YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ya işini yapacak ya da gidecek
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 'Atanmışlar ya işini yapacak ya da gidecek.' dedi.
Ya işini yapacak ya da gidecek
19 Ocak 2012 / 21:55 Güncelleme: 19 Ocak 2012 / 21:56

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Bana verilen irade, Fatma Şahin'in kaşı gözü için verilmedi. Bu şehir Fatma Şahin'in arkasında durduğu için bu şehir başardığı için bu şehir fark yarattığı için verildi'' dedi.

Şahin, Şehitkamil Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''mahalle muhtarları'' toplantısında, bir faninin görebileceği en önemli makamlardan bir tanesinde bulunduğunu belirtti.

Makam yükseldikçe hesabın da ne kadar yükseldiği ve bunun bir emanet olduğu bilinciyle muhtarların huzurunda olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Bana verilen irade Fatma Şahin'in kaşı gözü için verilmedi. Bu şehir Fatma Şahin'in arkasında durduğu için bu şehir başardığı için bu şehir fark yarattığı için verildi. 10 yıl önce yola çıkarken bu 'nereden çıktı' diyenlerle beraber bugüne geldik ve sizler bizim arkamızda durduğunuz için biz sizlerle büyüyebilmeyi başardığımız için bu makam sizlere verildi. Ve sizlere bütün kalbimle söz veriyorum ki biz sizin hizmetkarınız olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Makam büyüdükçe daha mütevazi olacağız, daha kardeş olacağız daha kolay hesap verebilir olacağız, büyük işlere hep beraber imza atacağız. Bir özrüm de var; ben milletvekiliyken ortalama günde 10 muhtarımla birebir konuşurdum ondan sonra birebir işleri takip eder geri dönerdim. Şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeniden yapılandırıldı, 5-6 tane bakanlık birleştirildi icracı bir bakanlığa dönüştürüldü. Büyük bir bütçesi olan güçlü bir icracı bakanlığa dönüştürülünce, bunun büyük bir sorumluluğu üzerimize düştü. Hepinizden de özür diliyorum.''

Şahin, Ankara'da 7 gün 24 saat büyük bir tempoyla çalıştığını, mesaisini daha çok bakanlığa ayırdığını ancak muhtarlardan gelen sorunları da gözardı etmediğini ve bunları Ankara'dan çözmeye çalıştığını vurguladı.

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise sorunları birinci ağızdan dinleyip cevaplandırmak, uzun vadeli yapılması gerekenlerle ilgili gerekli önlemleri almak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Gaziantep'in sanayisiyle ticaretiyle kültür ve turizmiyle ülkenin en gelişmiş illerinden birisi ve marka kent olduğunu, ancak marka kent olmalarına rağmen eksikler olduğunu ifade eden Ata, ''Eğitimde, sağlıkta, belki bir takım altyapı hizmetlerinde eksiklik ve noksanlıklar olabilir. Bu toplantıların sebebi de sorunlar ve sıkıntılar neyse birinci ağızdan dinleyip sorunlara çözüm bulmak'' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de muhtarların sorunlarına çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi.


-''Müdürüm hikaye okuyorsun''-


Toplantıda daha sonra, mahalle muhtarları tek tek söz alarak çeşitli sorunlarını dile getirdi. Bakan Şahin ve diğer ilgililer, muhtarların anlattığı özellikle okul, emniyet binası, yol, sosyal tesis ve TEDAŞ ile ilgili sorunlarını not aldı. Bir muhtarın yol sorunundan bahsederken sarf ettiği cümleler, Bakan Şahin ve ilgilileri güldürdü.

Belediye başkanları ve daire müdürleri de muhtarların dile getirdiği sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundular.

TEDAŞ ile ilgili çok sayıda şikayet gelmesi üzerine Vali Erdal Ata, TEDAŞ İl Müdürü Ali Akbağ'a söz verdi.

Akbağ, konuşmasında, TEDAŞ'ın Özelleştirme İdaresi'ne aktarılmış bir kuruluş olduğunu, bu nedenle birtakım yapısal değişiklikler olduğunu ve hizmet alımının ortaya çıktığını, müteahhit marifetiyle işlerin yapıldığını ifade etti.

25 yıldır Gaziantep'te olduğunu, gitmediği sokak kalmadığını, muhtarlarla da çok sık bir araya geldiğini belirten Akbağ, ''Özelleştirmede sıkıntılar çıkınca iki kalemde yatırıma yeniden önem vermeye başlandı. Bir tanesi öz kaynakla normal hazineden alarak yaptığımız yatırımlar. Bir de bunun yeterli olmadığı fark edildiğinde dış kaynaklı Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınan kredilerle ihaleler yapılmaya başlandı'' diye konuştu.

Bu arada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TEDAŞ İl Müdürü Akbağ'ın konuşmasını keserek, şunları söyledi:

''Müdürüm hikaye okuyorsun, senin para problemin yok, senin yönetim ve tahsilat problemin var. Her seferinde biz muhtarlarla toplanıyoruz sen 'şunları şunları' yaptık, 'bunları bunları yapacağız' diyorsun. Bana göre hakiye okuyorsun.''

Bu işin bu şekilde götürülemeyeceğini ve muhtarların dile getirdiği sorunların bir ay içinde çözülmesi gerektiğini belirten Şahin, Akbağ'a hitaben, ''Bir ay içerisinde bunları ya çözersin ya çözersin'' dedi.

TEDAŞ İl Müdürü Ali Akbağ'ın kardeşleri olduğunu, onu sevdiklerini ancak memleketi daha çok sevdiklerini dile getiren Şahin, şunları anlattı:

''O yüzden bu memleketin bu sorunlarını çözemeyip her toplantıda gelip yalnızca konuşup gidecek olursak biz buna müsaade edemeyiz, biz ekip olarak da  eğer bir ay sonra baktık bir düzelme yoksa...Bu işte para pul meselesi yok, bu işte yönetim, bu işte bir kabiliyetsizlik ve ciddi bir iradesizlik var. Yönetimine hakim değilsin. 186 çalışmıyorsa, bir muhtar bana ulaşıp sana ulaşamıyorsa bu sorun. Kusura bakma Ali Bey biz kardeşiz ama herkes işini iyi yapacak, ya yapacak ya gidecek, başka hiçbir çaresi yok.

Ben çok net bir şekilde bunu söylüyorum bu benim için de geçerli. Ya yaparım ya giderim, çok net bir şekilde bunu söylüyorum. Ben bu notları aldım ve bir ay sonra tek tek her bir mahalle muhtarıyla konuşacağız. Düzelmediyse, genel bir düzelmeyle ilgili bir irade yoksa bu ekip toplanacak ve gereğini yapacak. Bu benim için de geçerli valim için de geçerli, belediye başkanı için de geçerli. Biz nasıl milletin önüne gidip hesap veriyorsak, muhtar nasıl gelip hesap veriyorsa, kardeşim atanmışlar da ya işini yapacak ya da gidecek, başka çaresi yok.''

Gaziantep Muhtarlar Derneği Başkanı Ökkeş Titiz de muhtarların çeşitli sorunlarını dile getirdi ve Bakan Şahin'e Türk Bayrağı hediye etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler