25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,284
 • BIST94.008
 • Dolar4,6948
 • Euro5,4894
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2363
 • İstanbul22 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya20 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır30 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Veto kararının siyasi sonuçları ağır olacak’
‘Veto kararının siyasi sonuçları ağır olacak’
19 Nisan 2011 08:09
YSK kararı BDP'de şok etkisi yarattı... Karara içerden gelen ilk yorumlar ise şöyle;

YSK’NIN BDP’nin desteklediği 7 bağımsız adayı veto etmesi partide şok etkisi yarattı. Karara itiraz etmeye hazırlanan BDP yönetimi, seçimlere girmemeyi tartışmaya açtı. BDP’nin kesin kararını bugün vermesi bekleniyor.

Sakık: ‘YSK sorun yok’ dedi

Aday olmak için BDP’den istifa eden bağımsız milletvekili Sırrı Sakık VATAN’a geçen hafta boyunca YSK’da iki avukat ile sürekli temasta olduklarını ve dosyalarda eksiklik olup olmadığını sorduklarını açıkladı. Bu görüşmelerde, sorun olmadığı yönünde izlenim edindiklerini ve bu yönde beyanlarda bulunulduğunu ifade eden Sakık şunları söyledi: “YSK Başkanı ile bire bir görüşmede de bulundum. Dün de üç kez kendisi ile görüştüm. Bize bir tek, Ağrı’da Murat Öztürk’le ilgili bir yasaklama kararı olduğu, onun dışında sorun olmadığını söylediler. Karar karşısında şaşkınım. YSK’nın kararı hukuki değil, siyasidir. 2007’de milletvekili olmasına izin verdiğin Gültan Kışanak ve Sabahat Tuncel’e şimdi onay vermiyorsun. Ülkenin çatışmaya gitmesine yönelik bir adımdır. Kürtlerin demokratik zeminde kendilerini ifade etmelerinin önündeki bütün kanallar tıkanmıştır. Bizi Meclis’ten elimizde kelepçeyle çıkardıkları süreçle aynı süreci yaşıyoruz. AKP bu noktada kendisini aklayamaz. Kürtlere yeniden şiddete başvurun demenin dışında bir yol değil.”

‘Karara itiraz edeceğiz’

BDP eski Eşbaşkanı ve Hakkari bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş ise YSK kararlarının nihai olduğunu ancak yine de karara ilişkin itiraz edeceklerini söyledi. Demirtaş şöyle konuştu: “Karar tamamıyla siyasidir. Siyasi sonuçları ağır olabilecek bir karar” dedi. Bugün Diyarbakır’da toplanarak tavırlarını netleştirileceklerini kaydeden Demirtaş, “Kürtleri parlamentoya sokmak istemiyorlar. Grup oluşturmalarını istemiyorlar. Bu bir devlet kararıdır. Böyle bir siyasi karar karşısında ancak siyasi bir tavır gösterebiliriz. Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız. Ama bu kesinlikle BDP’nin ezileceği ve altında kalacağı bir karar değildir. Fatura AKP’ye çıkar. Ortada siyasi bir komplo ve siyasi dehşet operasyonu var. Bu karar savaşı diriltmek için alınmış bir karardır. Demokratik olmayan seçime katılmayız. Faşizan bir karar. Meclis acil olarak toplanmalı ve seçimler ertelenmeli. Siyasi irade göstererek yeniden bağımsız adaylara yeniden başvuru hakkı tanımalı. Halen görevde olan iki vekilin de karara dahil olması gösteriyor ki, planlanmış, hesabı kitabı yapılmış bir süreç. Ortaya çıkacak siyasi sonuçların ne olduğunu bilerek karar verilmiş” dedi.

‘Karar Kürtlere savaş ilanıdır’

BDP eski Batman Milletvekili, bağımsız Batman milletvekili adayı Bengi Yıldız ise “Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı Kürtlere savaş ilanıdır” dedi. Yıldız, “Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel dört yıl önce milletvekili olabiliyor da bugün nasıl olamıyor. Yarın (bugün) Diyarbakır’da KCK duruşması görülecek. Böylesi bir zamanda YSK’nın kararı Kürt siyasal hareketinin tavsiyesidir. Karar tamamıyla siyasidir. YSK böylesi siyasi bir kararı da tek başına alamaz” dedi.

‘Seçimlere girmeyebiliriz’

Kulislere veto edildiği iddiaları yayılan ancak bir iddia doğrulanmayan İstanbul bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder ise “Bundan sonra ovada siyaset nasıl yapılır?” sözleri ile karara tepki gösterdi. Önder, “Fırıncıya söyleyin ekmek de vermesin. Milyonlarca insanın oyunu idadesini Meclis’e yansıtmamak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Ne diyeyim daha. Kişisel fikrim, hiç gitmeyelim, tek siyaset yeri Meclis değildir. Alsınlar Meclislerini siyaset yapsınlar. Biz nerede yanlış yaptık da bugüne geldik diyecek olanlar, bugünün tarihini unutmasınlar. Ne yapacaksınız, bu insanların hepsini imha mı edeceksiniz?” diye konuştu.

‘Allah’ına kadar ayrımcılık’

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise YSK kararını şöyle değerlendirdi: “Bunun etkilerinin çok büyük olacağını düşünüyorum. Barışı ve toplumsal durumu etkileyecektir. Bunun halkımızın kabul edeceğini kimse sanmasın. Türkiye parlementosu yara almıştır. Ayrımcılık Allah’ına kadar yapılmıştır. Partimiz karşı ayrımcılık yapılmıştır. Bu dinamit gibi Türkiye’ye düşmüştür. Çok açık söylüyorum, bunun sonuçları çok ağır olur. Bu mu ileri demokrasi? Sonuçlarının ne kadar ağır ve tehlikeli olduğunu, bu seçim sürecini de etkileyeceğini göreceğiz. Bunun altında sadece YSK değil herkes kalır. Türkiye parlementosu kalır.”

‘YSK 2007’de görmediğini şimdi gördü’

YSK’nın İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak ile Hatip Dicle ve Leyla Zana’nın eski mahkumiyetleri nedeniyle adaylıklarını veto etmesi sonrasında konuyu değerlendiren BDP’nin avukatı Nuri Özmen, birçok adayın memnu haklarının iade edildiği ve adaylıklarına mani bir durum olmadığını bildiren belgeleri bizzat kendisinin YSK’ya verdiği belirtti. Özmen “Özellikle Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin bütün mennu haklarının alındığına ilişkin belgelerin tümünü dosyaya koyduk” dedi.

Yapılan son değişikliklerle memnu haklarının iade edilmesi için mahkumiyetten sonra 3 yıl geçmesi gerektiğini belirten Özmen şunları söyledi: “Bu zaman fazlasıyla geçmiştir. Bu karar tümüyle siyasidir. Bütün evrakları mennu haklarını iadesi alınmış kesinleşmiş şerhli haliyle dosyaya konulmuştur. Ama YSK, siyasi parti gibi davranıyorsa onu bilemiyoruz. Adli Sicil Yasasının 13/a fıkrası açıktır. 5237 sayılı yasanın dışındakileri sayıyor. Oysa bizim adayların tümü 5237 sayılı yasanın içindedir bunların hepsinin memnu haklarının iadesi için 3 gereklidir. Oysa bu zaman fazlasıyla geçmiştir.”

‘Mahkeme onayladı’

Özmen, Dicle ve Zana’nın adaylıklarına mani bir durum olmadığına ilişkin belgelerin de Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onaylandığını bildirdi.

2007’de yasal olarak daha olumsuz bir durum olmasına rağmen Gültan Kışanak ve Sabahat Tuncel’in aday olabildiğini ve seçildiğini hatırlatan Özmen, “Kışanak 2007 de Meclis’e girmiş, 2007’den sonra bu mennu haklarını engelleyecek herhangi bir durum söz konusu değildir” dedi. (Vatan)

KARAR TAM BDP' NİN İŞİNE GÖRE !
 // BATUHAN
BDP Kına yakması lazım çünki Sn.Alper TAN beyefendinin yazdığı gibi YSK BDP'nin ekmeğine yağ sürdü sırf oylarını AK Partiye kaptırmasın diye. Fakat bu düşüncedeki planlar yine topluca YSK daki ve perde arkasındaki yan ve yoldaşların heveslerini kursaklarında bırakacak. Çünki artık medya toplumu eşit bilgi seviyesine getirdi. Tv. ve Basın anında herşeyi Ülkenin her köşesine ulaştırıyor, vatandaşın ağzı sütten yandı şimdi Partileri üfleyerek seçiyor....
19 Nisan 2011 09:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler