YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yanımda kimse yoktu, ispatlayın kendimi asarım
Sanık Ogün Samast'ın yaşadığı değişim dikkat çekti
Yanımda kimse yoktu, ispatlayın kendimi asarım
20 Nisan 2009 / 14:32 Güncelleme: 20 Nisan 2009 / 00:00

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davaya katılan sanık Ogün Samast'ın yaşadığı değişim dikkat çekti


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu ile tutuksuz sanık Mustafa Öztürk katıldı. Diğer tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, önceki duruşmada kavga ettikleri için haklarında verilen 'duruşmaya katılmama' kararı gereği, duruşmaya getirilmedi.


Tutuklu sanıklardan Ogün Samast'ın değişimi dikkat çekti. Samast'ın kilo aldığı ve bıyık bıraktığı görüldü.


Duruşmayı izlemek üzere Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve ailesinin yanı sıra ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Paris Barosu'ndan Fransız Avukatlar Birliği (AFAJA) üyesi 5 avukat da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi.
Duruşma nedeniyle Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi ve çevresinde çevik kuvvet ekipleri ile diğer polis birimlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.


HRANT'IN ARKADAŞLARI', CİNAYETİN AYDINLATILMASINI İSTEDİ
Kendilerini 'Hrant'ın Arkadaşları' olarak tanımlayan bir grup, Hrant Dink cinayetin aydınlatılmasını istedi.Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda toplanan grup, 'Hrant için adalet için' ve 'Hala nasıl sessiz olabiliyoruz?' yazılı pankartlar açarak, çeşitli sloganlar attı.


Grup adına sanatçı Derya Alabora ile birlikte bir açıklama yapan sanatçı Mahir Günşiray, Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden 2 yıl 3 ay geçtiğini ve sanıkların kısa sürede yakalandığını belirterek, 'Bunların baştan gözden çıkarılmış emir kulları olduğundan şüphe duyan var mı aranızda? Peki cinayete karar verenler nerede? Suçlulara destek ve sempatilerini ilan etme yarışına giren görevliler nerede? Neredeyse hiç biri yargılanmıyor' diye konuştu.


Cinayetin işleneceğini bildikleri ortaya çıkan resmi görevlilerin her türlü soruşturmadan korunduğunu ve bu kişilerle ilgili cinayet davasıyla ilgileri yokmuş gibi davranıldığını öne süren Günşiray, kapsamlı bir soruşturmanın yürütülmesi halinde her şeyin açığa çıkacağının görülebildiğini ve böylece Hrant Dink'i kimlerin öldürttüğünün de saptanacağını savundu.
'Hrant Dink cinayetinin gerçekten aydınlatılmasını istemeyen birileri var ve bunların gücü adaletin yolunu tıkamaya bugüne kadar yetti' ifadesini kullanan Günşiray, hafızalarının güçlü olması nedeniyle kaygılı olduklarını ve yargılananları örgütleyenlerin, onlara 'öldür' emri verenlerin yakasını bırakmayacaklarını söyledi. Günşiray, 'Şu içerideki katillere 'Hrant'ı öldür' diyenler cezalandırılmadan bu ülkede alnı açık yaşayamayız. Kimse kendini kandırmasın' dedi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


Dink duruşmasında ilginç tanıklar   
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın 9. duruşmasında başka suçlardan tutuklu 5 tanığın ifadesi alındı. Silivri Cezaevi'nde kalan sanıklar, koğuşlarına gelen bir tutuklunun Dink'i başka kişilerin öldürdüğünü söylediğini iddia etti. Söz konusu tanıklar bu kişinin İstanbul eski Emniyet Müdürü Şükrü Balcı'nın oğlu Ertuğrul Balcı olduğunu söyledi.


Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin görülen davanın bugünkü duruşması Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gerçekleştiriliyor. Duruşmaya katil zanlısı Ogün Samast'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların yanısıra 5 tanık daha katıldı. Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan Tanık Volkan Eryeli, Orçun Cürek, Şinasi Şentürk, Veli Halis Çelik ve Adil Orhan isimli tanıklar duruşmada dinlendi.


Tanık Volkan Eryeli, "6 ay önce koğuşumuza konulan Ertuğrul Balcı, Dink'i başkalarının öldürdüğünü söyledi. Bunun üzerine koğuş sorumlusu da 'Bunu mahkemeye gönderelim' dedi. Biz de dilekçe yazdık." diye konuştu. Eryeli, avukatların soruları üzerine, Balcı'nın İstanbul eski Emniyet Müdürü Şükrü Balcı'nın oğlu olduğunu söylediğini, eski müdürün de Başbakan'ın danışmanlarından olduğunun söylendiğini anlattı. Eryeli, Balcı'nın cinayeti kimin işlediğini söylemediğini ileri sürdü.


Şinasi Şentürk, koğuşlarına konulan Ertuğrul Balcı'nın kendilerine anlattıklarını aktardığını belirterek, "Dink cinayetinde adı geçen şahısların olayla ilgisi olmadığını, tetikçinin başkası olduğunu söyledi. İtibar etmezdim ama üst düzey kişilerle yazışmaları vardı." dedi. Şentürk, dilekçe yazdıktan sonra bulundukları koğuştan alındıklarını anlattı.


Balcı'nın olaydan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın bilgisi olduğunu söylediğini anlatan tanık Veli Halis Çelik ise, "Cerrah ile aile dostu olduklarını söyledi. Ben de 'Mahkemeye bildirelim' dedim." şeklinde konuştu. Çelik, soru üzerine Balcı'nın koğuşlarında bir ay kadar kaldığını söyledi. Balcı'nın bunları bir duruşma sonrası haberleri izledikten sonra anlattığını belirten Çelik, avukatların sorusu üzerine dilekçeden sonra koğuşlarının değiştirildiğini kaydetti. "Bu dilekçe nedeniyle size uyarıda bulunuldu mu?" sorusu üzerine Çelik, uyarıda bulunulmadığını kaydetti. Çelik bir soru üzerine de önce Ertuğrul Balcı'nın koğuştan gittiğini sonra kendilerinin alındığını söyledi.


Tanık Orçun Cürek'in Balcı'nın itibar edilir biri olduğunu söylemesi üzerine mahkeme başkanı, bu kanıya nereden ulaştığını sordu. Cürek, "Okumuş biri olduğu için bizde öyle bir izlenim oluştu" dedi. Bu bilgileri dilekçede geniş olarak neden anlatmadıkları sorulan Cürek, "Biz yazmıştık ama cezaevi idaresi 'Sadece tanıklık etmek istediğinizi yazın' diyerek dilekçeyi geri gönderdi." şeklinde konuştu.


Tanık Adil Orhan da Murat Güneş adlı başka bir tutuklunun her şeyi açıkça yazdığını belirterek, "Bunun üzerine idare dilekçeyi geri gönderdi." dedi. Orhan, Murat Güneş'in aynı koğuşta kaldığını, kendilerinin ayrıldığını anlattı. MİLLİYET


-AVUKATLAR OGÜN SAMAST'I SORGULADI-


Tanıkların bu ifadeleri üzerine Dink ailesi avukatlarından Fethiye Çetin, Murat Güneş ile Ertuğrul Balcı'nın mahkemeye çağrılması talebinde bulundu. Daha sonra iki duruşma sonra adliyeye gelen katil zanlısı Ogün Samast'a avukatlar sorular yöneltti.


Avukat Ergin Cinmen'in sorusuna önce cevap vermeyeceğini söyleyen Samast, daha sonra cevaplamaya başladı. Cinmen, "Yasin Hayal, Erhan Tuncel sana 'Git ayağından vur, alnının ortasından vur' gibi bir şey söylediler mi?" diye sordu. Samast hatırlamadığını söyledi. Cinmen, İstanbul'a ilk geldiğinde Agos Gazetesi'ni nasıl bulduğunu sordu. Samast, "Sora sora bulursunuz" karşılığını verdi. Cinmen'in, "Daha önce extacy kullandığını söylemişsin. Bu durumda yanında biri olmadan gazeteyi bulamazsın" demesi üzerine Samast, "Yok öyle bir şey. Daha önce de söyledim, yanımda kimse yoktu. Olduğunu ispat edin ben kendimi asarım." diye konuştu.


Avukat Fethiye Çetin, "Daha önce 'Yasin Hayal'in çevresi var, aileme bir şey yapar diye korkuyorum' demişsin. Hayal'in çevresi kimler?" diye sordu. Samast ise "Çevresini tam bilmiyorum. Avukatı Fuat Turgut ailemin yanına gitmiş. Ailem bana anlatmıyor, üzülmemem için. Fuat Turgut aileme gittiğini kendisi söyledi." dedi.


Soruların ardından mahkeme heyeti duruşmaya öğle arası verdi. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler