YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vizesiz gidilen ülkeler hangileri? 2016- vize istemeyen ülkelerin listesi
Vizesiz gidilen ülkeler hangileri? 2016- vize istemeyen ülkelerin listesi
15 Haziran 2016 18:09
Türkiye'den vize istemeyen ülkeler birçok kişi tarafından takip ediliyor. Vizesiz gidilen ülkeler hangileri? AB-Türkiye ilişkileri arasında yeni gelişmeler olduğu için vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri 2016 yılında birçok kişi tarafından araştırılıyor.

Vizesiz gidilen ülkeler hangileri 2016 yılında merak edildi. Türkiye'den vize istemeyen ülkeler listesi, Avrupa ve vizesiz ülkeler detayları haberimizde. Tatil planlarının ve balayına gidecek olanların en çok takip ettiği konulardan olan vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri. Vizesiz gidilen ülkeler arasında Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Lübnan, Bahreyn, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Bosna-Hersek, Ermenistan gibi ülkeler yer alıyor. 

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tatilini yurtdışında geçirmek isteyenler ve balayı olarak yurtdışını tercih edecek olanlar için oldukça cazip gelen Türkiye'den vize istemeyen ülkeler birçok kişi tarafından takip ediliyor. AB-Türkiye ilişkileri arasında yeni gelişmeler olduğu için vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri 2016 yılında birçok kişi tarafından araştırılıyor.

Son açıklamalardan sonra ne olacağı belirsizleşen vize muafiyeti ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi: "Bu şartlar altında asla ve asla bizim açımızdan terörle mücadele kanununda herhangi bir değişiklik söz konusu olamaz. Varsın orada kalsın vize muafiyeti. Dış politikada prensibimiz dostlarımızın sayısını artırmak. Bu çerçevede bölge ülkeleri başta olmak üzere müttefik olduğumuz ülkelerle ilişkilerimizi gözden geçiriyoruz. Bu dostluğa sığar mı arkadaşlar? Böyle günlerde gerçek dostluk belli oluyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan vize ile ilgili açıklama yaptı, "Onlar rahatlıkla geliyorlar, vizesiz olarak AB üyesi ülkelere giriyorlar da Türkiye'den bir müzakereci olması hasebiyle, aynı zamanda Gümrük Birliği'ne dahil bir ülke olması hasebiyle bu tür şeyleri neden istiyorsunuz? İşte buralarda hep soru işaretleri var. Bunları benim milletim biliyor. Onun için, şu anda 1 Haziran itibarıyla geri kabul anlaşmasına yönelik bir adım vardı, 30 Haziran itibarıyla da vize noktasında, adım atılacaktı. Eğer şu anda bu konuyla ilgili olarak arkadaşlarımız görüşmeleri yapacaklar, dışişleri bakanlarımız, bu noktada AB bakanlarımız, görüşmeleri yapacaklar ve bu görüşmelerde netice alındı, alındı. Alınmadığı takdirde kusura bakmasınlar.

Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosundan geri kabul anlaşmasına yönelik uygulama sürecine yönelik adım atılmasına ait karar, yasa çıkmaz. Bunu da ben çok açık, dün de söyledim kendilerine, bugün de bu soru üzerine buradan söylüyorum. Çünkü bize ikide bir kriter dayatmasınlar, burası Türkiye." dedi. Resmi evraklarla uğraşmadan kısa zaman farklı bir ülkeye gitmek isteyenler en çok vizesiz ülkeler hangileri  sorusunu sordu.

Ayrıca bu yıl yeni kimlikler de olduğu gibi pasaportlarda da yenilik yapılması ön görülüyor. Pasaport değişimi zorunlu olmayacak ve isteğe bağlı olarak yapılacak fakat vizeden muaf olmak için parmak izinin pasaport çipinde saklanacağı yeni nesil pasaportların zorunlu olacağı söyleniyor. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker vize muafiyeti için Türkiye'nin Terörle Mücadele Yasası'nda değişiklik yapmamasının sorun olduğunu ve muafiyet için gereken 72 şarttan Türkiye'nin 69 ya da 70 tanesini karşıladığını söyledi.

VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER HANGİLERİ?
Vizesiz gidilen ülkeler arasında Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Lübnan, Bahreyn, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Bosna-Hersek, Ermenistan gibi ülkeler yer alıyor.

Üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise "Ege kıyılarından Yunan adalarına geçen bütün mültecilerin ayırım yapılmadan Türkiye’ye iadesi. Bizim düşüncemiz şartsız olarak, bunları almak ve Türkiye’ye getirmekti. 20 Mart’tan itibaren giden düzensiz göçmenler kabul edilecek. Adaların göçmenlerden boşaltılmasını istedik: Nitekim boşaltıldı. 20 Mart’tan önce gidenler Yunan makamları tarafından Yunan karasına götürülecekler.

Yeni proje 20 Mart’tan itibaren beş adaya çıkan mültecileri Türkiye 4 Nisan’dan itibaren geri alacak. 20 Mart’tan sonra gidenler gittikleri yerlerde mülakattan geçirilecekler. Türkiye’ye dönme imkanı olanlar 4 Nisan’dan sonra gönderilmeye başlanacak. Bunun ayrıntılarını görüşmek üzere Yunanistan’dan ekipler geliyor. Göç İdaresi ve biz esaslarını belirleyeceğiz. 72 bin kota doluncaya kadar bu şekilde devam edecek. Avrupa Birliği kotası 72 bin rakamına geçerse ya biz alımı durduracağız veyahut Avrupa Birliği yeni kotalar oluşturacak. Benim görüşüm 72 bin kotanın doldurulmasını beklemiyoruz" dedi.

Merkel ise "Vize konusu haziran sonu itibariyle ele aldık. Türkiye'nin şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu konunun bazı yönlerini ele aldık. Komisyon 4 Mayıs'ta bir rapor sunacak. Bu konudaki anlaşmaya uyacağız. Bakanlıklarımız çok yakın çalışıyorlar. Endişe varsa ele almamız gerekiyor. Bir taraftan güvenliği sağlamak istiyoruz. Vize serbestliğini de sağlamak istiyoruz." dedi.

AB - Türkiye anlaşmasının AB tarafından gerekirse askıya alınabileceği iddialarıyla ilgili bir soruya AB Bakanı Bozkır, "AB'nin kendi içinde nasıl bir karar alacağı, AB'nin kendi içinde değerlendireceği bir husustur" dedi. Bozkır, "Bizi ilgilendiren durum, AB zirvesinden alınmış bir karar var. Bu 7 Mart ve 29 Kasım zirve bildirileri 18 Mart zirve kararıyla hukuki bir ivme kazanmıştır. Orada yazılanlar, Türkiye ile AB arasındaki mutabakatın ana unsurlarını teşkil eder. Dolayısıyla AB'nin kendi içinde alacağı kararlar, AB'nin kendi içinde aldığı kararlar olarak addedilir. Bu bir pakettir. Ve bu paketin birçok unsuru var." diye konuştu. 

TÜRKİYE'DEN VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER HANGİLERİ?

Tatil planlarının ve balayına gidecek olanların en çok takip ettiği konulardan olan vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri ile ilgili Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu önümüzde ki iki ayı işaret etmişti. Fakat Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu 2015 yılında vizeden muaf olmanın 2017 yılında bile zor göründüğünü söyledi. Yine de vize istemeyen ülkeler içinde bir çok yer olduğu için diğer ülkelere gitmek isteyenlerin biraz beklemesi gerekecek.

Fest Travel Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Pekin ise "Schengen’de eskisi gibi sıkıntı yaşadığımızı söyleyemeyiz. Sorun yaratan tek unsur, banka hesaplarının istenmesi. Gezginler banka hesap bilgilerini paylaşmak istemiyor. Bankadan imzalı, kaşeli, sirkülerli belge getirme zorunluluğu da bu isteksizliği artırıyor. Schengen dışındaki İrlanda ve İngiltere’nin vize koşulları çok detaylı olduğundan sorun yaratıyor. Gönlümüzde yatan, vizenin olmaması. Bu gerçekleşene dek, gruplar için karşı acentelerden gelecek davetlerin ya da otel rezervasyonlarının başvurularda yeterli olmasını umuyoruz." dedi.

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler listesi içinde bir çok seçenek bulunuyor. Eski Başbakan Davutoğlu vize muafiyeti ile ilgili konu hakkında açıklama yaptı ve "Gereken adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki iki ay içerisinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. buradan muhalefet partilerine de sesleniyorum. Bu kanunların acil çıkması lazım. Bu önemli bir kazanımdır vatandaşlarımız için. İnşallah o vakte kadar da biz, vize muafiyetinin gerektirdiği adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki 2 ay içinde vize muafiyeti çerçevesinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Çıkarmamız halinde haziran ayında vatandaşlarımıza vize uygulaması son bulacak, vize muafiyeti temin edilecek. Ben muhataplarımı ciddiye alırım, Türkiye ciddi bir muhataptır, söz verdiğini yapar." dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarının ardından Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy " Vize, günümüz dünyasında çok yanlış bir uygulama. Seyahat özgürlüğünün önüne Çin Seddi gibi duvar örmek anlamsız. Bu yanlıştan dönülmesi çok sevindirici bir gelişme. Vizenin kalkmasıyla bu sayı her yıl 3-4 milyon artacak. Bu karar sadece yurtdışına gidişleri artırmakla kalmayacak, Türkiye’ye gelen turist sayısını da yükseltecek. Çünkü Avrupa’ya giden uçaklar dolu dönecek, bu şekilde maliyetler düşecek ve daha fazla turist gelecek. Vizeler haziranda kaldırılırsa Türk vatandaşlarının Avrupa Futbol Şampiyonası’na ilgileri artacak, önceki şampiyonalara nazaran çok daha fazla vatandaşımız müsabakaları yerinde izlemek için Fransa’ya gidecektir." dedi.

DIŞ İŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi'nde vizesiz seyahat olabileceğini belirtti ve ''26 Avrupa ülkesinin kapıları vizesiz olarak Türkiye vatandaşlarına açılmış olacak" dedi.  Türkiye Cumhuriyet vatandaşları en son bilgilere göre 63 ülkeye vize uygulaması olmadan girerken 30 ülkeye kapıda vize alarak, 8 ülkeye de internetten vize alarak girebilmektedir. Umuma mahsus pasaport sahibi olan Türk vatandaşları toplamda 101 ülkeye vizesiz girerken, hizmet pasaportu sahibi olan kişiler ise toplamda 156 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Diplomatik pasaport sahipleri ise 164 ülke vize uygulamamakta, 9 ülke kapıda vize vermektedir. Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan'a ise nüfus cüzdanı ile girilebiliyor.

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla zevklerine göre bir yer seçip gitmek isteyenler ise çoğunlukta. Bunların arasında yerel festivalleri olan Avrupa ülkeleri daha çok tercih edilse de zaman zaman Asya ülkeleri de hem tarihleri, hem kültürleri hem de yemekleriyle tercih edilenler arasında yer alıyor. Günümüzde bir çok ülke de Schengen vizesi uygulanıyor ve bu da bir çok ülkeye gidişi zorlaştırıyor. İstenen bir çok bilgi ve uzun süren vize onayı bekleyişi bazı ülkelere gitmek isterken vatandaşları düşündürüyor. Vizesiz yurtdışına çıkış için görüşmeler sürerken pasaportlar için de çalışmalara başlandı.

VİZESİZ GİDİLEN AVRUPA ÜLKELERİ

Andorra-(90 Günlük)
Azerbaycan-(30 Günlük)
Arnavutluk-(90 Günlük)
Belarus-(30 Günlük)
Karadağ-(90 Günlük)
Kosova-(90 Günlük)
Makedonya-(90 Günlük)
Moldova-(90 Günlük)
Rusya-(30 Günlük)
Sırbistan-(90 Günlük)
Ukrayna-(60 Günlük)
Bosna-Hersek-(60 Günlük)
Ermenistan-(120 Günlük)
Gürcistan-(90 Günlük)
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-(Turistik gezi için kimlik ve pasaport gerekli)

VİZESİZ GİDİLEN ASYA KITASI ÜLKELERİ

Nepal-(90 Günlük)
Singapur-(90 Günlük)
Sri Lanka-(30 Günlük)
Irak-(30 Günlük)
İran-(90 Günlük)
Kazakistan-(30 Günlük)
Kırgızistan-(30 Günlük)
Güney Kore-(90 Günlük)
Lübnan (6 Aylık)
Bahreyn-(14 Günlük)
Bangladeş-(30 Günlük)
Tayvan-(30 Günlük)
Umman-(30 Günlük)
Doğu Timor-(30 Günlük)
Endonezya-(30 Günlük)
Filipinler-(30 Günlük)
Filistin-(30 Günlük)
Hong Kong-(90 Günlük)
Makao-(30 Günlük)
Maldivler-(30 Günlük)
Malezya-(90 Günlük)
Moğolistan-(30 Günlük)
Myanmar-(28 Günlük)
Suriye-(90 Günlük)
Tacikistan-(45 Günlük)
Tayland-(30 Günlük)
Ürdün-(90 Günlük)
Japonya (90 Günlük)
Kamboçya-(30 Günlük)

VİZESİZ GİDİLEN AFRİKA KITASI ÜLKELERİ
Ruanda-(30 Gün)
Sudan-(30 Gün)
Swaziland-(30 Gün)
Güney Afrika Cumhuriyeti-(30 Gün)
Kenya-(90 Gün)
Libya-(90 Gün)
Mauritius-(30 Gün)
Tanzanya-(90 Gün)
Zambiya-(30 Gün)
Mozambik-(30 Gün)
Botswana-(90 Gün)
Fas-(90 Gün)

Vizesiz gidilen ülkeler 2016 - Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? 

Meksika
Baharatlı ve acılı yemekleri ile nam salan Meksika hem zengin yemek kültürü hem de kumsalları ile dev bir ülke. Renkli süslemeleri, pamuklu giysileri ve o yöreye ait olan rebozo atkılarını her yerde görmek mümkün oluyor. Bu ülkeye vize ile giriş yapılıyor fakat vize işlemi için herhangi bir yere gitmeye gerek yok çünkü otuz günlük bir vize almak istiyosanız eğer internet üzerinden almak mümkün oluyor.

Dominik Cumhuriyeti

Eğer sıcak bir ülkeye gitmek ve deniz, kum ikilisinin tadını çıkartmak istiyorsanız o zaman Dominik Cumhuriyeti doğru bir tercih olacaktır. Bu ülke Karayipler ve Orta Amerika'nın ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Ülkeye gidiş tam olarak vizeli değil ama çok küçük bir meblağ olan 10 dolarlık bir ücret karşılığında gitmeniz mümkün.

Singapur
En havalı ülkelerden birine hoşgeldiniz! Uzakdoğu'nun parlayan yıldızı Singapur'a gitmek için bir çok neden var ekvatora yakın olması, vergi alınmadığı için alışverişin ucuz olması ve birbirinden ilginç festivallari görmek bu nedenlerden sadece bir kaçıdır. 

Bosna Hersek
Geçmişin izleri burada hala çok canlı! En çok ziyaret edilen evleri, tarihi, benzersiz köprüleri ile filmler için özel yapılmış bir yeri anımsatan Bosna Hersek hem sıcak ve samimi insanları hem de enfes yemekleriyle kalbinizi çalacak!

Maldivler
Kendinizi bir rüyada mı hissetmek istiyorsunuz öyleyse doğruca Maldivlere gitmelisiniz. Özellikle sakinlik arayan ve doğayla içiçe olmak isteyenlerin tercih edeceği bir ada olan Maldivler bungalov evleriyle de cezbedecek. Mavi ile yeşilin benzersiz uyumunun yanı sıra geceleri size eşlik eden yıldızları ve sarı kumlarıyla evinize zar zor dönmenize neden olacak.


VİZESİZ GİDİLEN AVRUPA ÜLKELERİ REVAÇTA

Türkiye'de en çok vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri rağbet görüyor. Yapılacak olan muafiyet görüşmelerinden sonra 25-26 Mayıs arasında Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanırsa 9-10 Haziran'da Avrupa Birliği üyesi ülkelerin "İçişleri Bakanları" kesin sonuçları açıklayacak. Onay verilirse 1 Temmuz'da yasa yürürlüğe girmiş olacak ve Fransa, Slovenya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Yunanistan, Hollanda, İspanya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya gibi ülkeler için vize almayacak. Yasa onaylandığı takdirde Monako, San Marino, Vatikan gibi şehir devletlerinde de 180 gün kalabilecek. Daily Telegraph isimli bir gazete ise vize muafiyetinin Avrupa için tehlike oluşturacağını belirterek "TC vatandaşı olan ya da Türkiye'de yaşayan suçlu ve teröristlerin Schengen bölgesinde serbest dolaşımının artacağı, yabancı teröristler ve organize suçlara karışmış kişilerin Avrupa'ya ulaşmak için Türkiye pasaportu almaya çalışacağının beklendiği" söylendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler