YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Wikileaks Koru'nun başını yaktı
Wikileaks belgelerinde adı geçen Fehmi Koru bir süredir yazı yazmıyordu. İddiaya göre ise Fehmi Koru Wikileaks'ın kurbanı oldu...
Wikileaks Koru'nun başını yaktı
25 Aralık 2010 / 09:25 Güncelleme: 25 Aralık 2010 / 09:33

Eski ABD Büyükelçisi Edelman’ın talebi üzerine köşe yazarı İbrahim Karagül’ün Yeni Şafak’tan atılması için devreye girdiği söylentileri, Fehmi Koru’nun gazeteyle bağını kopardı. Koru’nun yeni adresi merak ediliyor.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre, 12 yıldır yazdığı gazetenin aynı zamanda genel yayın danışmanı olan Koru’nun adı dün künyeden çıkarıldı. Koru’nun gazeteyle yollarının ayrılmasına neden olan iddia ise şuydu:

ABD, Irak işgali sonrası Yeni Şafak yazarlarından İbrahim Karagül’ün yazılarından rahatsız oldu ve dönemin ABD Büyükelçisi Eric Edelman, Karagül’ün atılması için Fehmi Koru’dan aracılık yapmasını istedi. Koru’nun gazete patronuna ilettiği istek reddedildi.

Bu iddiayı Koru yalanladı, ancak Karagül 7 Aralık’ta “Edelman benim de kellemi istemişti” başlıklı yazısında isim vermeden Koru’yu işaret etti. İddialar üzerine iki yazarın da yazılarına ara verildi. Karagül bir süre sonra yazılarına tekrar başlarken, dün Koru’nun işine son verildi.

“Taha Kıvanç” müstear adıyla kulis yazıları da kaleme alan Koru, 1950’de İzmir’de doğdu. Kosova göçmeni babası Muzaffer Bey kolonyacılık yapıyordu. İmam hatip lisesinin ardından İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’ne giren Koru, aynı zamanda Milli Türk Talebe Birliği’nin (MTTB) ateşli bir üyesiydi. İzmir Ekspres ve haftalık İttihat gazetelerinde yazıyor, gazetecilik mesleğine ısınıyordu.

ÖZAL VE GÜL’LE YAKINLIK

Yaşamındaki dönüm noktalarından biri 1977 seçimleriydi. Koru, MSP milletvekili adayı Turgut Özal’ın kampanyasını yürüttü. Çok etkilendiği Özal’ın “Dil öğren!’’ öğüdünü dinleyip gittiği Londra’da dil öğrenirken Milli Gazete ve Yeni Devir Gazetesi’ne yazı gönderiyordu. İngiltere günlerinde ev arkadaşı olan Abdullah Gül yıllar sonra Cumhurbaşkanı oldu.

Koru, daha sonra Arapça öğrenmek için gittiği Şam’da da 9 ay kaldı. 1979’da Türkiye’ye dönen Koru, bir yıl sonra Ege Üniversitesi Kimya Bölümü’nde akademisyenlik yapan Dr. Nebahat Karagülle’yle evlendi. Koru, eşiyle birlikte gittiği ABD’de iki yıl MIT Uluslararası İlişkiler’de araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde tesettür nedeniyle üniversiteye kabul edilmeyen Nebahat Koru, başını açmadığı için üniversiteden atılan ilk öğretim üyesi oldu.

1982’de Milli Gazete’de 3 ay yöneticilik yapan Koru, Zaman Gazetesi’ne geçtikten sonra Ankara temsilciliği görevini üstlendi. Yıllarca çalıştığı Zaman’ın ardından kısa bir süre Turkish Daily News’te yazan Koru, 12 yıldır Yeni Şafak’ın değişmez ismiydi. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler