YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Veliler dikkat! Para cezası yemeyin
Veliler dikkat! Para cezası yemeyin
24 Şubat 2010 16:26
3 bin 541 öğrencinin velisine para cezası kesildi.

Şanlıurfa'da çeşitli nedenlerle okula gönderilmediği belirlenen 3 bin 541 öğrencinin velisine para cezası kesildi.

Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, öğrenci sayısı bakımından Türkiye'de ilk sıralarda bulunan Şanlıurfa'da, eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve derslik ihtiyacının karşılanmasına yönelik çabaların yanı sıra eğitim çağındaki çocukların okula devamını sağlamak için çalışmalar yürütülüyor.

Sosyal, çevresel ve ekonomik faktörleri bahane eden kimi velilerin çoğunlukla kız çocuklarını okula göndermediği kentte, zaman zaman öğretmen ve idareciler ev ve köy ziyaretlerinde bulunarak, aileleri ikna etmeye çalışıyor. Buna rağmen çocuklarını okula göndermek istemeyen ailelere de para cezası uygulanıyor.

İlgili kanuna göre, öğrencinin okula gitmediği her gün için veliye 15 TL ceza verildiğini hatırlatan yetkililer, bu çerçevede kent genelinde bu yıl çeşitli nedenlerle okula gönderilmediği belirlenen 3 bin 541 öğrencinin velisine para cezası uygulandığını bildirdi.

Para cezası kesilen bazı velilerin, çocuklarını okula göndermeye başladığını aktaran yetkililer, bu yöndeki çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Sarmış, çocuklarını tekrar okula gönderen velilerin para cezasından kurtulduğunu, göndermemekte ısrar edenler hakkında ise adli işlem başlatılabileceğini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler