YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşlar kahvede oturmayı tercih etti!
Vatandaşlar kahvede oturmayı tercih etti!
Vatandaşlar kahvede oturmayı tercih etti!
06 Temmuz 2008 / 22:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Eskişehir'de "Biz kaç kişiyiz derneği" tarafından "Hukuka ve Yargıya Saygı" mitingi gerçekleştirildi. Gazeteci Tuncay Özkan'ın organizesinde gerçekleştirilen miting beklenen ilgiyi görmedi. Halkın ve kahvehanelerin yoğun olduğu Odunpazarı meydanında düzenlenen mitinge 250 kişi katıldı


İlginin az olması nedeniyle mitinge küçük çocukların da getirildiği görüldü. Çocuklara bedava balon dağıtıldı. Semt halkı ise organizatörlerin ısrarlarına rağmen mitinge katılmak yerine eylemin yapıldığı alanın çevresindeki kahvehane ve parklarda oturarak birbirleriyle sohbet edip dinlenmenin tadını çıkardı. Miting alanına girişte ise ilginç olaylar yaşandı. Eyleme gelenlere, çocuklar tarafından biz kaç kişiyiz derneğine yardım için 1 YTL'ye Türk bayrağı ve çakmak satıldı. Vatandaşların parayla satılan Türk bayrağına ilgi göstermemesi dikkat çekti.


Bizkaçkiyiz Platformu Başkanı Tuncay Özkan ve Yaşar Okuyan Gaziantep'te, "Hukuk Devleti'ne Saygı" konulu mitinge katıldı. İstasyon Meydanı'nda yaklaşık 100 kişiye konuşan Özkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ergenekon soruşturmasını yürüten başkomisere yüklendi.


AK Parti oy veren 16 milyon kişinin de kendilerine kuracakları partiye oy vereceklerini ileri süren Özkan, "Hiçbir zalim karşısında boynumuzu eğmedik, eğmeyiz. Kimsenin zalim karşısında da eğilmesine izin vermeyiz. O yüzden biz Türkiye'nin sahibiyiz. Bu soruşturmalar biter, yargılamalar açılır. O zaman herkes boyunun ölçüsünü alır. Halkı mağdur etmeden, zanlıyı mağdur etmeden bu işlere bir çeki düzen verin. Yapılmak istenen Türkiye'nin parça parça parçalanması. Bir güvensizlik ortamı oluşturmak isteniyor. Kimse kimseye güvenmeyecek. Bin kişi bir araya toplanamayacak. Bin kişi birbirinden korkacak. İnsanlar birbirinden kaçacak. O zaman emperyalistler kazanacak. Biz birbirimize sarılacağız" diye konuştu.


İki gazetecinin televizyonda yaptığı konuşmalarla kendisinin de gözaltına alınmasını istediğini hatırlatan Özkan, savcıların onların konuşmasına göre hareket etmeyeceğini belirterek, hayatı boyunca hiç suç işlemediğini söyledi. "Beni alabilir ama ne suç işlediğimi söyledikten sonra alabilir. Aksi halde olmaz" diyen Özkan, Ahmet Hakan'ın kendisiyle ilgili bir yazı kaleme aldığını belirterek, "Bu Tuncay'ı diyor. Ayna kırdılar diyor, yemin ettiler diyor. Tuncay'ı başka türlü halledecekler diyor. Ayna kırmak ne demek, Tuncay'ı öldürmek demek. Bende dedim ki bunu kim söylüyor kardeşim. Bunu uzun saçlı, küpeli bir polis söylüyor. Ben de bu polisi araştırdım. Bu polis kim çıktı biliyor musunuz. Onu namussuz, şerefsiz hale getireceğim diyen polis, bir devlet memuru söylüyor. Ergenekon soruşturmalarını yürüten başkomiser" diye konuştu.


Siyasileşmiş bir hukuk kurumuyla yol almanın mümkün olmadığını belirten Özkan, mitingleri yapma sebeplerinin hukuka saygı olduğunu savundu. Özkan, şöyle konuştu:


"Siyasetçi, çek elini kardeşim elini hukukun üzerinden, gölge etme hukuka, çekil. Yargıç vicdanı ile karar versin. Şimdi ben terörle mücadele etmiş, ömrünü bu uğurda harcamış. Milli güvenlik kurullarına katılmış iki paşanın terörist olduğuna inanmıyorum. İnanmadığım içinde diyorum ki; açıklayın kardeşim bilelim. Terörle mücadeleyi nasıl gerekiyorsa öyle yapalım ama bir açıklama yapılsın. Doğu Perinçek bir siyasi partinin genel başkanı. 13 aydan beri tutuklu, bir açıklama yok."


Kendilerinin darbe yapmayacaklarını belirten Özkan, sandıktan çıkıp devrim yapacaklarını iddia etti. Ankara'da seçilmiş bir kralın zalimliği ve zulmü ile tahtta oturduğunu ileri süren Özkan, "O bir zalim, zulmediyor. Şu an korktuğu tek şey var, hukuk. Diyor ki, ben hukuku aşamazsam hukuk beni aşacak. Gaziantepli niye korksun. Gaziantepli korkutacaksınız. Mitiglere gitmeyin onlar mitingden sonra darbe yapacaklar diyeceksiniz. Biz darbe yapmayacağız, sandıktan çıkıp devrim yapacağız" şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler