YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ve İsrail'e kapılar kapanıyor
Hükümet, İsrail’e göstereceği tavrı belirledi. Kademe kademe hayata geçirilecek yaptırımların ana eksenini ‘askeri işbirliği anlaşmaları’ ve savunma sanayi ihaleleri oluşturuyor
Ve İsrail'e kapılar kapanıyor
16 Haziran 2010 / 08:06 Güncelleme: 16 Haziran 2010 / 08:08

İsrail’in Mavi Marmara Katliamı’nı BM, AB ve Türkiye’nin çağrılarına rağmen kendisinin soruşturacağını açıklamasına Ankara’dan sert misilleme geldi. Başbakan Erdoğan’ın iki ülke arasındaki ilişkileri İsrail’in izleyeceği tavrın belirleyeceğini açıklamasından sonra, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında İsrail’e uygulanacak yaptırımların yol haritası belirlendi. 6 saatlik toplantıdan İsrail ile savunma alanındaki işbirliğinin askıya alınması kararı çıktı. Toplantıya Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da katılarak bilgi verdi. Toplantıda, “İsrail’e yaptırım kararı” çıktı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, İsrail’den uluslararası komisyon kurulmasını beklediklerini belirterek “Alınacak tedbirleri görüştük” dedi.

ULUSLARARASI HER ORTAMDA İZOLE

star’a bilgi veren kaynaklar, “Askeri, diplomatik ve siyasi baskı ve tedbirleri kapsayan bir dizi karar aldık” diye konuştu. Kaynaklar katliamın ardından Türkiye’nin çabalarıyla İsrail’in, BM, NATO, İKÖ, Arap Birliği, SİKA ve Türk - Arap Formu’nda kınandığını anımsatarak, “Uluslararası Araştırma Komisyonu’nu kabul edip, komisyonun vereceği müeyyideye uyana kadar Türkiye, İsrail’i her uluslararası ortamda izole edecektir” diye konuştu. Ayrıca Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybedenler ve yaralananlarla ilgili Adli Tıp Kurumu raporları da masaya yatırıldı.

İsrail’e kademe kademe can acıtacak yaptırımlar

1- Silah Modernizasyonu: İsrail ile savunma sanayi kapsamındaki en büyük meblağlı anlaşma 632,5 milyon dolar değerinde 54 F-4E Fantom uçaklarının modernizasyonu konusunda yapıldı. 48 F5 uçağının 75 milyon dolar değerindeki modernizasyonunun İsrail-Singapur konsorsiyumu ile yapılması söz konusuydu. 50 milyon dolar değerindeki M-60 tanklarının modernizasyonu bir diğer önemli konu olarak masada.

2- Silah Sistem Alımları: Türkiye, İsrail’den, 500 km menzilli Arrow füze savunma sitemleri, Falkon uçak erken ikaz sistemleri, konvansiyonel ve plastik mayın dedektörleri; Suriye, Irak sınırında sızmaları önleyecek kara radar sistemleri; insansız hava araçları; deniz devriye uçağı ve 800 milyon dolar değerinde AWACS erken ikaz uçakları alımı konusunda talepte bulunmuştu. İsrail ise Türkiye’ye, 5 milyar dolar değerinde bin Merkava Mark III ana muharebe tankı satmak istiyor.

3- Müşterek Üretimler kesilecek: Her iki ülke 500 milyon dolarlık paket halinde Popeye I ve Popeye II havadan havaya füzelerinin müşterek üretimi ve Deliah uzun menzilli füze üretim projesi üzerinde çalışmak üzere 150 milyon dolar yatırım konusunda anlaşmışlardı.

4- Askeri tatbikat ve eğitimler askıya alındı: Türk F-16 pilotlarının uçaklardaki elektronik harp sistemlerini kullanmaları konusunda eğitimlerinin İsrail’de yapılması karşılığında, İsrail pilotlarının Anadolu’nun dağlık arazisinde uzun menzilli uçuş eğitimi yapmaları hususunda anlaşma sağlanmıştı. Akdeniz’de müşterek deniz ve hava arama ve kurtarma tatbikatları yapacaklardı. Türkiye, bu tatbikatları iptal etti.

5- İstihbarat Paylaşımı: İki ülke birbirlerine tehdit teşkil eden ülke ile ilgili bilgilerin paylaşılmasında anlaşmıştı. İsrail’in Türkiye’de eğitim faaliyetleri İran, Irak ve Suriye ile ilgili bilgi toplamasına yardımda bulunmuştu. (Star)

maymun gözünü bir açabilse???
 // ibrahim çelikoğlu
Türkiye'ye zarar verebilecek devletlerin başında İsrail vardır.İsrail ,
ABD ve AB'nin köpekliğini yapar,koku alır,ısırır vs.Bunu bilemiyecek
kadar saf olmak işin en acı yönüdür.Her geçen gün,içimizdeki din düşmanlarının uyduruk "laik"söylemi altında bu kesim ile nasıl işbirliği içinde olduklarını görüyor,idrak ediyoruz.Milyarlar harcanıytor kiltli silah alıyoruz.Manevi yönümüzü zehirleyenlerin elinde, vatanı teslim edilmişliğin acısını yaşıy...
16 Haziran 2010 12:51
MEĞER ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLIYMIŞ !
 // BATUHAN
Ey iktidar bunların tamamını temizleyip israille ilişkileri sıfırlamazsanız sizi hiç kimse affetmez,bindiğiniz dalı onlar değil siz kesersiniz şuna bakın bütün savunma gereçleri beyinler insan ve alet olarak ellerine verilmiş oda dilediği gibi imal ediyor alıyor parayı keyfine göre iş yapıyor, yarın o aletlerin hiç birini kullanamazsınız bırakın şu israille olan tüm ilişkileri. Sn Başbakanım bu durum çok vahim biranevvel bu ülkeyi onların elinden kurtar....
16 Haziran 2010 08:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler