YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekillerin gözü mahkemede
Vekillerin gözü mahkemede
14 Haziran 2011 08:40
12 Haziran Genel Seçimlerinde milletvekili seçilen Ergenekon davası sanıklarının gözü mahkemede...

Ergenekon davası tutukluları gazeteci Mustafa Balbay, eski savcı İlhan Cihaner, eski Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal ve Sinan Aygün, CHP listelerinden milletvekili seçildiler.

Balyoz davasından tutuklu bulunan emekli Korgeneral Engin Alan ise MHP İstanbul milletvekili oldu. Milletvekili olmaya hak kazanan 9 isim 'terör ile bağlantılı' iddialardan yargılandıkları için cezaevinden çıkıp çıkamayacakları mahkemelerin takdir yetkisinde. Tutuklu milletvekilleri, yargılandıkları suçlar itibarıyla dokunulmazlık kazanamayacakları için yargılandıkları davada hüküm giydikleri takdirde yeniden cezaevine girebilecek.

Emekli Hâkim Rüştü Atpulat, söz konusu isimlerin 'dokunulmazlık' kazanamayacaklarını söyledi. Atpulat, şu ifadeleri kullandı: "Ben bir hukukçu olarak, bu kişilerin isnat edilen suç ve eldeki deliller ışığında tahliye edilmeyeceğini düşünüyorum. Edilseler bile milletvekilliği dokunulmazlığından faydalanmaları mümkün değil. Şahıslar, Anayasa'nın 14. maddesindeki temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması suçundan dolayı müebbet ağır hapis cezasıyla yargılanıyor. 14. maddedeki durumlar, dokunulmazlık dışındadır. Bu sanıklar, dokunulmazlık zırhından istifade edemez."  Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler