YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Viyana'da BM'yi eleştirdi
Başbakan Erdoğan, ''BM dünya barışını korumak için kurulmadı mı? Dünya barışına hizmet etmek için kurulmadı mı? BM'nin yeniden, şiddetle bir reforma ihtiyacı var'' dedi.
Viyana'da BM'yi eleştirdi
27 Şubat 2013 / 14:46 Güncelleme: 27 Şubat 2013 / 14:50

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya'nın başkenti Viyana Hofburg Sarayı'nda düzenlenen ''5. Medeniyetler İttifakı Forumu''nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin terörle mücadelesine çok daha güçlü şekilde destek vermesini Medeniyetler İttifakı'nın başarısı adına çok önemli bulduklarını ifade ederek, ''Türkiye'de yeniden güç kazanacak olan kardeşlik süreci inanıyorum ki başta Avrupa olmak üzere çok geniş coğrafyaya iyi bir örnek teşkil edecektir. Yine Türkiye'nin AB üyeliği de Medeniyetler İttifakı'nın başarısı noktasında son derece anlamlı ve önemli adım olacaktır'' dedi.
 
Asya, Afrika, Balkanlar ve Ortadoğu'da devam eden ve sinsi bir tehlike gibi duran çatışma alanlarına daha fazla eğilmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
''Ötekinin kültürünü, inançlarını, hissiyatını anlamak için mücadele verilmesi gerekirken ön yargılardan hareket edilerek ötekinin dışlandığına ve horlandığına sıkça şahit oluyoruz. Tıpkı Siyonizm gibi, tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamafobyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır.
 
hiçbir semavi din terörü tecviz etmez. Hele hele İslam anlamı itibarıyla zaten 'barış' anlamına gelmektedir. Bir barış dininin terörü teşvik etmesi veya tevciz etmesi asla mümkün değildir, bunu kabul edemeyiz.''
 
BM'nin reforma ihtiyacı var
 
Medeniyetler İttifakı'nın ön yargıları ortadan kaldırmak, uçurumları kapatmak doğrultusunda oluşturulmuş en anlamlı çabalardan biri olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Öyleyse bu fırsattan azami ölçüde yararlanmayı dünyamıza ve gelecek nesillere karşı borcumuz olarak görmeliyiz'' diye konuştu.
 
Erdoğan, şöyle konuştu:
''Eğer 'Medeniyetler İttifakı' diyorsak, önce BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri arasında bir ittifakı oluşturmamız lazım. Burada bir defa ittifak yok. Üyelerden bir tanesi 'hayır' dediği zaman mesele tıkanmıştır, öyleyse bunun masaya yatırılması lazım. Suriye problemi niye halledilmiyor? 2 üye bu işe 'hayır' dediği için halledilmiyor.
 
BM dünya barışını sağlamak için için kurulmadı mı? Dünya barışına hizmet etmek için kurulmadı mı? Madem ki dünya barışına hizmet etmek için kurulmuştur, o zaman BM'nin yeniden şiddetle bir reforma ihtiyacı vardır.''
 
Başbakan Erdoğan'ın bu sözleri salonda uzun süre alkışlandı. 
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler