YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
VERTU da dinleniyor kesin çözüm su sesi
VERTU da dinleniyor kesin çözüm su sesi
VERTU da dinleniyor kesin çözüm su sesi
30 Mayıs 2008 / 15:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İş adamlarının ‘dinlenilemez’ olduğu için tercih ettiği dünyanın en pahalı cep telefonu Vertu’nun da telekulaktan kaçamadığı belirlendi. Dinlenmeye karşı tek kurtuluş su sesi


TELEFONLARIN dinlenmesi bugünlerde yoğun biçimde tartışılırken halen piyasada dinlenemeyecek telefonun bulunmadığı belirtildi. Özellikle titanyum içerdiği için Vertu marka cep telefonlarının dinlenemediği bilgisinin kesinlikle doğru olmadığını kaydeden Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, ‘Bir baz istasyonuyla iletişim halinde olduğunuz sürece uygun dinleme donanımıyla dinlemeyi engelleyemezsiniz. Sonuçta dinleme GSM hattıyla ilgilidir’ dedi. Uzun süre Vertu’nun özellikle 8800 Sirocco modelinin dinlenemediği iddia edilmişti. Vertu’nun fiyatı 5 bin ile 20 bin dolar arasında değişiyor’


DERİN KULAĞA HAVUZ SUYU


SADECE mahkeme kararıyla güvenlik güçlerinin telefon ya da ofisleri dinleyebildiği halde piyasada satılan casus ürünler herkesin istediği her yeri dinleyebilmesine olanak sağlıyor. Cep telefonunu sadece bir şifre girerek o telefondan yapılan tüm konuşmalar dinlenebiliyor. Ya da bir mekâna 1 aylık kayıt yapma olanağı bulunan teypler konularak sesler ya da elektronik böcekler konularak da hem ses hem görüntü alınabiliyor. Bu durum sadece ülke güvenliği için değil ticari sırların ele geçirilmesi için de kullanılıyor. Ticari sırlarının ele geçirilmesinden korkan işadamları da ‘sudan çareler’ üretiyor. Güvenlik şirketleri, ticari sırlarının çalınmasını önlemek isteyen işadamlarının ofislerine fıskiye ya da şelale kurdurduklarını belirtiyorlar.


DİNLEME PAZARI!


Tabanca mikrofonlar ile kızılötesi dinleme sistemleri bulunuyor. Kapalı mekanlarda ses dalgasının yarattığı titreşim kaydedilip tekrar sese çevrilirken, açık havada sonuç alınamıyor.


Ortam dinlemesi dışarıya bakan cam bölmesi olan mekanlarda 500 metreye kadar mesafelerden yapılabiliyor. Lazer ışınının kullanıldığı yöntem revaçta.


100 metre çapındaki bir alandaki cep telefonu sinyalleri deşifre edilebilirken, masa saati veya hesap makinesi içine yerleştirilmiş ‘böceklerle’ dinleme yapılabiliyor.


Böceğin gücü pilin ömrüyle sınırlı!..


Telefon dinlemeden sonra en çok tercih edilen yöntem mekan (ortam) dinlemesi. Dinleme yapılacak yere böcek adı verilen vericiler yerleştiriliyor. Pil ömrü uzun olan bu vericiden alınan sinyaller hedefe yakın bir yere konuşlandırılan alıcıya kaydediliyor.


Padişah yöntemi


UZMANLAR ‘Telefon ya da mekân dinlemelerinde kaydedilen seslerin arka fonlarındaki bütün gürültüler teknik olarak temizlenebiliyor. Böylece kısık sesle konuşmalar ya da gürültü nedeniyle anlaşılamayan tüm sözler netleşiyor. Ancak bir ses var ki onu hiçbir teknik yöntem arka fondan temizleyemiyor. O da su sesi. O nedenle ofislerinin dinlenmesini istemeyen işadamları işyerlerinin ortasına fıskiye ya da şelale yaptırıyorlar. Bu artık son yıllarda bir trend halini aldı’ diyorlar. Bu yöntemin Osmanlı döneminde padişahlar tarafından da kullanıldığı biliniyor. Devlete ait özel işleri konuşmak isteyen padişahların vezirleriyle yaptıkları toplantılarını dinlemeyi engellemek için fıskiye başında yapıyordu.


Şirketler böcek temizliyor


Dinleme olayının bir başka boyutu da şirketlerde yaşanıyor. Şirketler hemen hemen her hafta özelikle üst düzey yönetici odalarında böcek olarak tabir edilen küçük dinleme cihazlarının temizliğini yapıyor. Masa altlarına, dolap içlerine, vazolara, hatta gelen hediyelerin içlerine konan böceklerin temizliği için piyasada çeşitli dedektörler de satılıyor. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler