YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşlık bilgileriyle ilgili bomba iddia
Vatandaşlık bilgileriyle ilgili bomba iddia
03 Nisan 2015 19:19
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu da dahil milyonlarca vatandaşa ait bilgiler büyük tehlike altında.

Vatandaşlık bilgileriyle ilgili olarak çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı da dahil 11 bakanlığın internet sitesinde güvenlik açığı olduğu iddia edildi. Bu bakanlıklara ait binlerce dosya ve arşiv ile 1830 yılına kadar dayanan nüfus ve adres bilgilerinin tehlike altında olduğu belirtilirken yaklaşık olarak 130 milyon vatandaşın (Hayatını kaybeden vatandaşlarla birlikte) kimlik bilgilerine ulaşılabiliyor.

Erdoğan ve Davutoğlu'nun bilgileri sosyal medyada

Buna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bilgileri de dahil. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun nüfus bilgileri, açık ikametgah adresleri, aile hekimi bilgileri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki hizmet dökümleri sosyal medyada yayınlandı. 

Mahrem bilgilere rahatça ulaşılabiliyor

Bununla birlikte milyonlarca vatandaşın sağlık bilgisi, vergi borçları, SSK bilgileri, adres bilgileri, kamudaki personel bilgileri, cep telefonları, e-mail adresleri, öğrenci bilgilerine de rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. 

Önlem alınmazsa büyük tehlike

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre; Önlem alınmadığı takdirde devlete ait ve büyük önem arz eden dosyalar ile vatandaşlara ait bilgiler ‘hacker’ler tarafından ulaşılabilir, kötü niyetli kişilerce satılabilir. Yine uzmanlara göre, hackerler bu yöntemle vatandaşların cep telefonu ve e-mail adresi gibi bilgileri banka, GSM ve pazarlama firmaları ile hukuk bürolarına satıldığını söyledi. 

 

HABER7

20:39
 // Rasim DUMAN
Acilen SİBER GUVENLİK BAKANLİGİ kurulmali. Bu hususlar ile ilgili birimler Ulastirma Bakanligi bunyesinden cikarilarak, bu yeni bakanliga baglanmali. Hicbir devlet kurumunun guvenlik yazilimlari yurt disindan satinalinmamali. Hatta belli seviyedeki ozel sektor kuruluslarinin guvenlik yazilimlari dahi milli olmali.

Uc gun onceki buyuk elektrik "arizasi" (?!) herkesin gozunu acmis olmali. Ama ne yazik ki Enerji Bakanligi'ni deruhte eden zat, son derece kifayetsiz....
03 Nisan 2015 20:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler