YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vekil adayı Cihaner, YSK'yı böldü
Vekil adayı Cihaner, YSK'yı böldü
24 Nisan 2011 08:08
Ergenekon sanığı İlhan Cihaner'in CHP'den kontenjan adayı gösterilmesine bazı YSK üyelerinin muhalif kaldıkları ileri sürüldü.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), CHP'yi Ergenekon sanığı İlhan Cihaner'i Denizli'den kontenjan adayı göstermeye adeta mecbur bıraktığı ortaya çıkmıştı.

Sürecin perde arkadası da şekillenmeye başladı.

YSK kararlarında rol oynadıkları öne sürülen YSK Başkan Vekili Kırdar Özsoylu ile üye Hüseyin Eken'in, bilinenin aksine 'kontenjan zorunluluğu'na muhalif kaldıkları anlaşıldı. Bu iki isimle birlikte, üyeler Bahadır Doğusoy ve M. Zeki Çelebioğlu'nun, muhalefet şerhlerinde, kontenjan atamasının 'demokratik ön seçime saygısızlık' olduğu kaydedildi. Adayların merkez yoklamasına göre daha demokratik olan önseçim yöntemiyle yapıldığını hatırlatan bu üyeler, şu değerlendirmeyi yaptı: "Aksi bir anlayış, demokratikliği konusunda kuşku duyulan merkez yoklamasını aday belirlemede öne çıkaracaktır ki böyle bir öncelik Milletvekili Seçimi Kanununda da Siyasi Partiler Kanununda da bulunmamaktadır. Belirtilen nedenle bir siyasi partiye mutlaka merkez yoklaması yapması gerektiğini öneren karara katılmıyoruz."

Bu arada YSK'nın, Denizli listesine itiraz eden milletvekili adayı Adil Demir'in başvurusunu da karara bağlayacağı bildirildi.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler