YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçınkaya'dan ilk yorum
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''Yargıçlar olarak hukuk devletini ve yargıçların bağımsızlığını Anayasa değişse dahi, yasalar değişse dahi korumak azmindeyiz'' dedi.
Yalçınkaya'dan ilk yorum
13 Eylül 2010 / 12:20 Güncelleme: 13 Eylül 2010 / 12:22

Yalçınkaya, vefat eden Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Onursal Üyesi Ahmet Uğur Turan için Yargıtay önünde düzenlenen cenaze töreninin ardından gazetecilerin referandum sonuçlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Demokrasi ve hukuk devletinin en önemli unsurlarından birinin yargı bağımsızlığı olduğunu belirten Yalçınkaya, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı birlikte ele alındığında, yargının bağımsızlığı için adalet sisteminin iyi işletilmesi ve aynı zamanda toplumun gelişmesi ve çağdaşlaşması için de hukuk devletinin korunması gerektiğini söyledi.

Yalçınkaya, ''Yargıçlar olarak hukuk devletini ve yargıçların bağımsızlığını Anayasa değişse dahi, yasalar değişse dahi korumak azmindeyiz. Bunu engellemek mümkün değildir. Çünkü yargı organı halkın temsilcisidir. Halkı temsilen bu görevini yapmaktadır. Halkımız müsterih olsun. Biz, hukuk devletini gerçekleştireceğiz. Yargıçların bağımsız ve tarafsız olmasını da sağlayacağız'' diye konuştu.

Bir gazetecinin referanduma ilişkin ''Bu sonucu bekliyor muydunuz?'' sorusuna karşılık Yalçınkaya, ''bu konuda düşüncesini açıklamak istemediğini, bunu siyasete girmek olarak değerlendirdiğini'' kaydetti.

Bu arada, Turan'ın cenazesine ailesi ve yakınlarının yanı sıra HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Yargıtay 1. Başkanvekili İhsan Akçin ve bazı yargıtay üyeleri katıldı.

Turan'ın cenazesi, Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığına defnedilecek. (A.A.)

yargıçlar anasaya bağımlıdır...
 // ibrahim çelikoğlu
Yargıçların görevleri T.C.D.'inin Anayasasına bağlı kalmak ve korumakla yükümlüdürler.Bağımsız olamazlar.Tarafsız olmak mecburiyeti Anayasa gereğidir.Savcıyı tanıyoruz.Tarafsızlığı sevmez.Kendi ideolojilerine göre odaklayıp Anayasa suçu işler,kimse hesap soramaz.Anayasa değişse dahi,yasalar değişse dahi"demeside bunu işaret etmektedir.Bakmayın siz hukuk dediğine. Kendine göre uydurduklarına hukuk denemez......
13 Eylül 2010 18:06
bu mu yapacakmış?
 // yalçın
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
13 Eylül 2010 13:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler