YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ya açığa ya da re'sen emekliye!
Hükümet Balyoz Davası’nda tutuklanan askerler için açığa alma ve resen emekli etme seçenekleri üzerinde duruyor
Ya açığa ya da re'sen emekliye!
15 Şubat 2011 / 11:21 Güncelleme: 15 Şubat 2011 / 11:21

Balyoz Darbe Planı davasından çıkan 163 asker hakkındaki tutuklama kararı, Başbakanlık'taki hareketliliği de artırdı. Hükümet, Ağustos ayında Balyoz sanığı üç generalin terfisinde yaşanan sıkıntının benzeriyle karşılaşmamak için bir çalışma yürütüyor. Sanık muvazzaf subayların açığa alınması, emekliliği gelenlerin ise emekli edilmeleri gündemde.

Açığa alma konusunda, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM) Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğgeneral Abdullah Gavremoğlu hakkındaki gerekçeli kararı da belirleyici olacak.

RE'SEN EMEKLİLİK SEÇENEĞİ

Gerekçeli kararda "açığa alınmaları hukuka aykırı" denilmesi halinde hükümetin tutuklu amiral ve generalleri açığa alma seçeneği düşmüş olacak. Bu durumda amiral ve generallerle birlikte emeklilik hakkını kazanmış muvazzaf subayların üçlü kararname ile re'-sen emeklilik formülü gündeme gelecek. Balyoz davasında, tutuklama kararı verilen 98 subayın 30'u general ve amiral rütbesinde.
Öte yandan Balyoz davasıyla ilgili tartışmalar dün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e de soruldu. Savunma avukatlarının davadan çekilebileceğinin hatırlatılması üzerine Çiçek, şunları söyledi:

'KARARI VEREN MAHKEME

"Yargısal bir faaliyetle ilgili olarak kamuoyunun belli kesiminin tartıştığı bir konuyu, hükümete sorarsanız ve hükümetten bir ceza beklerseniz, kabul etmek gerekir ki yargısal bir faaliyetin merkezine hükümeti getirmiş olursunuz, bu tümüyle yanlış olur. Biz, bu yargısal faaliyetin tümüyle dışındayız. Tutuklama talep eden yargının bir unsuru savcı, kararı veren mahkeme. Bunda itiraz edilen yönler varsa bu tutuklamaların haksız olduğu, doğru olmadığı, hukuksuz olduğu ya da gerek olmadığı yönünde bir kanaat varsa bunun da karara bağlanacağı yer bir yargı merciidir. Onun için bizim bu konuyla ilgimiz yok.

ÜÇ GENERALLE İLGİLİ SÜREÇ BİTMEDİ

Yüksek Askeri Şûra’da haklarında yakalama kararı bulunan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğgeneral Abdullah Gavremoğlu için ‘terfiye uygundur’ kararı verildi. Ancak hükümet, bu kararı uygulamadı ve generaller AYİM’de dava açtı. AYİM generallerin terfi ettirilmesini istedi. Bunun üzerine üç general, ilgili bakanlar tarafından açığa alındı. Ge ne ral ler de yürütmenin durdurulmasını istemiyle AYİM’e gitti. AYİM 6’ya karşı 5 oyla hükümetin kararının yerinde olduğuna hükmetti ancak gerekçeli kesin kararın daha sonra açıklanacağı ifade edildi. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler