YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Verdiği sözü tutuyor...
Haziran 2012 genel seçimlerinde AK Parti'nin seçmene en büyük vaadi hayata geçiyor.
Verdiği sözü tutuyor...
12 Ağustos 2011 / 07:51 Güncelleme: 12 Ağustos 2011 / 07:52

Yeni anayasa konusunda somut adım ekim ayıyla birlikte atılacak. Meclis’teki partiler, Anayasa için uzlaşma komisyonu kurulmasına sıcak bakıyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ekim ayıyla birlikte uzlaşma komisyonunu hayata geçirecek. 12Haziran seçimlerinin yeni anayasa yapılması için siyasi partiler arasında uzlaşma komisyonu kurulması konusunda mutabakata varıldı.

CHP ve MHP de uzlaşma komisyonuna üye vereceklerini kamuoyuna açıkladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ekimayıyla birlikte uzlaşma komisyonunu da harekete geçirecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulmasına yönelik isteğini Başbakan Erdoğan’a aktardı. Çiçek’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yapacağı ziyaretlerde uzlaşma komisyonu kurulmasına yönelik çağrısını yapması bekleniyor.

HER PARTİDEN İKİ KİŞİ

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na Meclis’te grubu bulunan partilerden iki hukukçumilletvekili yer alacak. Uzlaşma komisyonunda AK Parti’den Burhan Kuzu ile Doç. Dr.Mustafa Şentop yer alacak. CHP ve MHP de uzlaşma komisyonuna iki hukukçu milletvekili verecek.

Süre sınırlaması olmayacak

Uzlaşma komisyonunda yeni anayasanın nasıl yapılacağını yöntemi belirlenecek. Yeni anayasanın birinci maddeden başlamak üzere yeniden kaleme alınması bekleniyor. Uzlaşma komisyonunun çalışma takvimi konusunda ise süre sınırlaması konulmayacak. Uzlaşılan maddeler Meclis’ten geçirilecek.

BDP’liler gelmezse

BDP’lilerin uzlaşma komisyonunda yer alabilmeleri için Meclis’te yemin etmeleri gerekiyor. BDP’liler yemin etmezse bile uzlaşma komisyonu üç partinin katılımıyla toplanacak. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler