YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Var gücümüzle çalışıyoruz"
Gül: Kadınlarımızın mücedeleleri bizi ümitlendiriyor
"Var gücümüzle çalışıyoruz"
07 Mart 2010 / 12:17 Güncelleme: 07 Mart 2010 / 12:24

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığı, aile içi şiddet, eğitim hakkının ihlal edilmesi gibi olumsuzlukların Türkiye gibi modern ve çağdaş bir ülkede kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, ''Bunlar yalnız kadınların değil hepimizin toplumsal sorunudur. El birliğiyle bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması için var gücümüzle çalışıyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle birlikte kadın hakları mücadelesinde ciddi mesafeler katedildiğini belirtti.

Türkiye'de de Osmanlı'nın son dönemindeki modernleşme hamleleriyle başlayan kadın hareketlerinin Cumhuriyet ile önemli bir ivme kazandığına, Medeni Kanun'un kabulü ve 1934 yılında seçme seçilme hakkının dünyadaki birçok ülkeden önce tanınmasıyla kadınların eşit statüye kavuştuğuna işaret eden Gül, bu süreçte birçok Türk kadınının çabalarıyla ve başarılarıyla öncü ve örnek olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

''Bugün de sivil toplum örgütlerinin ve kadınlarımızın girişimlerini memnuniyetle izliyor, kadın hakları konusunda atılacak adımlara büyük önem veriyoruz. Bu konuda ülkemizde çok güzel gelişmeler oluyor, kadınlarımızın mücadeleleri, kadın-erkek eşitliğinin yanında çağdaş uygarlıkla bütünleşme girişimlerini de güçlendiriyor.

Kadın hareketleri, kadınların örgütlü hak arayışları önemli kazanımlar getirmiştir. Esasen ülkemizde yasal bazda çok ciddi adımlar atılmıştır. Ne yazık ki yasalarla sağlanan ilerlemelerin hayata geçirilmesi aynı hızda olmamıştır.

Artık bir zihniyet değişimine ve yasalarla elde edilen hakların hayata geçirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu zihniyet kırılması da sadece kadınlarımızın mücadelesiyle değil, topyekun bir eğitim hamlesi ve tüm bireylerin katkılarıyla yaşanacaktır.

Kadınlarımıza yönelik cinsiyet ayrımcılığı, aile içi şiddet, eğitim hakkının ihlal edilmesi gibi olumsuzluklar Türkiye gibi modern ve çağdaş bir ülkede kabul edilmesi mümkün değildir. Bunlar yalnız kadınların değil hepimizin toplumsal sorunudur. El birliğiyle bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması için var gücümüzle çalışıyoruz.

Kadınlarımızın sorunlarını çözdüğümüzde ve onlara eşit eğitim fırsatları sunduğumuzda, ülkemizin onların da katkılarıyla sıçrama yapacağına yürekten inanıyorum.''

''YETİŞTİRDİKLERİ NESİLLERLE ÜLKENİN GELECEĞİ ŞEKİLLENİYOR''

Bugün Türk kadınının hayatın her alanında ve dünyanın her yerinde imza attığı başarıların gururla izlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'de kadınların dinamizminden ve üretici güçlerinden daha çok yararlanılması gerektiğini belirtti.

Parlamentodaki temsil oranları ve yönetim kademelerindeki kadın sayısının arzu edilen oranın altında olduğuna dikkati çeken Gül, bu konularda pozitif ayrımcılık gibi çözüm önlemleri üzerinde durulabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, mesajına şöyle devam etti:

''Kadınlarımızın mücadeleleri ve bu girişimlere verilen toplumsal destek bizleri gelecek adına ümitlendirmektedir.

Kadınlar iş hayatındaki başarıları kadar yetiştirdikleri nesillerle de ülkenin geleceğinin şekillenmesine herkesten daha çok katkıda bulunuyorlar. Bu nedenle kadınlarımıza ne kadar güzel fırsatlar sunabilirsek, toplum olarak o oranda güçleneceğimize inanıyorum.

Kız çocuklarımızdan her yaştaki kadınlarımıza karşı ayrımcılık, dışlama, şiddet ve tüm hak ihlalleri karşısında, ülkemizde güçlü bir kamuoyu oluşmuştur. Sivil toplum kuruluşları, basın ve yayın organları, kadın hakları konusunda katkılarını sürdürecektir. Kadınlarımıza, hak mücadelelerinde, Devletin de bütün kurumlarıyla yanlarında olduklarını bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum.

Başta kadın kuruluşları olmak üzere Türkiye'de kadın hakları konusunda çalışan ve katkıda bulunanlara takdir ve teşekkürlerimi ifade etmek isterim.

8 Mart Dünya Kadınlar gününün daha adil ve cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği bir dünya için vesile olması dileğiyle, Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.''
 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler