YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vize çilesi de 12 Eylül ürünü
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB ülkelerine girişte uygulanan vize konusunda ''Vize belası bile 12 Eylül darbesinin bu ülkeye attığı kazıklardan birisidir'' dedi.
Vize çilesi de 12 Eylül ürünü
06 Nisan 2012 / 22:25 Güncelleme: 06 Nisan 2012 / 22:34

Bağış, anket sitesi kimolsun.com 2011 ödülleri kapsamında ''Yılın Bakanı'' seçildi.

Ödül töreninde konuşan Bağış, bugüne kadar aldığı çok sayıda ödül arasında bunun ayrı bir anlamı olduğunu belirterek, ''Gönüllerde biten gül olabilmek, gönüllere hitap edebilmek, insanların serbest iradesiyle seçilen insanlar olabilmek, demokrasinin en büyük lezzetini veren özellik'' dedi.

Türkiye'nin nereden nereye geldiğine ilişkin örnekler veren Bağış, ''Bu ülkede bir zamanlar 'Kim olsun ' sorusunu sormak bile suç kabul edilebiliyordu. 'Kim olsun ' sorusuna cevap veren insan sayısı çok sınırlı kalabiliyordu'' diye konuştu.

Bağış, bugün 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yargılamaların yürütüldüğünü hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kimileri diyor ki; 'İki yaşlı adamdan neyin hesabını soracaksınız  Ben müdahil olmamayı tercih ettim, sandıklardan çıktım, millet tarafından bir daha seçildim, onun için de kendi davamı gördüm'. 12 Eylül 1980'in yargılanması meselesi kimsenin şahsi davası değildir. Olamaz. 12 Eylül 1980'de yüzlerce ana kuzusu idam edildi, binlerce insan vatandaşlıktan çıkarıldı, on binlerce insan mahkum edildi, işkence gördü. Birçok insan ülkemizi terk etmek zorunda kaldı.''

Bugün AB ülkelerine vizesiz giriş konusunu sürekli gündeme getirdiklerini söyleyen Bağış, ''O vize belası bile 12 Eylül darbesinin bu ülkeye attığı kazıklardan birisidir. Çünkü 12 Eylül 1980'e kadar bize vize uygulamayan birçok ülke, o dönemki askeri zihniyetin teşvikleriyle, bu ülkenin gençleri başka ülkelere siyasi sığınma amacıyla gidemesin diye vize koymalarına müsaade etmiştir'' diye konuştu.

Bağış, bugün hukuken 1963'te imzalanan Ankara Anlaşması dolayısıyla vizelerin kaldırılması gerektiğini savunduklarında, kendilerine, bu haktan 1980'de feragat ettiklerinin söylendiğini aktardı.

Vize duvarlarının da yine milletin iradesi ve desteğiyle yıkılacağını, millet 'Kim olsun ' sorusunu sordukça, demokrasisine sahip çıktıkça demokrasinin güçleneceğini kaydeden Bağış, 10 yıl önce vize konusunu gündeme getirdiklerinde konuşmak dahi istemeyen bazı Avrupa ülkelerinin, şimdi kişi başına gelir üç katına çıktığında, kendiliklerinden Türkiye'ye vize kolaylığı sağlamak istediklerini, kendilerinin ise vize kolaylığı değil vizenin tamamen kaldırılmasını istediklerini dile getirdiklerini anlattı.

Ancak her şeyin dönüp dolaşıp demokrasinin, ülkenin gücüyle alakalı olduğunu vurgulayan Bağış, ''Ne kadar güçlü olduğunuz, ne kadar haklı olduğunuzdan önemli oluyor. Etrafınızı düşünün, fakir tek demokrasi yoktur. Demokrasiyi benimsemiş ülkelerin ekonomilerinin de gelişiyor olması bir tesadüf değildir. Bu yüzden 'Kim olsun ' sorusunu mutlaka birbirimize sorabilmemiz lazım'' diye konuştu.


-''Hop hop tonton deyince Türkiye zenginleşmiyor''-


Bazı şeylerin durup dururken olmadığını, ''hop hop tonton'' deyince Türkiye'nin zenginleşmediğini belirten Bağış, bunun için birilerinin çalışması gerektiğini, hükümet çalıştığında bürokrasinin, bürokrasi çalıştıkça özel sektörün, özel sektör çalıştıkça sivil toplum kuruluşlarının çalışmaya başladığını kaydetti.

Bağış, gittikleri her ülkede ''Bunu nasıl başardınız '' sorusuyla karşılaştıklarını belirterek, ''(Kim olsun ) sorusunun altını çizdiğimiz için başardık'' dedi.

Necip Fazıl Kısakürek'in, ''Kim var diye seslenince sağına ve soluna bakmadan 'Ben varım' cevabını veren ve 'Benim olmadığım yerde kimse yoktur' şuurunda bir gençlik'' sözlerine atıfta bulunan Bağış, öyle bir gençliğin tercihleriyle bu ödüllerin sahiplerini bulduğunu söyledi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler