YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
WhatsApp’ta ataşe ihaneti: Konsoloslukları ele geçirmek için...
FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde rol aldıkları belirlenen ve haklarında gözaltı kararı verilen, 110 Silahlı Kuvvetler Ataşesinin WhatsApp üzerinden haberleşerek Türk konsolosluklarını ele geçirmeye çalıştığı belirlendi.
WhatsApp’ta ataşe ihaneti: Konsoloslukları ele geçirmek için...
04 Ekim 2016 / 10:04 Güncelleme: 04 Ekim 2016 / 10:17

Terör örgütü FETÖ ile bağlantılı oldukları iddiasıyla yurt dışında görevli Silahlı Kuvvetler Ataşesi 110 asker için gözaltı kararı çıkarıldı. Şu ana kadar 39 askerin gözaltına alınabildiği öğrenilirken, ayrıca ataşelerin haricinde yurt dışında görevli bulunan 187 askerden 2'si de ifade verdi. 

Gözaltı kararı bulunan askerlerin, 15 Temmuz gecesinde WhatsApp üzerinden haberleşerek Türk konsolosluklarını ele geçirmeye çalıştığı belirlendi.

TÜRKİYE İSTEDİ, SUUDİLER VERDİ

15 Temmuz FETÖ darbe girişimine karışan askeri ataşeler ve TSK tarafından yurt dışında görevlendirilen askerler hakkında da soruşturma için geçtiğimiz hafta düğmeye basılmıştı. 5 Temmuz gecesinde bazı askeri ataşelerin bulundukları ülkelerdeki Türk konsolosluklarına el koymaya çalıştığı ortaya çıkmıştı. 

Bu kapsamda Türkiye'nin Kuveyt Askeri Ataşesi Mikail Güllü ile Moskova Askeri Ataşesi Ahmet Hakan Güneş tutuklanmıştı. 

Güllü Türkiye'nin talebi üzerine Suudi Arabistan'da gözaltına alınarak Türkiye'ye teslim edildi. Birkaç askeri ataşeden sonra, çoğu ateşenin FETÖ'cü askerlerle hareket ederek yurtdışındaki Türk konsolosluklarına el koymaya çalıştığı belirlendi. 

Bunun üzerine de geniş kapsamlı bir soruşturma için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Hem birçok ülkedeki askeri ataşelerin hem de TSK tarafından görevli olarak yurt dışına gönderilen rütbeli personelin soruşturulmasına karar verildi. 

Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı da savcılıktan gelen gözaltı listesindeki personeli ifade vermek üzere Ankara'ya çağırdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip İşçimen'in koordinasyonunda Savcı Mustafa Gökçe tarafından yürütülen soruşturmada 110 askeri ataşe için gözaltı kararı çıkarıldı.

110 askeri ataşeden şu ana kadar 39'unun gözaltına alınarak ifadesinin alınabildiği öğrenildi. Diğer 71 askeri ataşe için gözaltı kararı devam ederken, bu isimlerin yurt içindeki tüm adreslerinde arama yapılıyor.

SADECE 2 KİŞİ İFADE VERDİ

Askeri ataşelerin yanı sıra NATO başta olmak üzere çeşitli görevlerle yurt dışında bulunan askeri personel de soruşturulacak. Bu kapsamda şüpheli askerlerden oluşan 189 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Y

urt dışında görev yapan 189 askerden şu ana kadar sadece 2 kişinin gözaltına alınabildiği öğrenildi. Geri kalan 187 asker için de yakalama kararı çıkartıldı. 

Genelkurmay Başkanlığı'nın da soruşturma sona erene kadar hem askeri ataşelerin hem de diğer yurt dışında görevli personelin görevlerine son verdiği belirtildi. 

Hem ataşelerin hem de yurt dışında görevli askerlerin Ankara'daki ve yurt içindeki adreslerindeki aramalar da devam ediyor. Hakkında yakalama kararı bulunanlardan kaçının Türkiye'ye döneceği de merak konusu.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler