YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçınkaya nasıl yargılanır
Yalçınkaya nasıl yargılanır
Yalçınkaya nasıl yargılanır
17 Mart 2008 / 13:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hukukçular Yalçınkaya'nın, Cumhurbaşkanı'na yasak istemek, atamaları ve beraat edilen dosyaları suç saymak, Meclis'in faaliyetlerini suç görmek gibi konularda suçlu duruma düştüğünü söyledi. "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti'yi 'laiklik karşıtı eylemlerin odağı' olmakla suçlarken, hazırladığı iddianameyle de hukukçular tarafından suçlandı. Yalçınkaya'nın hazırladığı iddianame nedeniyle hem 'görevi kötüye kullanmak' hem de 'zorla delil tesis etmek' suçlarını işlediğini belirten hukukçular, Başsavcı'nın Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini ifade ettiler.


ZORLA DELİL TESİS ETTİ


Yalçınkaya'nın sadece vatana ihanetle yargılanabilecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e siyaset yasağı istemesinin, beraat eden kişileri iddianamede suçlu gibi göstermesinin, Danıştay üyelerine silahlı saldırıda bulunan ve Ergenekon terör örgütü ile bağlantısı olduğu ortaya çıkan katil Alparslan Arslan'ın sözlerini kapatma gerekçesinde yer vermesinin, TBMM'nin yasama faaliyeti çerçevesinde çıkardığı yasaları iddianamede suç gibi göstermesinin, yürütmenin yaptığı atamalara aynı şekilde yer vermesinin 'görevi kötüye kullanmak' ve 'zorla delil tesis etmek' olduğu ileri sürüldü.


O KARARINI VERMİŞ BİLE


Yargıtay Başsavcısının Danıştay katilinin sözlerini AK Parti'nin kapatılması dosyasına delil yapmasının suç olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Tunç 'Yargıtay Başsavcısı'nın görev suçu işlediğini kabul etmemiz gerekiyor. İddianamede Danıştay davası sanıklarının sözlerine yer verilmesi yanlış. Çünkü hukukta masumiyet karinesi vardır. Burada yargı süreci tamamlanmamıştır. Aynı şekilde YÖK Başkanı'nın atamasına da yer verilmiş, bu yürütmenin en doğal hakkıdır oysa. Daha ciddi bir iddianame bekliyordum' dedi.


KANUNSUZ SUÇ OLMAZ


GAZİ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Köker, Başsavcı'nın Cumhurbaşkanı Gül'ü de iddianameye koşmasının şaşırtıcı olduğunu belirterek 'Cumhurbaşkanları ancak vatana ihanetten yargılanabilecekler. Ancak Hıyaneti Vataniye Kanunu'nun kaldırılması sonrası, neyin vatana ihanet olduğunun bilinemiyor. Kanunsuz suç-ceza olamaz. Türkiye'de artık Cumhurbaşkanları vatana ihanetle suçlanamazlar. Zaten bir cumhurbaşkanını vatana ihanetle kim suçlayacak, bunlar ancak darbe dönemlerinde olmuş olan şeyler' diye konuştu.


Yalçınkaya nasıl yargılanır


Yargıtay Başsavcısı hakkında yargılama yapılabilmesi için öncelikle Yargıtay 1. Başkanlığı'na suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Suç duyurusunun ardından Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun da 'yargılama izni' vermesi gerek. 35 üyesi bulunan Başkanlar Kurulu'nun salt çoğunluğu olan 18 üyenin 'Başsavcı yargılansın' demesi gerekiyor. Divan, soruşturmaya gerek gördüğü takdirde ilk soruşturmayı yapması için ceza dairesi başkanlarından birini görevlendirecek. Görevli başkan soruşturmayı tamamladıktan sonra hazırladığı dosyayı Birinci Başkanlık Kuruluna gönderecek. Kurul soruşturmanın açılmasına karar verdiği takdirde, görevle ilgili suçlarda Anayasa Mahkemesi Yüce Divan sıfatıyla Başsavcı'yı yargılayabiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler