YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ve ilk duruşma...
Ve ilk duruşma...
17 Aralık 2010 08:10
Aralarında emekli kuvvet komutanlarının da yer aldığı 196 sanıklı 'Balyoz Planı' davasının ilk duruşması Silivri Cezaevi'nde başladı. Kimlik tespiti sırasında jandarma astsubay Recep Yavuz'un sanık olmadığı ortaya çıktı

Türkiye bir kez daha Silivri'ye kilitlendi. Özden Örnek, İbrahim Fırtına gibi emekli kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu 196 tutuksuz sanıklı 'Balyoz Güvenlik Harekat Planı' davasının ilk duruşması dün Silivri Cezaevi'nde başladı.

YENİ BAŞKAN

Mahkemeye, iki gün önce atanan Ömer Diken başkanlık etti. Üye hakimler Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak üye hakimler olarak yer alırken hakim Davut Bedir de duruşmada dördüncü hakim olarak görev yaptı. Duruşmada Savcı Savaş Kırbaş görev aldı.

KİMLİK TESPİTLERİ

Saat 10.30'da kimlik tespitine başlandı. Bir numaralı sanık Emekli Org. Çetin Doğan, aylık gelirinin 4 bin 500 lira olduğunu söyledi. Emekli Oramiral Özden Örnek de aylık gelirini 7 bin TL civarı derken, emekli Org. İbrahim Fırtına 6-7 bin TL gelir beyan etti.

'MİLLİ SANIK'

'İrticayla Mücadele Eylem Planı' davasıdan tutuklu bulunan Dursun Çiçek, 'Ben son dönemin sözde milli sanıklarından Albay Dursun Çiçek' dedi. Açığa alınan komutan Tümgeneral Gürbüz Kaya, halen muvazzaf olduğunu belirterek, aylık gelirinin 4 bin 700 TL'den 3 bin 200 TL'ye düşürüldüğünü söyledi.  Belçika'da NATO Karargahı'nda görevli olduğunu söyleyen Tuğg. Hakan  Akkoç ise 6 bin 700 euro ile  en yüksek geliri olan sanık oldu.

REDDİHAKİM TALEBİ

Davada bazı sanık avukatları, reddihakim talebinde bulundular. Savcı Savaş Kırbaş da reddihakim talepleri için dosyanın üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi. Mahkeme heyeti duruşmayı   28 Aralık tarihine erteledi.

BİLGİLER KARIŞTI

164 numaralı sanık olarak yer alan Recep Yavuz da iddianamede yazılı kimlik bilgilerinin kendisine ait olmadığını, konuyla ilgili savcılığa daha önce dilekçe sunduğunu söyledi. Bu sırada önde oturan 47 numaralı sanık Recep Yıldız isimli sanık da okunan bilgilerin kendisine ait olduğunu belirtti. Yavuz hakkında açılmış bir dava bulunmadığı belirtildi. Davanın sanık sayısı 195'e düştü.

Notlar... Notlar

- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya ilk gelen emekli Orgeneral Çetin Doğan oldu. 
- Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral  Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 187 sanık katıldı. 
-  Duruşmada ayrıca açığa alınan komutanlar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Halil Helvacıoğlu da hazır bulundu. 
-  Sanıklar duruşma salonuna 09.05'te, isimleri tek tek okunarak alındı. 
-  İddianamedeki isim sırasına göre oturtulan sanıklar, mahkeme heyeti gelene kadar birbirleriyle selamlaştı. 
-  İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasında tutuklu yargılanan Dursun Çiçek, tanıdığı askerlerle tokalaşıp öpüştü. 
-  Sanıkların yerlerine oturtulmaları 30 dakika sürdü. 
-  Mahkeme Heyeti 09.45'te salona girdi. 
-  Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ile Albay Cemal Temizöz'ün de aralarında olduğu 9 sanık duruşmaya katılmadı.

BİREYSEL OLSA YAŞAMIMA SON VERİRDİM

‘Balyoz Planı’ iddialarına ilişkin açılan davanın en önemli ismi eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, hakkındaki suçlamalar konusunda “Ben şahsen bunu bireysel bir mağduriyet olarak algılamış olsaydım, yaşamıma bile son verirdim” dedi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, duruşmaya katılmak için saat 08.00’de geldiği Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, davanın hiçbir meşru zemininin kalmadığını söyledi. “Yeter ki kamuoyu bizi dinlesin” diyen Doğan, hiçbir yerde böyle bir dava açılmayacağını belirtti. 

ONLAR YASAL BELGE

Duruşma gününe iki gün kala Mahkeme Başkanı Zafer Başkurt’un yerine Ömer Diken’in atanmasının sorulduğu Doğan şunları söyledi:

“Hakim beni ilgilendirmez. Hakimlerle bir sorunumuz yok. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun bizi dinlesin. Biz davayı uzatmak istemiyoruz. Reddi hakim talebinde bulunmayacağız. Belgelerin büyük bölümü yasal belgeler. Sadece üç CD’de suç unsuru görülüyor. O üç CD de sonradan hazırlanmış. Acemice hazırlanmış. 1980 yılı sıkıyönetim planı örnek alınarak hazırlanmış. Ancak hava ve deniz kuvvetlerini dâhil ederken acemilikleri ortaya çıkmış. Burada hukuk cinayeti işleniyor” diye konuştu. 

SEFERBERLİKTE GİBİYİM

Çetin Doğan, ‘’Süreçte tahliyeler oldu, tutuklamalar oldu ve burada Yüksek Askeri Şura’da terfi edemeyen komutanlar oldu. Onlar da buraya gelecek sanıyorum. Bununla ilgili yorumunuz nedir?’’ şeklinde soruyu da şu yanıtı verdi:

“Tabii çok üzüldüm. Bir şüphe, bir kuşku olsa hani insanın yapacağı bir şey yok. Kanun karşısında herkesin boynu kıldan ince. Böyle bir haksızlık karşısında insanların çıldırası geliyor. Ben şahsen bunu bireysel bir mağduriyet olarak algılamış olsaydım, yaşamıma bile son verirdim ama ben bunu bireysel bir şey olarak görmüyorum. Ben bu mağduriyeti bireysel olarak değil, bunu kendime kamu davasını yürüten kısmi seferberlik tatbikatı yapılmış eski bir asker göreve çağrılmış bir asker olarak görüyorum.’’

DİĞER 148 KİŞİ NEREDE

Bir gazetecinin “196 sanık var. Bu sanıkların hepsi 2003 yılında bu seminere katıldı mı?’’ diye sorduğu Doğan, “Sadece 48 kişi sanık, 148 kişi sanık değil. Bunlar içerisinde seminere katılan, konuşma yapan, aynı durumda tugay komutanlığı yapan arkadaşlarımız var. Onlar yok. Buna karşılık kimler var? Dışarıdan tanımadığım kişiler...” yanıtını verdi.

HEM KARŞI HEM DESTEK GÖSTERİSİ

İçeride duruşma yapılırken üç ayrı grup protesto gösterisi yaptı. Özgür Der üyesi bir grup ile Yargıda Reform Grubu adlı avukatlar, darbeciler yargılansın gösterisi yaparken, bir grup CHP'li de 'Aydınlar Silivri zindanlarında çürütülüyor' diye  sanıklara destek verdi.

Yabancı basın da takip etti

Yaklaşık 100 izleyicinin izlediği duruşmayı yabancı ajans ve gazete temsilcilerinin de aralarında olduğu yaklaşık 50 basın mensubu takip etti. Cezaevi dışında da çok sayıda basın mensubu görev yaptı. Duruşmayı Ergenekon davası tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün eşi Leyla Küçük de izledi.

Mahkeme önünde üst düzey güvenlik

Bir bölüm emekli ve muvazzaf asker, Fenerbahçe Orduevi servisi yazılı otobüsle duruşmaya gelirken bir kısım muvazzaf asker ise minibüsle geldi. Emekli kuvvet komutanları ve generaller ise kendi araçları ile geldiler. Tek tek kimlik bırakan Balyoz davası sanıkları üzerleri arandıktan sonra içeri alındılar. Avukat ve sanıkların özel araçları askerler ve bomba uzmanı köpekler tarafından didik didik arandı.

Sırayla içeri aldılar

Sabahın erken saatlerinde duruşma salonuna gelen sanıklar, üstleri arandıktan sonra isimleri okunarak teker teker içeri alındı. Birbirlerini tanıyan sanıkların selamlaşıp sohbet etmeleri dikkat çekti.

Alan: Girip göreceğiz

Duruşmaya gelirken davayla ilgili ne düşünüyorsunuz diye sorulan Emekli Korgeneral Engin Alan 'Hiçbir şey düşünmüyorum. Girip neler olacak göreceğiz' dedi. Engin Alan, eline tesbih alarak 'her şeye hazırlıklıyız' esprisi yaptı.

20 yıla kadar hapis isteniyor

Sanıklar hakkında 'Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs' suçundan 10 ila 20'şer yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Dilipak: Yakın tehlike olarak gördüm

Davaya müdahil olmak için başvuran Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak 'Bu planlara göre ben darbe olduğunda ilk gözaltına alınacaklar listesinde bulunuyordum. Bu durumu yakın tehlike olarak gördüğüm için müdahil olmak istedim' dedi.

Emekli Tümamiral Güven’e takipsizlik kararı

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, emekli Tümamiral İlker Güven hakkında, halen boşanma aşamasında olduğu eşinin, ‘’askeri belgeleri para karşılığı bazı sivil şahıslara sattığı yönündeki iddiaları’’ üzerine yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

İlker Güven’in, ‘’şüpheli’’ sıfatıyla alınan ifadesinde özetle, ‘’eşi Sunahanım Güven’in iddialarının doğru olmadığını, kendisine iftira atıldığını’’ beyan ettiği kaydedilen kararda, İlker Güven’in, ‘’eşinin, ismini kullanarak bazı çıkar girişimleri ile şeref ve haysiyetine dokunan davranışlarda bulunduğunu öğrenmesinin’’ ardından boşanma davası açtığını anlattığı belirtildi.

KANIT YOK
Kararda, ‘’Nitekim söz konusu belgeler şüphelinin eşi tarafından Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’na ibraz edildiğinde, istihbarı nitelik taşımadığı, Sunahanım Güven tarafından dile getirilen hususlarla ilgili herhangi bir kanıt olmadığı için görüşmenin tamamen boşanma davasında yarar sağlamak amacına matuf olduğu ve herhangi bir işlem yapmaya gerek olmadığı değerlendirilmiştir’’ denildi. (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler