YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Vatandaşı ihbarcı yapıyorlar..."
"Vatandaşı ihbarcı yapıyorlar..."
04 Ekim 2011 13:59
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ''AKP'nin açılımında son nokta vatandaşın ihbarcı yapılmasıdır'' dedi.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, iktidar partisinin son açılımının ''vatandaşın ihbarcı'' yapılması olduğunu savundu.

Türkiye'nin ''30 yıldır çatışmaları sonlandırmak için her yolu denediğini ama barışa hiç şans vermediğini'' ileri süren Tanrıkulu, ''DGM'ler, TMY'ler, özel yetkili mahkemelerle yıllarca cezalar, işkenceler, faili meçhullerle yol alınmadı. Şimdi AKP şansını kendi vatandaşını ihbarcı yaparak denemek istiyor. Böyle bir demokrasi anlayışı, böyle bir yönetim anlayışı 21. yüzyılda da olur mu  Kendi vatandaşına güvenmeyen AKP, ihbarlara nasıl güvenecek '' değerlendirmesinde bulundu.

Bütün bu çabaların iktidarın, Türkiye'nin temel meseleleri konusunda bir politikasının olmadığını ortaya koyduğunu iddia eden Tanrıkulu, şunları kaydetti:

''AKP sorunların etrafında dolanmayı tercih etmektedir. Bunun da bir sonuç üretmeyeceğini zaman içinde hep birlikte göreceğiz. Peki, bu geçen zamanda kaybettiğimiz insanları, yaşamı ve değerleri kim geri getirebilecek  Kendi vatandaşına ihbarcılığı dayatan bir zihniyet hangi değer üzerinden siyaset yapabilir  Türkiye bu zihniyetle hiçbir yere varamaz. Ama çok şey kaybeder. İnsanların birbirini ihbar ettiği, güven bunalımının olduğu bir toplumda ne huzur, barış, ne de özgürlük kalır. AKP'de Mccarthy hastalığı baş göstermiştir. Mccarthy ABD'de komünist suçlamasıyla insanların hayatını zehir etmişti. Şimdi AKP Türkiye'de böyle bir dönem başlatıyor. AKP'nin bu konuda yapacağı tek iş var o da bu yönetmenlik çalışmasına son verdiğini kamuoyuna duyurmaktır.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler