Yazıcı, İstanbul gümrüklerindeki ''rüşvet ve yolsuzluk'' iddialarıyla ilgili soruları yanıtladı.

İstanbul gümrüklerindeki operasyon sürecinin bir ihbar mektubuyla başladığını ifade eden Yazıcı, normalde imzasız mektupların ciddiye alınmadığını ancak mektubun somut bir olayı tanımlaması halinde bunun kayda alınması konusunda gümrük personeline bizzat kendisinin daha önce talimat verdiğini söyledi.

Yazıcı, 12 Mayıs 2010 yılında Gümrük Müsteşarlığına A.Y. imzalı bir ihbar mektubu geldiğini, bunun üzerine soruşturmayla ilgili 20 Mayıs 2010'da Teftiş Kurulu Başkanlığınca gümrük müfettişleri Murat Kahraman ve Muhammet Ali Baylan'ın görevlendirildiğini söyledi.

Müfettişlerin hemen soruşturmaya başladıklarını ve belirli bir aşamaya gelindiğinde konuya ilişkin rapor hazırladıklarını anlatan Yazıcı şöyle konuştu:

''Bu konu hem soruşturmayı hem de incelemeyi kapsıyor. Müfettişler, 9 Ağustos 2010 tarihinde yapılan inceleme sonucunda kargo bölümünde suç işlendiğine ilişkin verilere ulaştıklarını belirtiyorlar. Ama şunu da ifade ediyorlar. Burada bekletilen ürünlerin daha çok Uzakdoğu ülkelerinden getirildiği için gümrük işlemlerinin doğru olup olmadığının belirlenmesinin zaman alacağını düşünüyorlar.

Uzakdoğu'da ticarete ilişkin verilere erişmenin çok zor olduğunu, bunun yıllar alabileceğini belirtiyorlar. İkincisi bu ürünlerin bir çoğunun beyanname verilmeden, gümrük işlemlerine tabi tutulmadan getirilmiş olabileceğini ifade ediyorlar. Dolayısıyla suçlu olanların cezalandırılmalarına yeterli başka delillere gerek olduğunu tespit ediyorlar. Bunun üzerine 9 Ağustos 2010 tarihinde teknik takip ve suçluların ortaya çıkarlaması için Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına yazı yazıyorlar.

Savcılık da hemen İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bir yazı yazarak soruşturma aşamasında gümrük müfettişleri ile koordineli çalışılması yönünde talimat veriyor. Bu husus önemli çünkü gümrük işlemlerini, mevzuatı bilmek gerekir. Sonra mahkeme kararıyla teknik takip ve dinlemeler yapılıyor. Operasyon zamanlaması yapılıyor. Operasyondan önce gerek Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı beni bilgilendirdi.''

Bakan Yazıcı, soruşturması devam eden bu süreçte değerlendirme yapmasının doğru olmadığını belirterek, ''Ama kurum bana bağlı, kurumun sorumluluğu benim üzerimde. Gerek yazılı gerek görsel basında bununla ilgili 2 gündür devam eden yayınlar var. Bunların çoğu doğru, yanlış olan da var tabii. Kurumdaki iyileri korumak lazım, kötülerin de yaptıkları konusunda sıfır toleransla hareket ederek, hakettikleri cezaları bulmaları için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz'' diye konuştu.

Yazıcı, şu anda 2 müfettişin iddialara ilişkin yeni bir rapor hazırlamak ve inceleme yapmak üzere İstanbul'a gittiklerini de kaydetti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler