YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaş ilaçsız kalmayacak
Vatandaş ilaçsız kalmayacak
14 Aralık 2011 08:12
Medikal Ulak sisteminde yoğunluktan dolayı meydana gelen tıkanıklık nedeniyle vatandaş mağdur oluyordu. SGK, bu soruna çözüm bulmak için depolama kapasitesini birkaç kat daha artırarak yeni bir merkez kuruyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) eczaneler ve hastanelerle iletişimini sağlayan ve günlük milyonlarca girişin olduğu MEDULA (Medikal Ulak) sistemi, yoğunluktan dolayı sık sık kilitlenip vatandaşı mağdur ediyor.

SGK, sorunun çözümü için bu hafta bilgi depolama kapasitesini birkaç kat artıracak yeni bir merkez kuruyor. İkinci aşamada ise Türk Telekom ile yapılan görüşmeler sonucunda SGK ile vatandaşa hizmet veren kurumlar arasında ayrı bir fiber optik internet ağı ihtas edilecek.

SGK yetkililerinin 'internete metrobüs hattı kurup, vatandaşı mağduriyetten kurtaracağız' dediği sistem sayesinde eczanelere gidip saatlerce ilaç alamayan vatandaşın mağduriyeti önlenecek. İnternetteki yoğunluk hizmeti aksatmayacak. SGK ayrıca bünyesindeki 7-8 yıllık bilgisayarların tamamını yenileyerek, 3 bin 500 yeni bilgisayar alacak. SGK'nın Amerika Birleşik Devletleri'nden aldığı güçlü bilgisayarlar bu hafta hizmete giriyor. SGK'nın mevcut bilgisayar sisteminin yüzde yüz kapasite ile çalışması aksaklığın temel sebebi olarak gösteriliyor. SGK yetkilileri, "Bu bilgisayarlar sayesinde otogarı genişletiyoruz. Fakat yollardaki tıkanıklığı önlemek için ikinci aşamayı da birkaç ay içinde halledeceğiz." diyor. Bunun yanında SGK, bir yıl içinde Ankara Batıkent'e 23 dönüm üzerine büyük bir veri merkezi kurarak, bilgileri tek bir merkezde toplayacak.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler