YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vurulan uçak 8 mil nasıl gider?
Vurulan uçak 8 mil nasıl gider?
26 Haziran 2012 07:34
Ankara'dan Şam'a: Vurulan uçak nasıl 8 mil gider?
Ankara, Suriye'nin "Türk jeti sınırımızdan bir mil içeri girince uçaksavarla vurduk." açıklamasını delillerle yalanladı. Zaman'a konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri "Uçak 8 mil açığa düştü. Suriye'nin iddia ettiği gibi 1 mil açıkta vurulan bir uçak nasıl 8 mil gidebilir?" diye tepki gösterdi.
Türk yetkililer radar kayıtlarında gayet net olan mesafelerin Suriye tarafından kasıtlı şekilde yanlış verildiğini bildirdi. Türkiye'nin tespit ettiği radar kayıtlarına göre uçak 13 mil açıkta uluslararası hava sahasında vuruldu. Pilot kontrolü kaybettiği için düzensiz hareketlerle uçarak, 8 mil açıkta Suriye karasularına düştü. Ankara Suriye'nin Türk jetinin radarla tespit edilmediği ve füze ile vurulmadığı, buna karşılık gözle görülüp, uçaksavarla vurulduğu iddiasını da şiddetle reddediyor. Buna göre maksimum menzili 2,5 km olan uçaksavar uluslararası hava sahasındaki jeti vuramaz; bu yüzden saldırıda kesinlikle füze kullanıldı. Uçaksavar ile vurulabilmesi için atışın ancak savaş gemisinden yapılması gerekiyor. Ancak bölgede o saatlerde bir Suriye gemisi bulunmuyordu. Yetkililere göre Suriyelilerin konuşmalarına ait telsiz kayıtları da Şam'ın yanlış açıklamalar yaptığını net şekilde ortaya koyuyor. Bu telsiz kayıtlarının da bölgede dinleme imkanı olan üçüncü bir ülkeden temin edildiği öğrenildi. Ayrıntılarının netleşmesinden sonra Türk uçağının Suriye tarafından bilinçli olarak vurulduğundan emin olan Ankara, Şam'ın çelişkili açıklamalarla süreci yönlendirmesine izin vermeyecek. Türk yetkililer tüm detayların radar kayıtlarında yer aldığına dikkat çekti. Türkiye bölgede radar izleme imkanı olan ülkelerden de yardım aldı.

Şam: Türk jeti, uçaksavarla düşürüldü

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, Türk uçağının saldırı niyetiyle düşürülmediğini, olayın kaza olduğunu ileri sürdü. Olayın araştırılması için Türkiye'den askeri uzman heyeti davet ettiklerini kaydeden Makdisi, "Türkiye'ye karşı herhangi bir düşmanlık yoktu, sadece egemenliğimiz için savunmada bulunuldu. Bizim yaptığımız sadece bir misilleme. Türk jeti radarla değil gözle tespit edildikten sonra füzelerle değil 2,5 kilometre menzilli uçaksavarlarla düşürülmüştür. Biz, olayın araştırılması için askeri bir heyet kurduk. Türkiye'den de askeri uzman bir heyeti Lazkiye'ye göndermelerini istedik. Fakat Türkiye hâlâ bu talebimizi cevaplamadı." dedi. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler