YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Veto kararı için ne dedi?
Veto kararı için ne dedi?
20 Nisan 2011 14:30
Kürt sanatçı Şivan Perver, YSK'nın adaylıklarını veto ettiği 12 bağımsız vekil adayıyla ilgili açıklama yaptı.. Bu kararın Kürt meselesinin çözümünde engel teşkil ettiğini söyleyen Perver "Kürtler için adalet olmadığını gösterdi"dedi.

Yurt dışında yaşayan sanatçı Şivan Perver, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 12 bağımsız milletvekili adayı ile ilgili iptal kararının, "Kürtler için adalet olmadığını gösterdiğini" öne sürdü.

Perver, yaptığı yazılı açıklamada, "YSK'nın kararıyla demokratik ve eşit bir seçimin önünü kestiğini" iddia ederek, "bu kararın Türkiye'de Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümünün önünde büyük engel teşkil ettiği" görüşünü dile getirdi.

"Anayasa referandumuna ve demokratik açılıma destek verenlerin hükümetten, karara karşı tavır almasını ve mecliste bu yasak zihniyetine diğer partilerle hemen son vermesini beklediğini" belirten Perver, "sanatçı duyarlılığı ile Türkiye'nin demokratikleşme ve Kürt sorunu için zaman zaman AK Parti hükümetinin cesaretli söylemlerine destek olduğunu, baskıcı ve demokrasi karşıtı tavırlarını ise açıkça eleştirdiğini ve her türlü yanlışı eleştirmekten çekinmeyeceğini" kaydetti.

"Hükümetin sessiz kalmasının, (Yargıya müdahale olmaz) demesinin kabul edilemez olduğu" görüşünü savunan Perver, "Siyasi hareketlerimiz halkımızın demokratik haklarına kavuşması için ulusal birlik oluşturmalı, birbirine karşı hoşgörülü bir şekilde mücadele ederek özgür irade ile kararlı politikalar geliştirmelidir" ifadesini kullandı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler