YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaş ödediği parayı geri alacak
Kütahya Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, vatandaşın bankaya ödediği paranın geri ödemesine karar verdi.
Vatandaş ödediği parayı geri alacak
12 Ocak 2013 / 18:04 Güncelleme: 12 Ocak 2013 / 18:12

Kütahya Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti,  bireysel kredi kullanan bir vatandaşın şikayeti üzerine kredi sözleşmesinde açıkça belirtilmediği ve tüketicinin bilgilendirilmediği gerekçesiyle ilgili bankanın 630 liralık dosya masrafını geri ödemesine karar verdi.

Alınan bilgiye göre, Kütahya'da yaşayan Mehmet Can, bir banka şubesinden ilkinde 10 bin lira, ikincisinde 17 bin lira olmak üzere toplam 27 bin lira kredi  kullandı. Banka, kredi işlemleri sırasında Can'dan ilk başvuruda 210 lira, ikinci  başvuruda 420 lira, toplamda ise 630 lira dosya masrafı tahsil etti.
         
Can, imzaladığı kredi sözleşmelerinde dosya masrafı alınacağına ilişkin  madde bulunmadığı iddiasıyla Kütahya Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti'ne  dilekçeyle şikayetçi oldu.
         
Heyetin talebi doğrultusunda banka adına hazırlanan savunma metninde,  ilgili yasaya göre bankaların işlemleri için ücret isteme hakkı bulunduğu ve  müşteriden dosya masrafı alınacağı hükmünün kredi sözleşmesinde yer aldığı  belirtilerek, tüketicinin talebinin reddedilmesi istendi.
         
Konuyu değerlendiren heyet, kredi sözleşmesinde her türlü ücret ve  masrafın banka tarafından tahsil edileceğinin yazıldığını, ancak tahsil edilecek  bedelin açıkça sözleşmede yer almadığını ve tahsil edilen tutarın tüketiciyle  müzakere edildiğini gösteren bir ibareye rastlanmadığını belirledi.
         
Heyet, başka bir tüketicinin benzer konudan dolayı yaptığı şikayet  doğrultusunda Isparta 1. Asliye Mahkemesi'nin verdiği ve Yargıtay 13. Hukuk  Dairesi'nin onayladığı kararı da inceleyerek, tüketicinin bilgilendirilmediği ve  sözleşmede açıkça belirtilmediği gerekçesiyle 630 liralık dosya masrafının Can'a  iadesini kararlaştırdı.
         
Bankanın, bu karara karşı süresi içinde Tüketici Mahkemesi'nde dava açabileceği öğrenildi.

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler