YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaştan faturaya tepki
Vatandaş, asfalt faturasına tepkili
Vatandaştan faturaya tepki
05 Nisan 2012 / 19:16 Güncelleme: 05 Nisan 2012 / 19:13
İstanbul'un bazı ilçelerinde ev sahiplerine tebliğ edilen 'asfalt' faturaları, vatandaşların tepkisini çekiyor. Belediye yetkilileri uygulamanın yasal olduğunu ifade etse de, ev başına yaklaşık bin lirayı bulan faturalar, vatandaşları kara kara düşündürüyor.

Belediyeler, sokaklara ve caddelere yaptığı asfaltı vatandaşa fatura etmeye başladı. 'Yol harcamalarına katkı payı' adı altında tahsil edilen asfalt ve kaldırım paralarından bina sahipleri dert yanıyor. Uygulamanın son örneği Beylikdüzü'nde yaşanıyor. Belediye yetkilileri, kapı kapı dolaşarak yol harcamalarına katkı payını içeren ihbarnameleri daire sahiplerine teslim ediyor. Vatandaşlar ise zamların ardından rakamları daire başı yaklaşık bin lirayı bulan asfalt faturasını nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

Esentepe Caddesi Ozan Sitesi'nde yöneticilik yapan Hüseyin Firik, asfalt faturalarının vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. Yöneticilik yaptığı sitede 60 daire olduğunu ve her daireye ortalama 900 liralık faturaların geldiğini ifade eden Firik, "Yol ve kaldırım parası olarak isteniyor. İyi güzel ama arkadaşların ödeyecek durumu yok. Bu paraların geri alınmasını istiyoruz. Ödeyecek durumu yok kimsenin. Çoğunun bankaya borcu var." diye konuştu.

"OF'A GİDİP DAĞIN BAŞINDA YAŞAYACAĞIM"

Uygulamaya en ilginç tepki ise aynı sitede oturan Zeliha Kul'dan geldi. Zamlardan ve faturalardan bıktığını ifade eden Zeliha Kul, Of'a gitmek ve dağ başında yaşamak istediğini belirtti. 700 lira emekli maaşı ile geçinmeye çalıştığını anlatan Kul, "Evim kira olsa biz açlıktan ölürüz. Oğullarıma açıyorum telefonu, ekmek parasını onlar yolluyor bana. Ne olacak bizim durumumuz? Biz oyumuzu bu hükümete verdik. Ben şimdi Of'a taşınmayı düşünüyorum. Memlekette dağın başında yaşayacağım; yemin ediyorum. Bıktık yani." ifadelerini kullandı. Bazı vatandaşların faturaları ödemek istemediğinin hatırlatılması üzerine Kul, "Kimse ödemez ki. Sokağa mı atacak bizi? Ben 6-7 yıldır buradayım. İlk kez böyle bir fatura geldi. Hiç kimse ödemez. Yalandan bu işe başvurmasınlar." şeklinde konuştu.

"MADEM PARASINI ALACAKLARDI, NİÇİN YILLARCA ÇAMUR İÇİNDE YÜRÜDÜK?"

Adnan Kahveci Mahallesi sakinleri ise, yıllarca çamur içinde yaşadıklarını belirterek, "Zaten belediyeye değişik isimler altında bir sürü vergi veriyoruz. Belediye asli görevi olan yol ve kaldırım işini yaparken bizden ekstra para istiyor. Bunun kanunla hakla hukukla ilgisi yok. Madem paramızla yol yapılacaktı, biz niye yıllarca bu çamurda yürüdük? Kendi paramızla yolumuzu yapardık." şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Avcılar'da da benzer uygulamayı yaşadığını dile getiren Harun Arslan da, şöyle konuştu: "Çevre düzenlemesi açısından kötü bir şey değil. Aynı şeyi birkaç defa almaları sıkıntı. Kaldırım asfalt yapmış parasını alıyor. Mahkemeye başvurdum. Avukat olmadığı için mahkeme talebimi reddetti. Vatandaşa hizmetin karşılığını verseler eyvallah. Almaya gelince alıyorlar, bir kere de almıyorlar."

Belediye yetkilileri ise asfalt parasına ilişkin eleştirilere yasayı adres gösterdi. Beylikdüzü Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Fen İşleri Müdürlüğü'nün yapmış olduğu 'Yol Harcamalarına Katılım' dosyaları, Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından, 2464 Sayılı Belediye Gelirler Kanunu'na istinaden, bu hizmetin yapıldığı yollardan faydalanan gayrimenkul sahipleri arasında 89. maddeye göre hesaplanan katılma payları toplamının, ilgili gayrimenkullerin vergi değerleri toplamına oranlanarak dağıtılması suretiyle hesaplanıp tahakkuk ettirilir."  (CİHAN)

sadece siz geğil
 // hilmi ekincek
Eskişehir büyükşehir belediyesi ve alt belediyeler,2008 yılından buyana dökülen asfalt ve kaldırım paralarını vatandaştan tahsil ediyorlar,isteyene belgelerini gönderirim.sadece siz değilsiniz!!!!!!!!!!...
06 Nisan 2012 11:27
eh yakında
 // msaHİN968
durun bakalım daha neler göreceğiz temiz havası olan ilçelerden daha fazla para alırlar yağmur yağdı sel oldu parası kar yağdı tuzlama parası dıdının dıdısı......hadi hayırlısı...
05 Nisan 2012 23:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler