YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Akdoğan: "Bu, açıkça Kandil'e nanik yapmaktır"
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Cizre'deki olaylarla ilgili, "Bu, açıkça Kandil'e nanik yapmaktır" dedi.
Yalçın Akdoğan: "Bu, açıkça Kandil'e nanik yapmaktır"
28 Aralık 2014 / 17:00 Güncelleme: 28 Aralık 2014 / 17:08

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 17 Ağustos Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Kırıkkale 5. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 12 yıldır çözmeye uğraştığı bir sorun olduğunu söyledi.

Bu süreçte on binlerce insanın hayatını kaybettiğini, on binlerce vatan evladının toprağa düştüğünü, ülkenin 100 milyarlarca dolarlık imkanının heba olduğunu, vatandaşın cebinden çıktığını belirten Akdoğan, "Bunları geçtik. Toplumsal fay hatları oluşmuş, insanlar birbirlerine farklı bir gözle bakmaya başlamış. Ayrışma, tetiklenme başlamış. Bu sürdürülebilir bir durum mu? Bize kadar, 'her yıl şu kadar insan ölsün, şu kadar para harcayalım, onu da göze alırız ama böyle idare eder gideriz' diyorlardı. Biz bunu kabul etmeyiz. İnsanlar varsın ölsün diyemeyiz. İnsanımızın cebindeki para çarçur olsun, ülkemizin birlik bütünlüğü bozulsun, insanlar kem gözle birbirlerine baksın diyemeyiz. İşte bu yüzden çözüm sürecini başlattık" diye konuştu.

Akdoğan, "Analar ağlamasın dedik, akan gözyaşı dinsin dedik. Evlatlarımız toprağa düşmesin dedik. 2005'ten beri ne zaman sonuca yaklaşsak karanlık eller devreye girdi. Birtakım tuzaklar kuruldu, sabotajlar yapıldı. Bir Reşadiye saldırısı, bir Silvan saldırısı oldu. En son Kobani olayları oldu. Ne zaman sonuca yaklaşsak birileri rahatsız oluyor. Türkiye bu sorunu çözmesin diyor. Bu sorun, yeni Türkiye'ye yakışmıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin birlik bütünlüğünü, kardeşliğini pekiştirip güçlendirmesi gerektiğini, aksi takdirde 2023 hedeflerine ulaşılamayacağını anlatan Akdoğan, bu durumun bir beka sorunu, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğü meselesi olduğunu ifade etti.

"Bu, açıkça Kandil'e nanik yapmaktır"

Çözüm sürecinde ne zaman sonuca yaklaşılsa provokatörlerin devreye girdiğine dikkati çeken Akdoğan, "Biz her şey yolunda derken en son biliyorsunuz Kandil'den bir açıklama yapıldı; 'Eğer birileri eylemde yüzünü kapatırsa, molotof atarsa bunlar bizden değil, ajandır'. Bir gün sonra Cizre'de olaylar oldu. Birileri yüzünü kapattı, gidip molotof attı, insanların evini yakmaya çalıştı. Bu, açıkça Kandil'e nanik yapmaktır, 'ben sizi takmıyorum' demektir.

İşte ne zaman sonuca yaklaşsak provokatörler devreye giriyor, hemen süreci bozmak istiyor. Arkadaşlar bu yeni süreçte iki parametre çok önemli. Bütün kesimler, millet bizim muhatabımızdır bu süreçte. Kamu düzeni ve güvenliğinden asla taviz vermeyiz. Cizre'yse Cizre, Silopi'yse Silopi, neresi olursa olsun devletin polisi, askeri orada olacak, vatandaşı koruyacak. Hiç kimse durumdan vazife çıkartmasın. Devlet vatandaşının can ve mal güvenliğini koruyabilecek güç ve kudrete sahiptir" şeklinde konuştu.

Farklı kesimlerin birbirine düşürülerek yeni bir oyun daha ortaya konulmaya çalışıldığını belirten Akdoğan, seçim sürecinde başka başka oyunların da tertiplenmesini beklediklerini söyledi.

Bu seçimlerin çok önemli olduğunu anlatan Akdoğan, "Tarihi bir seçime gidiyoruz" dedi. Bu seçimleri AK Parti'nin kazanmasının, birçok kesim için "Tamam artık biz Türkiye'de oyun oynayamayız, komplo, kumpas kuramayız" demek anlamına geleceğini dile getiren Akdoğan, "Bu yüzden çok önemsiyoruz ve süreci inşallah nihayete erdireceğiz" ifadesini kullandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler