YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşa müjde! Sonu gelmeyen yargılama dönemi kapanıyor
Adalet Bakanlığı, yargı sürecini düzenleyecek yasa tasarısını Meclis'e sevk etti. Tasarıya göre, taraflar yargılamanın ne zaman tamamlanacağını bilecek. Bu süreleri aşan yargı mensupları ise yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.
Vatandaşa müjde! Sonu gelmeyen yargılama dönemi kapanıyor
16 Haziran 2016 / 07:39 Güncelleme: 16 Haziran 2016 / 12:13

Adalet Bakanlığı’nın hazırlayıp Meclis’e sevk ettiği yargı yasa tasarısında önemli bir düzenleme yer alıyor. Buna göre, bir soruşturmaya başlandığında veya dava açıldığında taraflar yargılamanın ne zaman tamamlanacağını bilecek. 

Soruşturmaya başlandığında HSYK’nın görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen süreler devreye girecek. Yargılamalar planlanan bu makul süreler içinde bitirilecek. 

Bu sürenin bildirileceği vatandaş da sürekli adliyelere gidip dosyasının durumunu sormak zorunda kalmayacak. Bu süreleri aşan yargı mensupları, geçerli mazeretleri bulunmaması halinde yaptırımla karşı karşıya kalacak.

‘YARGIYA GÜVENİ GÜÇLENDİRİR’

Düzenlemenin gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi: “Hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik hukuk devletlerinde şeffaflık ve hesap verebilirlik kamuoyu denetimini sağlayan en önemli araçlardan biridir.

Birçok ülkede soruşturma, kovuşturma ve yargılamanın tamamlanması için makul sürelerin belirlenerek duyurulması hem şeffaflık ve hesap verebilirlik hem de yargıya olan güveni güçlendirici etkisi nedeniyle tercih edilmektedir. 

Ülkemizde de yargıya olan güveni güçlendirmek, mahkeme ve cumhuriyet başsavcılıklarının verimliliğini artırmak ve soruşturmaya başlandığında veya dava açıldığında tarafların yargılamanın ne zaman tamamlanacağını bilmelerini sağlamak amacıyla makul sürelerin belirlenmesi öngörülmektedir.”


HABERTÜRK

...
 // Yahya RAMİ
Bu aynı zamanda, hatalı ve baştan savma yargı kararlarında da artış olacağı anlamına geliyor! Bunun gerekçesi ise şimdiden hazır: "Süre yetersizdi!". Bu tür olumsuzlukların önüne nasıl geçileceğinin de planlanması yapılmıştır inşaallah!...
16 Haziran 2016 Perşembe 08:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler