YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yağmur İstanbul'u felç etti
İstanbul'un bazı yerlerinde kısa süreli sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.
Yağmur İstanbul'u felç etti
12 Ağustos 2012 / 19:31 Güncelleme: 12 Ağustos 2012 / 19:42

Öğleden sonra başlayan sağanak yağıştan dolayı oluşan su birikintileri nedeniyle araç sürücülerinin düşük hızda ilerlemesi sonucu trafik yoğunluğu yaşandı. Beykoz, Avcılar ve Kartal'da sağanak yağıştan dolayı mazgalların tıkanması sonucu oluşan su birikintileri nedeniyle bazı araçlar trafikte mahsur kaldı. Bir süre aksayan ulaşım, su birikintilerinin tahliye edilmesinin ardından normale döndü.

Aniden bastıran yağış Tuzla, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, Bakırköy, Bahçelievler, Ümraniye, Maltepe ve Sultanbeyli'de de etkili oldu. Yağan yağmurda bu ilçelerde bazı ev ve iş yerlerinin zemin katlarını su bastı. Ümraniye'de bir ilköğretim okulu da su baskınından etkilendi. Esenyurt ve Avcılar'da sağanak yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinin zemin katlarını su basarken, vatandaşlar leğen ve kovalarla evlerindeki suyu dışarıya çıkarmaya çalıştı.

İtfaiye ve İSKİ ekipleri de çok sayıda su baskınına müdahale etti.

E-5 Karayolu'nda yağmur nedeniyle sıkışmalar yaşanırken, trafik ekipleri yağmurun trafiği olumsuz etkilememesi için çalışma yaptı.

Yağışlar nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda bir süre aksayan hava trafiği de, kısa sürede normale döndü.

İstanbul'da saat 16.30'da yapılan ölçümlere göre Atatürk Havalimanı'nda 16 ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da 19 kilogram yağış düştü.


-İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama-


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul genelinde etkili olan sağanakta, yaklaşık 15-20 dakikalık zaman diliminde metrekareye 5 ila 41 kilogram aralığında yağış düştüğü bildirildi.

Kısa süreli şiddetli yağış nedeniyle bazı bölgelerde alt geçitlerde su birikintileri oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada, bu durumun trafikte aksamalar meydana getirdiği belirtildi.

Yenisahra Mahallesi ile Mustafa Kemal Mahallesi arasında iki derenin birleştiği noktada su debisinin artması nedeniyle taşma meydana geldiği ve itfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ekiplerinin anında müdahale ettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Bölgede 50 ev ve iş yeri sulardan etkilendi. İstanbul genelinde itfaiyeye 220, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı'na 173 su baskını ihbarı geldi. Ekipler tüm ihbarlara sıra ile müdahale etti. Fırtına nedeniyle 89 ağaç devrilmesi, çatı uçması, trafik levhası veya ilan panosu uçması ihbarı yapıldı. Tüm bunlara da ekipler tarafından müdahale edildi.''

Yağışın gece saatlerine kadar aralıklarla mevzi şeklinde devam edeceği ve rüzgar hızının maksimum 60 km/saat olarak ölçüldüğü ifade edilen açıklamada, yağış miktarları şöyle açıklandı:

Şişli: 11,4

Balmumucu: 23

Eminönü-Beyazıt: 25,6

Sarıyer-Kireçburnu: 38,2

Florya: 38,4

Hadımköy: 15

Kartal: 23

Şile: 14

Çatalca (radar): 10

Kağıthane - AKOM: 20

Çavuşbaşı-Beykoz: 26

Ömerli: 14

Aksaray: 14

Büyükada: 5,2

Selimpaşa-Kamiloba: 41

Terkos: 6

İkitelli-olimpiyat: 31  AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler