YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Akdoğan: Twitter açıkça kabadayılık yapıyor
Yalçın Akdoğan A Haber Ankara temsilcisi Murat Akgün'ün gündeme ilişkin sorularına önemli yanıtlar verdi
Yalçın Akdoğan: Twitter açıkça kabadayılık yapıyor
21 Mart 2014 / 18:09 Güncelleme: 21 Mart 2014 / 18:09

"Twitter açıkça kabadayılık yapıyor" diyen Akdoğan "komple engelleme kararımız yok. Siz bir takım ülkelerin isteklerini yapacaksınız Türkiye'ye duyarsız kalacaksınız bu kabul edilemez" şeklinde konuştu. Akdoğan Twitter'ı kapatanın hükümet değil mahkeme kararı olduğunu da ifade etti.

Kabadayılık yapıyor

Avrupa Birliği Twitter ile ilgili açıklama yaparken ortada açık mahkeme kararları ve kişi haklarına dönük bir saldırı var, bunu da görmesi gerekirdi. Kişi hakları ya da mahkeme kararları Avrupa Birliği için önemli değil midir. Siz işin bu tarafını görmeden bir engellemeyi kapatma gibi duyurursanız, Twitter kökten tamamen kapatılmış gibi takdim edilirse bu yanlış olur.

Burada vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine dava konusu olmuş meseleler var, mahkeme kararları var, bu mahkeme kararları Twitter'a gönderiliyor. Bir hanımefendi ile ilgili sahte bir hesap açılıp pornografik görüntüler konulmuş. Bu doğrudan kişi hakkına saldırı. Burada o kişi mahkemeye gidiyor, karar çıkartıyor, mahkeme kararını Twitter uygulamıyor. Bu şekilde alınmış kararlar var. bunlar hükümete dönük, siyasi içerikli konular değil doğrudan kişi hakları ile ilgili konular.

Onların hak ve özgürlüklerine karşı mahkemenin aldığı kararları Twitter'ın uygulamama sı. Neticesinde bir engelleme yapılıyor Burada tek tek tweetler engellenemediği için , bütün sistem engellenmiş oluyor. Facebook'a mahkeme kararı gittiği zaman Facebook o mahsurlu olan içeriği çıkarıyor. Ama Twitter çıkarmıyor. Ben Türkiye Cumhuriyeti'ni tanımam Türkiye Cumhuriyeti hukukunu da tanımam, hiçbir kişi hak ve özgürlüklerini de tanımam demektir.

Açıkça kabadayılık tapmaktır. Hiç kimse kişi haklarına, Türkiye Cumhuriyeti hukukuna , Türkiye Cumhuriyeti devletine bu şekilde kabadayılık yapamaz. Siz nasıl ABD ile İngiltere ile başka devletlerle anlaşıyorsanız başka devletlerle anlaşıyorsanız oraların hukukunu ciddiye alıyorsanız Türkiye Cumhuriyeti hukukunu da ciddiye alacaksınız

Twitter kararı siyasi değil

Neticede twitterın tamamen kapatılması değil, burada bir mahkeme kararı var, engelleme kararı var. Mahkeme kararına göre o içeriklerin Twitter'dan çıkarılması gerekmektedir, Facebook'un yaptığı gibi. Bunun yapılmaması üzerine bir engellemedir bu yanan durum. Bunun siyasi bir tarafı da yok . Hükümete dönük bir takım içeriklerden dolayı böyle bir uygulama yapılmış değil, veya hükümet tarafından kapatılmış değil Bu mahkeme kararıdır. Bunun ifade özgürlüğünü engelleme gibi takdim edenlerin önce kişi haklarını ön plana çıkaran bir hassasiyet sergilemeleri gerekir.

Twitter'ın sahibi bir mesaj atmış "SMS üzerinden tweet atabilir bunu aşabilirsiniz" diye. Türk milletini para makinesi gibi görüp daha fazla nasıl para kazanabilirim diye. Sen önce burada bir açıklama yapılmış, mahkeme kararına karşı bir duyarsızlık var kişi haklarına açık saldırı var. Bu konuda tek bir cümle etmiyorsun Nasıl para kazanırım diye insanlara akıl veriyorsun.

SMS atın diye. Hukuka saygınız varsa önce bunun gereğini yerine getirin. Türkiye'yi, otoriterleşen, içine kapanan 3. Dünya ülkesi gibi gösterecek açıklamalardan da Avrupa Birliği ve müttefiklerimizin kaçınması gerekir Türkiye yasakçı bir ülke haline gelmiş değil top yekün bunları kapatmış değil, açık bir hukuksuzluk var. Twitter merkezi de Türkiye ile anlaşmaya yanaşmıyor, hukuku da hiçe sayıyor. Açık bir meydan okuma içine giriyor.

Öcalan'ın sağlık durumu iyi

Öcalan'ın sağlık durumu ile ilgili iddialar paralel yapının uydurması. Bu eski bir konu. Doktorlar zaman zaman adaya gidip rutin olarak adaya gidip bir takım tetkikler yapıyorlar. Bu tetkikler üzerinden yapılan bir spekülasyon bu. Kanser olduğu kesinlikle doğru değil. Çok bayat ve eski bir uydurma bu. Öcalan'ın sağlık durumu iyi, kanser olma gibi bir durumu da söz konusu değil. Rutin tetkikler sırasında üretilmiş bir spekülasyon bu.

Türkiye tehditlere pabuç bırakmaz

Terör örgütlerinin açıklamalarını çok ciddiye alarak onlara kendimizi endekslememizi ben çok doğru bulmam Her gün pek çok terör örgütünün tehditleri açıklamaları hakaretleri oluyor. Bunları çok fazla ciddiye alıp kendimizi bunlara endekslememiz doğru olmaz. Ama neticede oradaki türbe bizim türbemizdir topraklar Türkiye topraklarıdır, vatan parçası sayılır. Orada bayrağımız dalgalanmaktadır Türkiye bu tür kuru gürültülere pabuç bırakmaz ve vatan bizim için ne kadar kutsalsa oradaki toprak parçamız da bayrağımız da bizim için kutsaldır.

Ben bir saldırı olmamasını temenni ederim ama olması durumunda biz kayıtsız kalamayız Oraya operasyon varsayımı terör örgütünün tehdidini ciddiye almak demektir. Bu yüzden ben bunu değerlendirmek istemiyorum. Bunların tehditleri üzerinden varsayım üreterek elimizi açık etmek de doğru olmaz diye düşünüyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriye açıklamasını da yorumlayan Akdoğan;

Bunları neye dayanarak söylüyor, çok sorumsuzca bir açıklama. Türkiye kabile devleti değil, Türkiye'de bu işlerin nasıl olacağı bellidir. Sınır ötesine asker gönderme, askeri operasyonları yapma süreçlerin nasıl işleyeceği bellidir. Bu tür spekülatif bilgiler üzerinden siyasi yorum yapmasını, uyarılarda bulunmasının ben çok doğru bulmuyorum. Ama Sayın Kılıçdaroğlu bu sıra bir istihbarat şebekesi gibi davranan bir yapının üflemeleriyle hareket ettiği için herhalde onlar böyle spekülatif üflüyorlar ki, o da siyasetini bunun üzerine inşa etmiş durumda. Aylardır muhalefet konuşuyor, ama bir proje bir politika ortaya koydukları yok seçim olmasına rağmen. Kullandıkları bütün şeyler paralel yapının kendilerine servis ettikleri yalan yanlış bilgiler üzerinden. Karşıdakinin kötüleme üzerine siyaset yapılmaz, siz kendiniz var olacaksınız. Kendi politikanızı projenizi anlatacaksınız. Bu yüzden bu tür şeyler de paralel yapının üflemesiyle ona değerlendirme yapılan spekülatif şeyler diye düşünüyorum ben.

"Operasyon olursa yerel seçimler ertelenir" iddialarını da yanıtlayan Akdoğan "Bu af türü tartışmalar, seçimler ertelenecek türü tartışmalar kamuoyunda ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Ben bunların konuşulmasının doğru bulmam. Böyle bir durum da yok, bunu gerektirecek bir ortam da yok bu yüzden bunlara hiç itibar etmemek lazım." dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler