YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vural'dan ''aç tavuk' benzetmesi
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, BDP'li vekil Leyla Zana'nın açıklamalarıyla ilgili, 'Aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş' dedi.
Vural'dan ''aç tavuk' benzetmesi
28 Aralık 2011 / 17:25 Güncelleme: 28 Aralık 2011 / 17:48

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın ''Kürtlere özerklik yetmez'' yönündeki sözlerini eleştirerek, ''Aç tavuk kendisini darı ambarında zannedermiş. Onun için bu milletin ve devletin hayatında böyle oyunlar oynanmasına müsaade etmemiz mümkün değildir'' dedi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın TBMM Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmayı dinletti. Daha sonra, ''Bülent Arınç ile Leyla Zana'nın ifadeleri ve sözleri arasında ne fark var '' diye soran Vural, ''Zana ile Arınç'ın ifadelerinin aynı adrese teslim bir mektup olduğunu'' söyledi.

Vural, Arınç ile Zana'nın ''aynı zihniyetin yolcuları'' olduğunu iddia ederek, şunları söyledi:

''O bakımdan şunu söylüyorum. Bu gemi hepimizin gemisi. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti kalkıp bunları söylüyor, hiç kimse bunları sorgulamıyor. Sen kim oluyorsun Bülent Arınç  O bakımdan bu konularla ilgili Bülent Arınç'ın ifadesi, bu millet içerisinden yeni milletler çıkarmak, bu siyasal coğrafyayı bölmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüştür. Dolayısıyla bu iki aktör de bize bir noktayı hazmettirmeye çalışıyor. Bülent Arınç'ın söylemleri aynı yola çıkıyor. Aynı sudan içmişler. Onların meşhur bir şeyi vardı: 'Aynı sudan içmişiz biz. Aynı yoldan gelmişiz biz.'

Ben bunları dün söylemedim mi  Bülent Arınç'ın bu ifadelerinin kimleri cesaretlendireceğini, hangi taleplerin dile getirileceğini söylemedim mi  Bugün geldiğimiz noktada 'Yok, otonomi de yetmez'miş. Aç tavuk kendisini darı ambarında zannedermiş. Onun için bu milletin ve devletin hayatında böyle oyunlar oynanmasına müsaade etmemiz mümkün değildir. Bu bakımdan herkes haddini bilmelidir. Hükümet de haddini bilmelidir. Bülent Arınç da bilmelidir. Eline almış bir makas kesiyor, biçiyor, veriyor. Tasfiye memuru gibi.. Onun için Leyla Zana, Bülent Arınç gibileri ne derlerse desinler, bu millet bir ve beraber bütün bir şekilde yoluna devam etmesini bilir. Bu siyaset anlayışına millet, hadlerini bildirmeyi de zamanı geldiğinde gösterir.''  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler