YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yangında korkunç skandal
İşçilerin çalıştığı Kaldem adlı şirket, faciayı öğrenir öğrenmez, işçilerin 'sigorta girişi'ni yaptırdı!
Yangında korkunç skandal
14 Mart 2012 / 08:57 Güncelleme: 14 Mart 2012 / 09:14

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde pazar gecesi yaşanan ve 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan facida, skandallara her geçen gün yenisi ekleniyor. İşçilerin sigortasız olarak çalıştırıldığı AVM inşaatında, yeterli güvenliğin sağlanamaması 11 cana mal oldu.

KAYI İNŞAAT adlı şirketin aldığı ihalede 'alt firma' olarak hizmet veren Kaldem A.Ş ise, 11 canın hayatını kaybetmesine mal olan pazar gecesi, tazminat ve ceza yükünden kurtulmak için ilginç bir adım attı. Kaldem AŞ, kendi bünyesinde çalışan işçilerin bir kısmının 'sigorta girişi 'ni yaptırdı. Facia haberini saat 21.30 sularında alan şirket, saat 22.40 sularında işçilerin kayıtlarını SGK'ya yaptırdı. SGK'nın bu duruma nasıl izin verdiği ise ayrı bir skandal konusu...

'ARTIK BABAM YOK'

İstanbul Esenyurt 'ta bir alışveriş merkezi inşaatı şantiyesindeki çadırlarda çıkan yangında hayatını kaybeden işçilerden Seyfettin Topal 'ın (38), Ordu 'da yapımına yeni başladığı evini tamamlamak üzere çalışarak para biriktirmek amacıyla 15 gün önce İstanbul 'a gittiği öğrenildi.

Topal 'ın ölüm haberinin ulaştığı Fatsa ilçesi Evkaf Mahallesi 'ndeki evinde yas var. Ailenin komşuları ve yakınları, Topal 'ın eşi Halise ve babası İlyas ile çocukları Sezgin, Selami ve Dilek Topal 'ı teselli etmeye çalışıyor.

İzmir 'de vatani görevini yaptığı sırada babasının ölüm haberini alarak memleketine gelen Sezgin Topal (21), gazetecilere yaptığı açıklamada, çok üzgün olduğunu belirtti.

Babasının ölümünde ihmali olanların cezalandırılmasını isteyen Sezgin Topal, ”Babamın ölümünde ihmali olan suçluların kim olduğunun bulunmasını istiyorum. Açıkçası onları ben de görmek, onlarla yüzyüze konuşmak istiyorum” dedi.

Vefat dolayısıyla birliğinden 7 gün izin aldığını anlatan Topal, ”Babamı toprağa verip gitmek çok zor olacak. Ekmek parası niyetine bizler için uğraşıyordu. Ben askere gittim, babam da İstanbul 'a çalışmaya. Babamın en büyük hayali yeni başladığı inşaat halindeki evini tamamlamaktı. Bu amaçla oradaydı. Ölüm haberi bizi yıktı” diye konuştu.

Seyfettin Topal 'ın kızı Dilek (9) ise babasının kendilerini yaşatmak için ev yapmaya başladığını dile getirerek, ”Şimdi ise babam yok” dedi.

Amca Yusuf Topal da onlarca işçinin çadırda kalmasına anlam veremediğini vurgulayarak, ”İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı” ifadesini kullandı.

Cenaze, yarın Korgan ilçesine bağlı Yeşil köyünde toprağa verilecek. STAR
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler