YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vize muafiyeti Bozkır'dan rest gibi açıklama
Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır'den AB'ye vize muafiyeti resti geldi. Bozkır, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişilik yapılmayacağını söyledi. Bozkır, "Haksız nedenlerle vizenin ertelenmesi Türkiye'nin kabul etmesi mümkün değildir" dedi.
Vize muafiyeti Bozkır'dan rest gibi açıklama
12 Mayıs 2016 / 10:44 Güncelleme: 12 Mayıs 2016 / 11:12

TÜRKİYE vatandaşlarına Avrupa seyahatlerinde vize serbestisi tanınmasına dair umudunu kaybetmeye başladığını söyleyen AB Başkanı Volkan Bozkır'dan rest gibi bir açıklama geldi. 

Bozkır, "Gerekirse vizenin kalkmaması pahasına terörle mücadele kanununda değişikliği yapmayacağız" dedi.

Bozkır'ın açıklamaları şöyle;

İleri bir tarihte yapılmak üzere mutabakat sağladık. Brüksel'de AB sürecini konuşacağız. 72 beklenti bir matematik denklemi değil, siyasi açıdan değerlendirilmesi gerekir. Her bir beklenti muğlak ifadeler içermektedir. Biz Türkiye olarak yoğun bir çaba sarfettikk. Sabahlara kadar vekillerimiz çalıştı. Biz 72 beklentiyi karşıladığımızı kesin olarak düşünüyoruz. 

"VİZENİN GEREKİRSE KALKMAMASI PAHASINA TERÖRLE MÜCADELE KANUNU'NDA BİR DEĞİŞİKLİK YAPMAYACAĞIZ"

Terörle mücadele maddesi süreci kritik noktaya getirdi. Vizenin gerekirse kalkmaması pahasına Terörle Mücadele Kanunu'nda bir değişiklik yapmayacağız. Son ana kadar çabalarımızı sürdüreceğiz. Bu sadece Türkiye'nin çabaları ile sürecek bir konu da değildir. Cuma günü son bir değerlendirme yapacağım. Komisyonla temaslarda bulunacağız.  

TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDEKİ BEŞ KRİTER
Avrupa Birliği'nin (AB) göçmen anlaşması kapsamında Türkiye'nin adım atması gerektiğini belirttiği beş kriteri şöyle sıralamıştı:
-Yolsuzlukla mücadele
-Verilerin korunması
-Tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği
-AB'nin polis örgütü Europol ile daha sıkı işbirliği
-Terörle mücadele yasası ile uygulamalarının gözden geçirilmesi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler