YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekillikleri düşebilir uyarısı
Başbakan Erdoğan,yemin etmeme boykutunu sürdüren CHP'li vekillerin milletvekilliğinin düşebileceği uyarısında bulundu.
Vekillikleri düşebilir uyarısı
04 Temmuz 2011 / 22:32 Güncelleme: 04 Temmuz 2011 / 22:47

Yemin etmedikleri halde Meclis genel kurulana giren CHP'li vekillerin milletvekilliği düşebilir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve BDP milletvekillerinin Meclis'e yönelik boykotlarının başka sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu. "Yemin edilmediği sürece devamsızlık söz konusu" diye konuşan Erdoğan'ın bu sözleriyle Meclis içtüzüğe gönderme yaptığı yorumları yapılıyor.

Meclis içtüzüğüne göre 5 kez devamsızlık yapan milletvekilinin vekilliği düşürülebiliyor. CHP'liler genel kurula katılsa bile yemin etmedikleri için yok sayılıyor.

TBMM İçtüzüğü'ne göre bir milletvekilinin bir ay içinde toplam beş birleşime mazeretsiz olarak katılmaması durumunda vekilliğinin düşürülmesi gündeme gelebiliyor.

İçtüzüğün ilgili maddesine göre Meclis Genel Kurulu, üye tamsayısının salt çoğunluğu ile devamsızlık sebebiyle milletvekilliğinin düşmesi gerektiğine karar verebilir.

"BUNDAN SONRASINA MECLİS KARAR VERİR"

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Serap Yazıcı yemin krizinin ardından Zaman'a yaptığı değerlendirmede şunları söylemişti. "Eğer yemin törenine katılmazlarsa, yasama faaliyetlerine de katılamazlar. Bu tutumlarını devam ettirirlerse Anayasa'nın 84. maddesine göre 'Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içerisinde toplam 5 birleşim günü katılmayan milletvekilinin milletvekilliği düşer.' Bundan sonrasına Meclis karar verecek. Meclis karar vermedikçe düşme gerçekleşemez."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler