YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vural'dan ODTÜ'yü kınayan üniversitelere tepki
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, ODTÜ'de yaşanan olaylara ilişkin , "Türkiye'nin bir çok hayati öneme sahip konularında dut yemiş bülbüle dönen üniversiteler, konu Başbakan'la ilgili olunca feveran etmeye başladılar'' dedi.
Vural'dan ODTÜ'yü kınayan üniversitelere tepki
25 Aralık 2012 / 21:44 Güncelleme: 25 Aralık 2012 / 21:57

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde dinleme cihazı bulunduğuna yönelik tartışmaları değerlendirdi.

İktidarın, derin oluşumların bitmediğinden şikayet etiğini belirten Vural, ''Peki 10 yıldır bu derin oluşumları kim yönetiyor. Devleti yöneten kimse, derini de yöneten odur. Dinleme ve izleme ekseninde AK Parti'nin sanki bu işin mağduruymuş gibi gösterilen bu senaryoya karnımız tok. Bu masallara inanmamız mümkün değil. Maalesef bütün bunlar, AK Parti'nin Türkiye'yi bir korku imparatorluğu ile yönetme gayretinden ve stratejisinden kaynaklanıyor.     Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları dinlendi. Bunlarla ilgili meseleyi sorun yapmayanların, bugün Başbakan ekseninde, bu Hükümet'i sütten çıkmış ak kaşık gibi gösterme gayretlerini esefle karşılıyoruz" dedi.

ÖDTÜ'deki yaşanan  olaylara değinen Vural, üniversitelerde şiddet, eylem, bıçak, biber gazi gibi sahnelerin yaşanmaması gerektiğini ifade etti. ODTÜ'deki olayların ardından üniversite senatolarının yayımladığı açıklamaları değerlendiren Vural, şunları söyledi: ''Üniversiteler adeta AK Parti'nin icraatının savunucuları haline gelmiş. Türkiye'nin bir çok hayati öneme sahip konularında dut yemiş bülbüle dönen üniversiteler, konu Başbakan'la ilgili olunca feveran etmeye başladılar. Bu üniversiteler 4+4+4'te neredeydi? Neredeydi bu cüppeliler? Bilimsel özerkliği ortadan kaldıran yasa çıktığında ey şanlı üniversite rektörleri, neredeydiniz? Anadilde eğitim tartışmalarında neredeydiniz? Gıkınız çıkmaz tabi. Üniversitelerde PKK'nın gençlik örgütleri terör estiriyor, neredesiniz? Yeşil, kırmızı, sarı masalar kurularak PKK'nın propagandası yapılıyor, neredesiniz?'Gençlik kesimi üzerinde operasyonlar yapılıyor. Birtakım faaliyetler düzenleniyor. Bu faaliyetleri ortadan kaldırmalıyız' diye neden söylemediniz? Oysa üniversitelerin açıklamalarının ana noktası, Hükümet icraatları olmuş. Başka bir şey yok. Akademik özgürlük, bilimsel araştırma yok. Bunlar üniversite mi AK Parti'nin üniversite örgütü mü? Saldırıları, şiddeti kınayalım ama üniversiteler bürokratik oligarşinin ideolojik aygıtı haline dönüşmüş.  ODTÜ'de yaşanan bu çatışma ortamını tasvip etmiyorum ama böyle bir ortamdan da Hükümet'e övgü oluşturmak üniversitelerin başlıca amacı haline gelmiş. Üniversitelerin bu açıklamaları şiddeti, çatışmayı kınayan değil, Başbakan'a yaranma arzusunu ifade eden sözlerden oluşmuştur. Niye acaba bu üniversiteler, kuvvetler ayrılığı konusunda herhangi bir tavır oluşturmadı?

Üniversite rektörlerine sesleniyorum: Sizi seçen kim olursa olsun, sizin amacınız, bilimsel araştırmalara ve öğrencilerin iyi yetişmesine katkı sağlamaktır. Senatolar, Başbakan'ın senatörleri değildir. Üniversite senatoları, Hükümet'in senatörleri değildir.''

Göktürk 2'nin, ilk milli keşif uydusu olarak uzaya gönderilmesine değinen Vural, Türkiye'nin bu kapasitesinin kolay oluşmadığını, bunun, bir birikim sonucunda gerçekleştiğini ifade etti. Vural, daha önce Bilsat Uydusu ve Türkiye'nin ilk yerli yapım uydusu olan Rasat Uydusu'nun unutulmaması gerektiğini söyledi.  Türkiye'nin birikimleri sonucunda bir Göktrük-2'nin ortaya çıktığını belirten  Vural, bundan gurur duyduklarını, bunda herkesin katkısı olduğunu söyledi, Vural, ''Bu birikimleri göz ardı edip, bunu sadece siyasi noktaya indirgeyen yaklaşım tarzıyla üniversiteler meseleye bakar ve bunları görmezse ne olacak?'' dedi. Vural, başkanlık sistemi ile ilgili bir soru üzerine  ''Türkiye'nin şu anda başkanlık sistemini gerektirebilecek bir sorunu yoktur. Sistemin işlemesi konusunda da sorun yok. Sadece arzu ve ihtiraslar söz konusu. Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı olma arzusu içinde ama Cumhurbaşkanlığına giderken koltuğu da beraber götürme arayışında. Ancak bunlara da gerek yok. Çünkü Cumhurbaşkanı da Başbakan da onlardan olamayacak. Bu millet yetkiyi onlardan alacaktır'' dedi.


İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler