YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vecdi Gönül'den açıklama...
Vecdi Gönül'den açıklama...
08 Haziran 2011 14:04
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül önemli açıklamalarda bulundu...

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin sanayileşmesiyle ilgili geçmişteki yanlış algıları gidermeye çalıştıklarını, yapılan köklü çalışmalarla bu yolda da önemli mesafe katedildiğini söyledi.

Antalya'da genel seçim çalışmalarını sürdüren Bakan Gönül, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve parti teşkilatı yöneticileriyle birlikte Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Antalya Şubesi üyelerini ziyaret etti. Bakan Gönül, burada TÜMSİAD üyelerine kendini tanıtarak, mesleki ve siyasi geçmişi hakkında bilgiler verdi. Gönül, siyasete başlamasını, ''Memuriyette gidecek yol kalmadığı için politikaya girdim'' diye espriyle anlattı.

Dünya ülkelerinin tarihteki sanayileşme ve ilerleme hamleleri hakkında bilgi veren Bakan Gönül, Türkiye'nin de bu süreçten etkilenerek sanayiye geçiş yaptığını söyledi. ''Türkler sanayileşemez, sanayileşme Batı'ya mahsus'' gibi peşin hükümlerin zihinlere yer etmesinin anlamsız olduğunu dile getiren Gönül, dünyadaki şartların değiştiğini, Avrupa'nın da dünyanın sanayi merkezi olmaktan çıktığını kaydetti.

Ülkelerin sanayileşmeyle yeniden ayağa kalkmasındaki etken ile büyük şirketlerin en büyük dayanağının KOBİ'ler olduğunu dile getiren Gönül, Türkiye'nin savunma sanayindeki üretimi ve hedefleri için kendilerinin de KOBİ'leri öncelik tuttuklarını belirtti. OSTİM'deki 70 KOBİ'nin dünyanın ünlü firmalarına uçak parçaları ürettiğini hatırlatan Bakan Gönül, ''Bu artık milletlerin varlık yokluk meselesidir. Daha önceki yanlış kararlar nedeniyle Türkiye sanayiden yeterince yararlanamadı. Bunu, sağlanan gelişmelerle değiştirmeye çalışıyoruz. Bu yolda büyük mesafe katedilmektedir'' dedi.

TÜMSİAD Antalya Şube Başkanı Hüseyin Demirezen de Bakan Vecdi Gönül'e destek vereceklerini bildirdi.

Demirezen'in destek sözü üzerine Bakan Gönül, ''Başkanın desteği bize manevi moral unsurudur. Türkiyemiz için bu seçim ve seçim sonrası inşallah yepyeni gelişmelerin, baharların, ümitlerin kaynağı olur'' diye konuştu.

Bakan Gönül daha sonra Muratpaşa Kaymakamlığını ziyaret etti. Bakan Gönül, Kaymakam Fatih Kocabaş'ın makam odasında, Başbakan Erdoğan'ın planlanan yeni Bakanlık Kurulu yapısıyla ilgili basın toplantısını televizyondan izledi. Bakan Gönül, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabine yapısıyla ilgili gazetecilerin sorularını üzerine, ''Hayırlı olsun'' yanıtını verdi.

Gönül, Kaymakam Fatih Kocabaş'tan ilçenin sorunlarına ve yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Kaymakam Kocabaş, Antalya'nın en büyük merkez ilçesi ve nüfusu 417 bin olan Muratpaşa'da yeşilkartlı vatandaş sayısının 20 bine ulaştığını, sosyal eşitsizliğin yaşandığını belirterek, bu yönde çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Başbakanlık ve Kaymakamlığın ilçedeki sosyal ve nakdi yardımları hakkında bilgi veren Kocabaş, bölgede imar sorunlarının da devam ettiğini anlattı.

ENGELLİ VATANDAŞLARLA BULUŞMA

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesini de ziyaret ederek, engelli vatandaşlarla bir araya geldi.

Şube Başkanı Mehmet Karavural'dan derneğin çalışmalarına ilişkin bilgiler alan ve sorunları dinleyen Gönül, engellilerin ailenin meselesi olmaktan çıkarak artık toplumun meselesi haline geldiğini kaydetti.

Toplumun engelliler ve engelsizler diye ikiye ayrılamayacağını, engellilere yönelik çalışmalarda hukuki zeminin yapılanması, maddi ihtiyaçların giderilmesi için çok önemli çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayan Gönül, engellilerin dernekleşerek sorunlarına ortak çözüm bulma çabasını da çok olumlu bulduğunu anlattı.

Ziyarette dernek üyesi engelli vatandaşlar yaşadıkları sorunları ve talep ettikleri hizmetleri ilettiler.

Bazı engelli vatandaşlar araç kullanıma yönelik trafik yönetmeliğindeki eksiklik nedeniyle yaşadıkları sorunları dile getirirken, Gönül, bu yöndeki taleplerin değerlendirilebileceğini ve yönetmelikte değişiklik yapılabileceğini belirtti.

Hükümetin her konuda engellilerin yanında olduğunu dile getiren Gönül, sorunların çözümünde kendisine düşen görevler olması halinde de bunları her zaman yerine getireceğini bildirdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler