YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Washington Post'tan bomba Gülen iddiası:289 heyete sponsor olmuş
Washington Post'tan çok çarpıcı bir iddia ortaya attı. FETÖ terör örgütünün lideri Gülen'in ABD Kongresi üyelerinin 289 seyahatine sponsorluk yaptığını yazdı.
Washington Post'tan bomba Gülen iddiası:289 heyete sponsor olmuş
04 Ağustos 2016 / 20:20 Güncelleme: 05 Ağustos 2016 / 09:13

Washington Post'tan çok çarpıcı bir iddia ortaya attı. FETÖ terör örgütünün  lideri Gülen'in ABD Kongresi üyelerinin 289 seyahatine sponsorluk yaptığını yazdı.Washington Post'ta yer alan bir habere göre, ABD Adalet Bakanlığı'ndaki bir ekip Fetullah Gülen'le ilgili 85 kutu belgeyi inceliyor.

Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD'den Fetullah Gülen’in iadesini istemesi Washington Post gazetesince çok geniş ve ayrıntılı bir habere konu edildi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndaki bir ekibin Türkiye'den gönderilen ve Gülen ile ilgili kanıtları içeren 85 kutu belgeyi incelediğini belirten gazete, Gülen hareketinin ABD’deki siyasi kampanyalara on binlerce dolar hibe ettiğini, Kongre üyelerinin de 289 seyahatinin sponsorluğunu yaptığını yazdı. Washington Post, “77 yaşında, sağlığı kırılgan, Pensilvanya’da yaşıyor. Türkiye de bir darbenin beyni olduğunu söylüyor” başlıklı haberinde, Gülen’in 200’den fazla kişinin ölümüne ve ABD’nin başlıca bir müttefiki ile kaosa yol açan kanlı 15 Temmuz darbe girişimini organize etmekle suçlandığına dikkat çekti.

Gülencilerin 150’yi aşkın ülkeye nasıl yayıldığı üzerinde duran gazete, Türk yetkililerinin “ABD’yi Gülen’i barındırmakla suçlarken ABD’nin başarısız darbeye karıştığını söylediklerini” belirtti. Washington Post, Ankara’nın Gülen’in iadesini “hem hukuki olarak hem de sadakat ve saygının bir ifadesi” olarak talep ettiğini bildirdi.

“ADALET BAKANLIĞI’NDAKİ EKİP BELGELERİ İNCELİYOR”

Türkiye'ye göre ABD Adalet Bakanlığı'nın incelediği belgeler, Gülencilerin, adliye, polis ve ordunun darbeci kliği dahil Türk toplumunun her alanına nasıl sızdığını gösteriyor ve Gülen'in darbenin arkasındaki beyin olduğunu kanıtlıyor.

CNN Türk'ün aktardığı habere göre, iade başvurusu konusunda ABD Adalet Bakanlığı'nın yaptığı inceleme, iade sürecinin ikinci aşaması. İlk aşama Dışişleri Bakanlığı adli müşavirliğinin incelemesiydi. Washington Post'un haberi doğruysa, ilk aşama geçilmiş durumda. Adalet Bakanlığı'ndaki incelemede, belgeler dikkate alınmaya değer bulunursa, üçüncü aşamaya geçilecek. Adalet Bakanlığı, iddianame hazırlamak üzere bir federal savcı görevlendirecek.

289 HEYETE SPONSOR OLMUŞLAR

Washington Post'tun haberinde yer alan bir diğer soruşturma konusu ise Gülen cemaatinin Amerikan Kongresi'ndeki lobi faaliyetleri. Gazeteye göre, 2007 yılından bu yana, Kongre'den Türkiye'ye gelen heyetlerden 289'una, yani yarısına Gülen cemaatine bağlı kuruluşlar sponsor olmuş.

Ayrıca Gülen hareketine bağlı onlarca kuruluş, siyasi kampanyalara onbinlerce dolar bağış yapmış. Bağış yapılan siyasetçiler arasında, Cumhuriyetçi Parti'nin önce gelen isimlerinden John Böhmer ve Rick Perry ile, Demokratların Başkan Adayı, senatör Hillary Clinton da var.

ÇOK SAYIDA SORUŞTURMA

Washington Post ayrıca, kongre seyahatlerini destekleyen bazı Gülenci grupların kendilerini "kar amacı gütmeyen hayır kurumu" olarak tanıtlamalarına rağmen, maliyede bu şekilde kayıtlı olmadıklarını da belirtiyor. Washington Post, bu faaliyetler nedeniyle, Gülen'le ilişkili çok sayıda kuruluş hakkında şu ana kadar sonuç vermeyen çok sayıda soruşturma olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor:

Yapılması zorunlu bildirimlerde bağışçıların çoğunun adı bile yok. Bağış paralarının nasıl kazanıldığı ve bağışların kimin talimatıyla yapıldığına ilişkin belirsizlikler var. Çeşitli Gülenci teşkilatların nasıl yönetildiği konusunda şeffaflık olamaması şüphelere neden oldu.

Uluslararası kahpe.
 // Abdullah
Uluslararası kahpe, altına yatmadığı kimse kalmamış yuh olsun çakal.!!!...
05 Ağustos 2016 Cuma 00:15
Sn.Editöre
 // Nezir
Sn. Editör, eğer küfür hakaret gibi yasal bir engeli yoksa lütfen Alper Bey'in yazısının altına gönderdiğim çok önemli yorumu yayınlar ve bir müddet sonra da silinmesine mani olurmusunuz. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki ya Allah'ın ya da deccalin tarafındayız, ikisinin ortasında bir yer yoktur. Deccal 1 dolar ile deşifre olmuştur ama o nu bazı medya sinsice gizliyor. Bize gösterilen yüzü değilde doların arkasında deccal açıkça ortaya çıkıyor,fetö ile pişti oluyor.Ama bunu bazıları gizliyor....
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler