YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekillere özel bütçe yok
Vekillere özel bütçe yok
07 Şubat 2013 14:41
TBMM Başkanlık Divanı'nın, milletvekillerine özel bütçe tahsis edilmesi yönünde karar aldığına ilişkin iddiaların doğruyu yansıtmadığı belirtildi.

 

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında, ''Milletvekillerine özel bütçe tahsis edileceği'' yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi. 
 
Söz konusu haberlerde, TBMM Başkanlık Divanı kararı gereği milletvekillerine, yanlarında çalıştırdıkları personele maaş ödemelerinde kullanılmak üzere, 25 bin TL ile 150 bin TL arasında değişen miktarda özel bütçe tahsis edileceğinin öne sürüldüğü, ancak bu haberlerin kesinlikle doğru olmadığı kaydedildi.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
 
''6 Şubat 2013 tarihli TBMM Başkanlık Divanı gündemi, toplantı öncesinde üyelere dağıtılmıştır. Ayrıca Divan kararları toplantı sonrasında Anadolu Ajansı aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmıştır. İddiaların aksine, Başkanlık Divanı tarafından bu konuda bir karar alınmamıştır.
 
Kaldı ki milletvekillerinin danışman çalıştırabilmesi hususu 6253 sayılı TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanununun 30. maddesiyle düzenlenmiştir. Kanun değişikliği gerektiren bu konuda Başkanlık Divanı'nın düzenleme yapma yetkisi yoktur.''
 
 
AA
Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler