YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yabancı basından Gülen’e destek
Yabancı basından Gülen’e destek
16 Aralık 2014 19:40
Paralel Yapı'nın Türkiye’nin geleceğine yönelik kurduğu kumpas planlarını açığa çıkaran ve çete mensuplarını gözaltına alan Emniyet güçlerine karşı, paralel çetenin yabancı ortakları da algı operasyonuna başladı.

Operasyonu gerçekleştiren Emniyet mensuplarını “Erdoğan’ın polisleri” olarak yaftalayan paralel medyaya en büyük destek, Türkiye düşmanı yabancı medyadan geldi. Paralel yapılanmanın lideri olduğu öne sürülen Fethullah Gülen’in İsrail’e destek verdiği iddia edilen demeçlerini yayınlayan birçok yabancı medya kuruluşu, gerçekleştirilen operasyonu “Türkiye’de basın özgürlüğüne darbe” başlıklarıyla verdi.

İsrail medyası diyetini ödedi

İsrail medyası, İsrail’in 2010’da gerçekleştirdiği kanlı Mavi Marmara baskınına “otoriteden izin alınmalıydı” diyerek destek veren Fethullah Gülen’in bu iyiliğini unutmadı. Paralel yapılanmanın başı olduğu ileri sürülen Gülen’in medya yapılanmasına gerçekleştirilen operasyona İsrail basını geniş yer ayırdı. İsrail medyası, gözaltına alınan Gülenist medya mensuplarının hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan twitlerini de detaylı bir şekilde okuyucularına aktardı.

Hareetz

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Hareetz, paralel yapılanmaya yönelik operasyonu “Türk polisi Erdoğan muhalifi medyaya baskın yaptı” başlığıyla duyurdu. Hareetz, Zaman gazetesinin önünde gözaltına alınanlara destek vermek amacıyla ingilizce pankartlarla yapılan algı operasyonuna da geniş yer ayırdı.

Jerusalem

İsrail medyasının Türk düşmanlığıyla bilinen gazetelerinden Jerusalem Post (JP) da paralel yapılanmaya yönelik operasyona geniş yer ayırdı. Jerusalem Post, operasyonu “Türk yetkililer gazete binası bastı ve gazetecileri tutukladı” başlığıyla okuyucularına aktardı.

Haberin detaylarında, Türkiye’yi karaladığı ve vize süresi dolduğu için sınır dışı edilen cemaatin Azeri gazetecisi Mahir Zeynalov’un Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine yazdığı twitter mesajlarına da yer verdi.

Avrupa basını da paralele destek verdi

İngiltere ve Alman medyası da paralel çeteye yönelik gerçekleştirilen operasyonları “özgür medyaya baskı” olarak duyurmayı tercih etti. Avrupa basını, operasyonu “Erdoğan muhalif medyayı susturuyor”, “Türkiye AB’den vazgeçti” alt başlıklarıyla okuyucularına aktardı.

BBC

İngiliz medya devi BBC operasyonu “Erdoğan karşıtı Gülen grubuna baskın” başlığıyla duyurdu. BBC tutuklamanın gazete ve TV binalarına baskın yapılarak gerçekleştirildiğini aktardı. BBC Mark Lowen imzalı yayınladığı analizde ise; Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda 180 ülke içinde 154. sırada bulunduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin bu operasyonla Avrupa Birliği üyeliğine karşı büyük bir yara aldığını öne sürdü.

Telegraph

İngiliz gazetelerinden The Telegraph da paralel çeteye yönelik operasyonu Türkiye eleştirisiyle verdi. Richard Spencer imzalı analizde, “Türk polisi en çok satan gazetenin çalışanlarını tutukladı. Türkiye’nin bu tutumu Avrupa Birliği değerleriyle asla örtüşmüyor. AK Parti hükümeti Türkiye’nin bütün laik değerlerini yerle bir ediyor” diyerek cemaat medyasının ingilizce pankartlarla yaptığı karalama kampanyasına destek verdi.

Deutsche Welle

Alman basınının önde gelen gazetelerinden Deutsche Welle, paralel yapı operasyonunu “Polis muhalif gazetecileri tutukladı” başlığıyla duyurdu. Gülen cemaati medyasının polis tarafından basılarak gazetecilerinin gözaltına alındığını yazan Deutsche Welle, Ekrem Dumanlı’nın Zaman binası önünde gerçekleştirdiği şova ve “Özgür basın susturulamaz” sloganlarına da yer verdi.

ABD basınından paralele destek

Paralel çetenin Kainat İmamı olduğu öne sürülen Pensilvanyalı Fethullah Gülen’e her zaman önem veren Amerikan medyası, Türkiye’nin paralel çeteye yönelik gerçekleştirdiği operasyonu eleştirdi ve cemaat medyasına destek verdi.

Wall Street Journal Gülen'in İsrail'e desteğini unutmadı

Mavi Marmara saldırısında Fethullah Gülen’in İsrail’e destek verdiği açıklamayı ilk yayınlayan gazete Wall Street Journal, paralel çeteye yönelik operasyonu “Türkiye’de Cumhurbaşkanı muhaliflerine 27 gözaltı” başlığıyla duyurarak cemaat medyasına destek verdi.

Wall Street Journal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun operasyona ilişkin açıklamalarına da yer vererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhaliflerine karşı acımasız davrandığını yazdı.

New York Times

The New York Times Gazetesi de paralel çete operasyonunu, siyasi bir operasyon olarak duyurmayı tercih etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gülen Cemaati’ne yönelik yeni bir kampanya başlattığını ve ardından cemaat medyasına mensup gazetecilerin tutuklandığını okuyucularına aktaran gazete, Erdoğan düşmanı Türk gazeteci ve yorumcuların görüşlerine de geniş şekilde yer verdi.

 

YENİ AKİT

21:30
 // Osman
İsrail neden islami bir Cemaate destek versin. İşte bu içime kurt düşürdü. Aklım almıyor ne alaka....
16 Aralık 2014 21:30
20:01
 // yakup turkdogan
Bunda sasilacsk bir durum yok yillarca izmet hareketi palavrasi ile millet uyutdular sonra anlasildiki bunlar Turk miletine degil avrupa abd israile hizmet ediyorlarmis batinin teleasi istibaratlar kismende olsa zarar gormesindendir...
16 Aralık 2014 20:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler