YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatan Partisi Rusya ve Suriye'ye gidiyor
Vatan Partisi Rusya ve Suriye'ye gidiyor
18 Aralık 2015 17:35
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partililerinden oluşan iki heyetin Rusya ve Suriye'deki yetkililerle görüşeceğini açıkladı.

Perinçek, Balçova Termal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Vatan Partisi'nin "vatan bütünlüğü" tarafında olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 24 Temmuz'dan bu yana yürüttüğü mücadeleyi desteklediklerini ifade etti. 

Silahlı terör örgütünü "okşayarak", açılım yaparak sorunların çözülemeyeceğini, Türkiye'nin kardeşliğinin kazılan hendeklere gömülmek istendiğini vurgulayan Perinçek, "Hendekleri kazanlar ellerindeki ABD silahlarını atmalı" diye konuştu.

AK Parti'nin Rusya, Suriye, İran, Irak düşmanlığı ile iktidarda kalamayacağını iddia eden Perinçek, muhalefet partilerini de ABD güdümünde olmakla suçladı.

Perinçek, "Hendeğin PKK tarafında muhalefet yapılamaz. Bakıyoruz CHP milletvekilleri, PKK milletvekilleri ile hendeğin öbür tarafında olanları destekleyerek TBMM'de protesto yapıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Suriye, Irak, İran, Lübnan ve Mısır'a kadar olan bölgedeki ülkelerle bir "Batı Asya işbirliği" yapmak mecburiyetinde olduğunu savunan Perinçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yöndeki bütün gelişmeleri destekliyor ve önderlik ediyoruz. Vatan Partisi heyeti, Şam'da yüksek düzeyli yöneticilerle görüşmek üzere uçakta bulunmaktadır. Bir heyetimiz de Rusya'ya uçacak, hem askeri yetkililer hem hükümet yetkilileri ile görüşecekler. Aralık sonu ya da ocak başında İranlı yetkililerle görüşeceğiz. Çin'den de yeni geldik. Batı Asya birliği kurmak istiyoruz. Bu birliği kurmadan Türkiye'nin güvenliği sağlanmaz. ABD, hem Türkiye'yi hem Suriye'yi hem Irak'ı hem İran'ı bölmek istiyor. Bu bölge halkları ABD'ye karşı birleşmek durumunda."

Rusya ve Suriye'de Vatan Partisi heyetinin yapacağı görüşmelere ilişkin bilgi veren Perinçek, partinin genel başkan yardımcılarının bulunduğu heyetin Suriye'deki yüksek askeri yetkililer ile görüşeceğini, Rusya'da da bölücü terör örgütlerinin temizlenmesine, dostluğun zarar görmemesine yönelik görüşlerini ileteceğini dile getirdi.

Perinçek, Rusya'daki görüşmelerde ihracatta yaşanan sorunların da gündeme getirileceğini sözlerine ekledi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler