YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Akdoğan'dan yeni kabineyle ilgili kritik açıklamalar
AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Ak Parti'yi yaklaşan süreçte nelerin beklediğini açıkladı ve yeni kabine hakkında ipuçları verdi.
Yalçın Akdoğan'dan yeni kabineyle ilgili kritik açıklamalar
26 Ağustos 2014 / 22:19 Güncelleme: 26 Ağustos 2014 / 22:30

AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Yeni hükumetin kodlarını 24'e açıkladı. Günün manşeti programına konuşan Akdoğan, "Yeni hükmet seçim hükumeti olmayacak, Yeni başbakan için kriter çok önceden belliydi " dedi.  

Yalçın Akdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları...
 
Ak Parti'de yeni dönem
 
10 gün içerisinde taşlar yerine oturacak

 
Yalçın Akdoğan: Bu hafta önemli bir süreç geçireceğiz. Olağanüstü 1. Kongremizi yapıyoruz, Ertesi gün Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni var, sonra yeni hükümetin kurulması, önümüzde ki hafta da hükümet programının okunması, güven oylaması olacak, bir hafta, on gün içerisinde bütün taşlar yerine oturmuş olacak.
 
Mustafa Karaalioğlu: O kadar her şey planlı ki. Sayın Başbakan'ın da bütün kurullara katılmış olduğu, hepsiye vedalaşmış oldu. Hiçbir şey sekmeden gitti. Bunun planlamasını nasıl? Bunu anlatır mısınız?
 
Süreç tıkır tıkır işliyor
 
Yalçın Akdoğan: AK Parti'nin organizasyon kabiliyetine vurgu yapılıyor. Tıkır Tıkır işleyen bir saat gibi, bütün işler aslında böyle yürüyor. Önemli olan bu sürecin organizasyon açısından tıkır tıkır işlemesinden ziyade bu sürecin her hangi bir sorun üretmeden, her hangi bir sıkıntı olmadan gerçekleşmiş olmasıdır da bu süreç Erdoğan’ın Türkiye’yi dönüştürme açısından baktığımız da nasıl büyük bir performans başarı varsa ortada. Türkiye’yi dönüştüren lider kendi partisini dönüştüremezse eksiklik olurdu. Kendi partisinin değişim ve dönüşüm sürecini başarıyla tamamlaması da Erdoğan’ın büyük bir başarısıdır, siyasi bir başarıdır.
 
ANAP'ta yaşananlar Ak Parti'de yaşanmadı

 
Hatırlarsanız Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa şu sorun olur, bu sorun olur, ANAP benzetmesi gibi bir takım benzetmeler yapıldı. Bunların hiç biri bu süreçte yaşandı mı?

Hiç biri olmadı, hiçbir olumsuzluk yaşanmadı. Tereyağından kıl çeker gibi gerçekleşti.
 
Bu sürecin başarıyla sonuçlanması tarihe geçecek bir olaydır
 
Bu süreci Erdoğan’ın başarıyla tamamlaması tarihe geçecek bir olaydır. Tayyip Erdoğan makamlara anlam kazandıran, değer katan biri, makamlardan güç alan bir insan olmadı. Onu bir misyon bir dava olarak görerek, o makamların gereğini yerine getirdi ve o makamı başka bir arkadaşına devretmeyi bilebildi. Yüksünmeden, kıskanmadan, her hangi bir sıkıntıya yol açmadan bu değişimin gerçekleşmiş olması çok önemli bir hadisedir.
 
Misyon değil görev değişimi
 
Erdoğan'ın özelliği kurum ve kuralları işletmesi

 
Tayyip Erdoğan’ın bir özelliği de bütün kurum ve kurları işletmesidir. Bireysel bir karar değildir. Bireysel kararların çalıştığı sistemlerde bir takım sorunlar çıkabiliyor. Burada bütün kurum ve kurallar çalıştı. İstişare mekanizması devreye girdi. Bütün mekanizmalar kadın kolları, gençlik kolları, milletvekilleri, MKYK, MYK, İl başkanları, belediye başkanları kim varsa herkesin düşüncesi, görüşü alındı. Bu şekilde ortaya çıkan karar herkesin kararı oluyor ve herkes o kararın arkasında duruyor. Davutoğlu ismi açıklandığında ne içerde ne dışarıda en ufak bir tepki aldı mı? Milli iradeyi yansıtacak şekilde tecelli etti.
 
Ak Parti büyük Türkiye'nin önündeki lokomotiftir
 
Büyük Türkiye’yi kurarken ana aktör Ak Parti, bütün bu toplum kesimlerinin önünde bir lokomotif güç var. Bu AK Parti'dir. AK Parti’deki her değişim, her hadise hem bu değişim sürecini bu büyük yolculuğu yürüyüşü etkiliyor. Ülkenin geleceğine etki yapıyor. Sadece bir partinin genel başkanının değişimi değil mesele, ülkenin genelini etkileyen bir durumdur bu, bunun da akamete uğramaması gerekir.Bu yüzden Davutoğlu ismi önemlidir
 
Erdoğan Davutoğlu işbirliği kritik önemli
 

Yeni Türkiye’nin inşasında Erdoğan Davutoğlu işbirliği kritik önemlidir. Ülkeyi şaha kaldıraca olan bir sentez gerçekleşmiştir. Buradaki uyum bu sürecin ne kadar etkili olacağının göstergesidir. Davutoğlu ismi bu üç kriter açısından da çok büyük önem teşkil ediyor.
 
Mustafa Karaalioğlu: Sayın Erdoğan kamuoyuna yönelik tek bir kez Davutoğlu ismi demeden bir süreç yönetti ve Herkes Davutoğlu’nun adını yazdı. Bu nasıl oldu?
 
Şahıslar üzerinden hakaret ederseniz sıkıntı çıkar
 
Siz şahıslar üzerinden hareket ederseniz, partinizin hareketini, geleceğini şahıslar üzerine kurmaya kalkarsanız o zaman sıkıtı çıkar. Mesele şahıs meselesi değildir, Mesele bir dava meselesidir, bir misyon meselesidir. Bu misyona uyan kişinin gelmesi ve o formülasyonun yapılmasıdır önemli olan bir kişi üzerinden dönmeyecek.

Ortadaki kadrolar AK parti kadroları, uzaydan yeni bir kadro gelmiş olmuyor. Bir kişi üzerinden dönmeyecek, Ortak akılla, ekip ruhuyla, takım çalışmasıyla bu süreç gidecek. Başbakanımız bir takım kriterleri oryaya koydu.
 
Partinin geleceği emanetçilere bırakılamaz
 
Nasıl 2007’de düşük profil gibi algılanacak, öyle olmasa bile algılanacak bir isim yerine Sayın Gül gibi güçlü bir isim seçildiyse bugün de Davutoğlu gibi güçlü bir Genel Başkan adayı teklif edildi. Burada tabii ki En tecrübeli siyasetçi Tayyip Erdoğan, Siyaset arenasında siyasi dahası en yüksel olan kişi olarak bakarsak böyle bir siyasi tecrübe parti bütünlüğünü sağlayamayacak ve de haklın kabulüne mazhar olamayacak, düşük profil gibi algılanacak bir ismi gündeme getiri mi? Partinin geleceğini ona bırakır mı?

Ne Tayyip Erdoğan böyle düşünür nede partinin ilgili kurumları böyle düşünür. “Emanetçi, uzaktan kumanda, yok kukla olacak” bunlar çirkin yakıştırmalar. AK Parti gibi güçlü bir partinin başına kim gelirse o güçlü bir isim olur.
 
Ak Parti'de Dautoğlu dönemi
 
Davutoğlu, devleti, partiyi ve siyaseti bilen biri

Ahmet Davutoğlu ile 12 yıldır aynı partinin içerisinde çalışıyoruz. Davutoğlu hem partinin hem devletin farklı kademelerinde farklı görevler üstlendi ve bunları da başarıyla yerine getirdi. Devleti de bilen, partiyi de bilen, siyaseti de bilen farklı perspektiflerden meseleyi değerlendirebilen aynı zamanda da entelektüel bir birikime tecrübesi olan bir insan. Davutoğlu günlük siyaset diliyle de konuşabilen, siyasi polemikler, siyasete dönük bir fikri ve bakışı ve üslubu vardır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler