YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşa büyük kolaylık
SGK'da yapılan işlemler PTT'de de yapılabilecek.
Vatandaşa büyük kolaylık
05 Ocak 2010 / 21:16 Güncelleme: 05 Ocak 2010 / 21:31

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, PTT Genel Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında imzalanan protokolle, SGK'nın vatandaşa yönelik işlemlerinin PTT'de de yapabilir hale geleceğini belirtti. 

''Prim Tahsilatı ve Ödemelerine İlişkin İşbirliği Protokolü'' Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in katılımıyla SGK Başkanlığında gerçekleştirilen törenle imzalandı. Bakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının vatandaşın günlük yaşamının her anında hizmet sunduğunu ifade ederek, ''Vatandaşın 24 saat, gündüz gerçek hayatta, gece rüyasında bu iki bakanlıkla muhakkak bir işi olur'' dedi. 

Bakan Yıldırım, bu nedenle vatandaşın hayatını kolaylaştırmak, modern teknolojinin getirdiği imkanlardan yararlandırmak için PTT ile SGK'nın işbirliğine gittiğini söyledi. PTT Genel Müdürlüğü'nün, protokol öncesi SKK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na ait bazı hizmetleri sınırlı olarak sunduğunu hatırlatan Yıldırım, ''Sosyal Güvenlik Kurumu'nun vatandaşa yönelik, ister emekli ister çalışan, ne tip işi, hizmeti varsa, bu işlemlerini SGK şubelerinde yapabileceği gibi PTT'de de yapabilir hale gelecek. Böylece 4 bine yakın işyerinde, memleketin her tarafında 31 ilçe, 900'e yakın belde ve köyde hiçbir bankanın olmadığını düşünürsek vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmaya yönelik çok önemli bir açığı böylece kapatmış oluyoruz'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, e-Devlet hizmetlerini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirterek, protokolle bilgi toplumuna dönüşüm projesinin de desteklendiğini dile getirdi. Hükümetin sosyal güvenlik alanındaki reformlarla Türkiye'nin geleceğini güvence altına aldığını kaydeden Bakan Yıldırım, artık herkesin sağlık sigortası kapsamında olduğunu ve Bakan Dinçer'in göreve gelmesiyle SGK'daki bilgi iletişim teknolojilerinin yaygınlaştırıldığını söyledi. 2013 yılına kadar Türkiye'de 65 milyon vatandaşın elektronik ortamda hizmet alabilmesini hedeflediklerini anlatan Yıldırım, e-Devlet hizmetlerinin yaygınlaştırılmasının SGK gibi kurumların bunları yaygınlaştırmasıyla gerçekleşebileceğini bildirdi. 

Bakan Yıldırım, gençliğinde resmi işlemleri yapmak için gece saatlerinde ilgili kurumda sıra numarası almak için sıraya girerek uzun saatler beklediğini, kayıtların sürekliliğinin bulunmadığını ancak bugün tek bir tuşa basarak bütün işlemlerin elektronik ortamda yapılabildiğini anlattı. Protokolün hayırlı olması temennisinde bulunan Yıldırım, emekli maaşlarına yönelik zamlara ilişkin de, ''Emeklilerimize hükümetimizin yaptığı iyileştirme için de Sayın Başbakanımız başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'e teşekkür ederim'' dedi.

Bakan Yıldırım, bir gazetecinin ''Bilecik'te meydana gelen tren kazasının sorumlusu makinistler miydi, sistemde hata yok muydu?'' sorusu üzerine Yıldırım, kazaların ölümle sonuçlanması durumunda idari soruşturmaların yanı sıra adli soruşturma da yapıldığını söyledi. Yıldırım, ''Adli soruşturma sonucunda ortada ölüm varsa tutuklama genellikle oluyor. Bu makinistlerin tamamen suçlu olduğu anlamına gelmez, mahkemenin takdiridir. Dava görülünce her şey ortaya çıkacak'' dedi.

''Sistemde aksamalar yaşandığı yönünde iddialar bulunduğunun'' hatırlatılması üzerine Yıldırım şunları söyledi:
''Bunların hepsi araştırılacak. İddialara göre haber edemeyiz, ona göre karar veremeyiz. Konu, ilk tespitler, bulgular belli. Işık ihlali olduğu belli. Otomatik frenin devre dışı kaldığı belli. Bunun dışında neler var, kazanın oluşuna neler katkı sağlamış? Bunu da teknik uzmanlar araştırıyor, her şey ortaya çıkacak.''  

 

 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer ise, protokolün ilham kaynağının, bundan 4-5 ay önce bir gazetede yer alan habere dayandığını belirtti. Sözü edilen haberde, ''yaşlı ve yatalak bir vatandaşın maaşını alabilmek için hastane hastane dolaştırıldığı''nın iddia edildiğini ifade eden Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Aslında haberin gerçeği bu değildi. Normalde yaşlı ve yatalak vatandaşımız bankaya maaşını çekmeye gidecekti. Yanlışlıkla aile fertlerinden birisi ambulansı aramıştı. Ambulans geldiğinde yaşlı kişinin hastaneye değil bankaya maaşını çekmeye gitmek istediği anlaşılmıştı. Yalnız ambulansla gelenler o kişinin yaşlı ve yatalak halini görünce yardım ederek bankaya götürmüşlerdi. Banka parasını ödemişti, ancak her zaman böyle gelme imkanı olmadığı için vekalet verirse, onun yerine birisi gelip maaşını alabilir yönünde banka memuru bir teklifte bulunmuştu. Sonra vekalet verebilmesi için noter, akli dengesinin yerinde olup olmadığını talep etmiş ve hastaneye gitmişti. Ve böylece basit bir telefon yanlışlığı çok karmakarışık ve biraz da mizah konusu olabilecek bir hikayeye dönüşmüştü.'' Bu olayı okuduktan sonra bir daha buna benzer olaylar yaşanmaması için PTT yetkilileriyle ile konuyu görüştüğünü belirten Dinçer, ''Özürlü, yatalak ve yaşlı olanlar, evinden çıkma konusunda problemli olan insanlar evlerinde otururken maaşlarını alabilecekler. Bunun için ne onlar, ne de biz herhangi bir masrafa katlanacağız" dedi.

Bu hizmeti, kaderleri birbirine benzer iki kurumun verdiğini, modern birer örgüt olarak kurulan PTT ve SGK'nın, atıl durumlarından kurtularak 5-7 yıl içinde geçmişleriyle karşılaştırılamayacak kadar modern, yeni ve etkin hizmet sunmaya çalıştıklarını ifade eden Dinçer, ''Bu açıdan bakıldığında, PTT ile SGK'nın işbirliği yapmaları ve topluma hizmet konusunda bir sinerji yaratmaya çalışmaları gerçekten çok anlamlı. Çünkü yeni imajlarıyla ve yeni hizmet anlayışlarıyla beraberce bir mesaj vermek istiyorlar. Bizim yaptığımız protokolün anlamı bu" diye konuştu.

Emekli aylıklarına yapılan zam konusuna ilişkin sorular üzerine Dinçer şunları kaydetti:  ''En düşük maaş alan arkadaşlarımız için yıllık baktığımızda artış yüzde 24 civarında olacak. Yılın ilk 6 ayında yaklaşık yüzde 21 civarında, geri kalanı da yüzde 3,5'lik bir artış olacak. Tahminimiz o... Tabii gönlümüz çok daha fazlasını vermeyi arzu ediyor. Şu anda verdiğimiz para genel ekonomik şartlara bakarak değerlendirdiğimizde mutlaka geçim imkanlarımızı sınırlıyor, zorluyor ama bütün bunları yaparken 2 hususu da fark etmek lazım. Onlardan bir tanesi, ülkemiz bir kriz sürecinden geçiyor ve bu
süreçte iktisadi birtakım zorluklarımız, sıkıntılarımız var. İşsizlik oranlarının çok yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Sosyal güvenlik primlerimiz azaldı. Bütün bunlara rağmen biz elimizden geleni yapmaya çalıştık. İnşallah kaynaklarımız daha fazla olursa, bunu daha iyi değerlendireceğimiz fırsatlar da buluruz.''

İstihdamı teşvik için 2010 yılında yeni bir uygulamaya başlayacaklarını ifade eden Dinçer, uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi: ''Bir kere her şeyden önce 2010 yılı için altını çizerek söyleyeceğimiz husus, işsizliğin önlenmesi amacıyla yaptığımız bu teşvik sistemi olacak. 2010 yılında mevcut istihdama ilave olarak alınacak bütün işçilerimizin sosyal güvenlik işveren payını hazine olarak ödeyeceğiz. Dolayısıyla bu hususu hatırlatmakta yarar görüyorum. Kısa çalışma ödeneğinde 3 aylık süreyi 6 aya çıkararak, ödenek miktarını da yüzde 50 artırarak devam ettireceğiz. Bunlar için de kanuni değişiklik yapmamız gerekiyor. Çok kısa zaman içerisinde bu kanun değişikliklerini kamuoyunun gündemine getireceğiz.''

Bakan Dinçer, memur emeklilerinin iyileştirme kapsamının dışında kaldıkları, onlara yönelik de bir değerlendirme olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, ''Gerçekten emekli sandığından emekli olan emeklilerimiz için de bir şey yapmayı arzu ediyorduk. Fazlasıyla bir şey yapmayı arzu ediyorduk ama enflasyon oranındaki artışlar, zaten otomatik olarak kendilerine verildi. Bu sebeple onların durumu kısmen diğerlerine göre iyiydi. Bu sefer onları karşılayamadık ama daha sonraki dönemlerde tekrar durumu değerlendiririz zannediyorum'' diye konuştu. Bakan Dinçer, bir soru üzerine sosyal güvenlik açığının 2009 yılında 31 milyar lira civarında olmasını beklediklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım ve Dinçer ile PTT Genel Müdürü Osman Tural ve SGK Başkanı Emin Zararsız, protokolü imzaladı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler