YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Y Muhtıra'ya aydınlardan tepki!
'Y Muhtıra'ya aydınlardan tepki!
'Y Muhtıra'ya aydınlardan tepki!
28 Mayıs 2008 / 11:01 Güncelleme: 28 Mayıs 2008 / 00:00

İnternette Yargıtay bildirisine karşı “Benim adıma karar verme kampanyası” başlatıldı. Kampanyaya Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda aydından destek geldi.


İnternette Yargıtay bildirisine karşı "Benim adıma karar verme kampanyası" başlatıldı. Kampanyaya Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu akademisyenlerden ve aydınlardan destek geldi. www.benimadimakararverme.blog spot.com. sitesinde Yargıtay'ın bildirisine karşı tepki kampanyası başlatıldı.

Hatırlatma ihtiyacı

Bildiriye karşı bir tepkinin yer aldığı sitede, metin "21 Mayıs 2008 günü, 'adına yargı yetkisi kullanmaktan onur duyduğu Yüce Milletiyle paylaşmak gereğini duyduğunuz' bir bildiri yayınladınız. Adına yargı yetkisi kullandığınız bu milletin bir bireyi olarak, kullandığınız yetki ve sorumluluğunuzun çerçevesini hatırlatma ihtiyacı hissettim" ifadeleri ile başlıyor. Metinde şu görüşler dile getiriliyor:

"'Demokratik, lâik ve sosyal hukuk devleti' idealine bağlı, Cumhuriyet'in temel niteliklerini benimsemiş bir birey olarak, toplumun çözüm bekleyen sorunlarının başında gelen yargısal sorunların çözümünde hiç bir katkı yapmayacaksanız, işgal ettiğiniz makamlarınızı siyasal görüşlerinize alet edecekseniz, toplumdan 'anayasayı değiştireceğim' vaadiyle oy alan bir partinin yeni anayasa yapma girişimini ve Meclis'in anayasa yapma yetkisini engellemeye kalkacaksanız ve bunu millet adına karar verme yetkinizi kullanarak yapacaksanız, yayınladığınız bildiriyle halen Anayasa Mahkemesi'nde dava konusu olan, anayasa maddeleri değişiklikleri hakkındaki davanın seyrini etkileyecek şekilde doğrudan yargıya müdahale edecekseniz, hatta, Anayasa maddelerini değiştirmek gibi asli yetkisini kullanan yasama organını hedef gösterecekseniz, Avrupa Birliği müzakereleri sürecinde öncelikli olarak yapılması gereken yargı reformuna pozitif katkı yapmak bir yana, sırf AB sürecini baltalamak için reformlara karşı çıkacaksanız, bireyi, devlet dahil her türlü otoritenin baskısına karşı koruyup, onun haklarını temin edecek bir hukuk anlayışını benimsemeyecek; devleti, bireyin ve milletin önünde ve üstünde tutacak ve kararlarınızı buna göre verecekseniz, benim adıma karar vermeyin."

Kampanyaya destek veren isimler arasında Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Prof. Dr. Mehmet Tursun, Prof.Dr. Ramazan Karakuzu, Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak, Prof. Dr. Tevfik Aksoy, Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Prof. Dr. Filiz Galip, Prof. Dr. Enver Alper Güvel, Prof. Dr. Yasin Aktay, Doç. Dr. Fatih Arslan, Doç. Dr. Muhsin Kar, Doç.Dr. Bilal Sambur, Doç. Dr. Ömer Anayurt gibi isimler de yer alıyor.

Sivil inisiyatifin işareti

"Bu bildirinin altına ben imza attım, çünkü bildiri bir sivil inisiyatifi gösteriyordu" diyen Prof. Dr. İhsan Dağı "Bu bildiri değişime direnen yargıyı yeni 'gerici dalga'nın odağı haline getirmiştir" diye konuştu. Prof. Dr. Halil Kalabalık ise "Yargı organlarının başka yargı kuruluşlarını etkileyici açıklama yapmalarını hakim ve savcıların bağımsızlığına aykırı buluyorum" dedi. Hacettepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Fatma Acun da Türkiye'de devletçiliğin bireysel hak ve özgürlüklerinin önüne geçtiğini kaydederek, şunları söyledi: "Birey feda edilmeden devlet korunmalı. O yüzden bu bildiriye destek verdim."

YERiNE DAVET EDiYORUZ


Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu: Yargıyı yerine davet ediyor, aslında bütün erkleri yerine davet eden bir bildiridir. Yargı Türk Milleti adına karar veren bir kurum. O zaman Türk Milleti'nin bütün fertlerine eşit mesafede durması gerekiyor. Elbette inançları, ideolojileri olabilir yargı mensuplarının, ama kararlarını verirken o ideoloji ve inançlarından uzak durmaları sadece adalet endişesiyle hareket etmeleri gerekiyor. Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun bildirisi devam etmekte olan davalarla ilgili açık bir şekilde ideolojik tavır koyma idi. Böyle bir yargının adaletle karar vermesi mümkün değil.

MUHTIRALAR BiTSiN


Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu: Ben artık Türkiye'de muhtıralar döneminin bitmesini istiyorum. Kanım o ki bu tür bildiriler derin devletin yönlendirmesi ile oluyor. Bu iki bağımsız kurumun, yani üniversite ve yargının mutlak surette bu tür işlere bulaşmaması ve tarafsız olması gerekir. (BUGÜN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler