YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Vatan hainine bile yapılmazdı'
Hatay'daki AKP'lilerin teşhis için sıraya dizdiği polislerden '8 numaralı' Murat Emer: "Vatan hainine bile bu reva görülmez..."
'Vatan hainine bile yapılmazdı'
28 Temmuz 2012 / 10:11 Güncelleme: 28 Temmuz 2012 / 10:14

Hatay’ın Dörtyol Emniyeti’nde akıllara durgunluk veren skandalın ayrıntılarına Radikal ulaştı. Aydınlık gazetesinin duyurduğu teşhis skandalı şu şekilde gelişti: Hatay Dörtyol Emniyet Müdürlüğü kantinini işleten AKP Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun, polis memuru Alper Atilla ile tost ve çay fiyatları ile kalite konusunda tartıştı. İddiaya göre kantini ihalesiz işleten Uzun, “Sen bakma benim kantinci olduğuma. AKP Gençlik Kolları Başkanıyım. Gerekirse senin üzerindeki üniformayı soydururum” diye tehdit etti. Polis memuru Alper Atilla bu konuşmayı Komiser Yardımcısı Murat Emer’e anlattı. Emer, “Görgü tanıkları varsa git ve şikayet et” dedi. Alper Atilla nöbete gitti. Bu olaydan 10 dakika kadar sonra AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun basın danışmanı Fehmi Rigan ve oğlu İstemi Kağan Türkoğlu, yanlarında Ömer Uzun’la geldi. Ömer Uzun, İstemi Kağan Türkoğlu’na bahçedeki memuru gösterdi. Türkoğlu memura “Alper gözlerimin içine iyi bak, sen beni iyi tanımıyorsun. Tanıdıktan sonra kim olduğumu öğreneceksin” diye tehdit etti. Komiser Yardımcısı Emer, olaya müdahale derek, “Bu şekilde Emniyet’in içine gelip memuru tehdit edemezsin” dedi. Ortam gerilince Emer, Türkoğlu’nu enterne etmek üzere harekete geçti ve binanın içine soktu. Burada Türkoğlu, “Beni darp ediyorlar” diye telefon etti. Telefon üzerine 60-70 kişi daha Emniyet’e geldi. Olay tutanağı tutuldu. Akşam saat 8.00 sularında İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz, İstemi Kağan Türkoğlu ve avukatlarla Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Olaya karıştığı düşünülen memurlar toplandı. Marangoz, 23 polisin göğüslerinde numaralarla dizilmesini emretti. Marangoz, iddiaya göre “Küfür dahi edilse sesinizi çıkarmayacaksınız” dedi. Emer, amirlerini “Bu teşhis kanuna aykırı, yönetmelik var. Buna göre yapın” diye uyardı. Yanıt, “İstediğim gibi yaparım” oldu.

8 numaralı şüpheli Emer

Daha sonra teşhise geçildi. Marangoz, Türkoğlu’nu “Hangisi canım, iyi Kak” diyerek tişhise teşvik de etti. 8 numaralı şüpheli Murat Emer’di. Türkoğlu, Emer’i üçüncüde teşhis etti. Emer, Radikal’e o anı anlatırken “Yerin dibine girdiğimi hissettim. Vatan haini miyim diye düşündüm. Vatan hainine bile reva görülmez dedim kendi kendime” diye anlattı.

Emer, milletvekilinin oğluna ve avukatlara kendi sicil numarasını verdiğini de belirterek, “Teşhis kimler için yapılır bu belli. Benim çalıştığmız yer, adımız soyadımız belli. Bunun yapılmasına hiç gerek yoktu” dedi.
Teşhisten sonra gece çağrılan Emer’e İlçe Emniyet Müdürü “Kusura bakma siyasi baskılara dayanamadık. Açığa almak zorundayız” dedi. 18 gün açıkta kalan Emer, Dörtyol’daki görevine başladıktan üç gün sonra da Altınözü ilçesine atandı.

AKP ’den destek
Yazılı açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, görüntüleri tasvip etmediklerini belirtti. Hatay Valiliği ise olayın, savcılığın talimatı ile yapılan teşhis işlemi olduğunu açıkladı.

AKP ’li vekil Türkoğlu: Bu normal uygulama...

AKP Hatay Millitvekili Hacı Bayram Türkoğlu, teşhis skandalıyla ilgili dün Habertürk televizyonunda şunları söyledi: “Bu aslında masum kalması gereken bir olay ancak masumiyetinden saptırıldı. Yargıya müdahalemiz söz konusu değil. Bu olay bir ay önce olmuş bir olay. Bu aslında emniyetin savcılıktan gelen talep üzerine ortaya konan bir usul. Bunun şimdi bir de şu boyutunu düşünmek lazım. İdari soruşturmada komiseriniz açığa alındı.
Olay sırasında haberim vardı ve emniyet müdürünü aradım, tatsızlık yaşanmamasını istedi. Oğlumu da aradım, emniyet müdürü ile görüştüğümü ve tatsızlığa mahal vermeyin dedim. Sonuç itibariyle onaylamadığımız bir müdahalede bulunulmuş. Son kez şunu söylemek istiyorum. Emniyetle bizim aramızda bir sorun yok. Hepsi gözümü gibi koruduğumuz varlıklarımız. Emniyette, savcılıktan gelen istek üzerine tartışmanın içinde olan arkadaşları teşhis etmek için yapılan bir usul. Bu normal uygulanan prosedür.”
Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun seçilmeden önce 12 Mayıs’ta Ergenekon sanığı Veli Küçük ile birlikte çekilmiş fotoğrafı ortaya çıkmıştı. Azerbaycan’ın Dış Türklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı tarafından 2006’da düzenlenen ‘Dünya Türkleri Kurultayı’nda çekildiği ortaya çıkan fotoğrafla ilgili Türkoğlu, “Resepsiyonda kendisiyle tanıştırıldım ve o sırada fotoğraf çektirdik. Bir daha ne konuştum ne de gördüm” demişti. Veli Küçük ise 1970 yılında Hatay’ın Samandağ ilçesinde üsteğmen rütbesiyle Seyyar Jandarma Karakol Komutanı olarak görev yapmıştı.
 

GEREĞİ YAPILMALI
 // Efrfail YILMAZ
Sayın Başbakan Eğer Hakikaten Hak ve adaletten Yanaysan
1-Bu Kantin İhalesi O Terbiyesizlere nasil kaldı Bu İhalenin İptalini sağlayınız
2-Bahse Konu İlçe Emniyet Müdürü O Kantinden Ne Yiyip ne İçiyor bunu sorgulayıp bu emniyet müdürünün İl Müdürlüğünün Önünü Kapatınız
3-Eğer parti olarak Millet Tarafından İhraç Edilmek İstemiyorsanız Siz Miletvekilinizi İhraç istemiyle disipline verin ve ihraç ediniz.
4-Eğer Bunlarıda Yapamıyorsanız Seçimde...
28 Temmuz 2012 16:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler