YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekillerin adıyla örgüt evi açmış
KCK, vekillerin adıyla örgüt evi açmış...
Vekillerin adıyla örgüt evi açmış
08 Ekim 2011 / 07:29 Güncelleme: 08 Ekim 2011 / 07:35
Terör örgütü KCK'nın Barış ve Demokrasi Partili (BDP) bazı milletvekillerinin ismini kullanarak örgüt evleri açtığı ortaya çıktı.
 
KCK operasyonlarında polis, üç KCK şüphelisini gözaltına almak için baskın düzenlediği örgüt evinde kalanların, "Burası milletvekilinin evidir, giremezsiniz." cevabıyla karşılaştı. Evin, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Nursel Aydoğan'a ait olduğu süsü verildi. Milletvekilinin adının bazı kolilerin üzerine yazılarak evin girişine bırakıldığı tespit edildi.

Terör örgütü PKK'yı da kapsayan Kürdistan Topluluklar Birliği'nin (KCK) Barış ve Demokrasi Partili (BDP) bazı milletvekillerinin ismini kullanarak örgüt evleri açtığı ortaya çıktı. KCK'nın, milletvekillerinin dokunulmazlığından yararlanarak bu evlere polisin giremeyeceğini düşünerek, burada gençlere ideolojik eğitim verdiği ve örgütsel kararları aldığı belirlendi. KCK üyelerinin, polis baskınlarına karşı önlem amacıyla ismini kullandıkları milletvekilinin adını ve soyadını bazı kolilerin üzerine yazarak evin girişine bıraktığı kaydedildi.

Terör örgütü KCK'ya yönelik İstanbul, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Adıyaman'da yapılan operasyonlarda 151 kişi gözaltına alınmıştı. Operasyon kapsamında yapılan ev baskınlarında birçok örgütsel doküman, dijital malzemeler ile bilgisayar ve hard diskler bulundu. Operasyonlarda ele geçirilen ve KCK yürütme kuruluna ait olduğu belirtilen ses kaydında ise İstanbul'un cehenneme çevrilmesinin talimatlarının verildiği ortaya çıktı. Eşzamanlı operasyonda 35 kişinin gözaltına alındığı Diyarbakır'da ise KCK'nın şehir yapılanmasında önemli bilgilere ulaşıldı. KCK, Diyarbakır'ın lüks yerleşim yerlerinden Kayapınar ilçesi Diclekent Bulvarı'nda örgütsel faaliyetleri yürütmek için ev açtı. Polis baskınına karşı evin Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Nursel Aydoğan'a ait olduğu süsü verildi. Kira kontratı Nursel Aydoğan'ın adına olmamasına rağmen KCK şüphelileri, evin milletvekiline ait olduğunu ileri sürdü.

Şüpheliler, üzerinde Aydoğan'ın adının yazılı olduğu ve dairenin girişinde bulunan birkaç koliyi göstererek, evin milletvekiline ait olduğunu iddia etti. Ancak teknik ve fiziki takip yapan polis, milletvekilinin, iddia edildiği gibi orada ikamet etmediğini bildiğinden evde arama yaptı. Aramada evin KCK tarafından örgütsel faaliyetlerin yürütülmesi için kullanıldığını, burada zaman zaman toplantılar yapıldığını ve ideolojik eğitim verildiğini belirledi. Evde çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler